Tekst alternatywny

Kluby „Gazety Polskiej” proszą prezydenta o zwołanie Kongresu Praw Człowieka. Jasna odpowiedź Andrzeja Dudy


Redaktor Michał Rachoń w rozmowie z prezydentem wskazał, że Kluby „Gazety Polskiej” skierowały do prezydenta Andrzeja Dudy list otwarty, w którym proszą o zwołanie Kongresu Praw Człowieka, którego tematem miałyby być prześladowania polityków PiS i między innymi ks. Olszewskiego przez rząd Donalda Tuska. – Uważam, że jeżeli jest takie zapotrzebowanie społeczne, to z całą pewnością jakąś formę debaty na ten temat trzeba uruchomić – odpowiedział prezydent.

– Niestety, taką mamy rzeczywistość w Polsce. Może właśnie to jest sposób na to, żeby powiedzieć o tym światu, bo liberalne media o tym nie informują, lewicowo-liberalni politycy europejscy udają że nic się nie dzieje – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że „koryfeusze polskiego prawa, którzy włosy rwali z głowy kilka lat temu nad polską praworządnością, w tej chwili udają, że nie widzą, są tak zajęci pracą naukową, że nie widzą tego, że w Polsce jest łamane prawo, i to na każdym kroku”.

Pewne grupy w Polsce, które uważały, że ich przywileje mogą być w jakiś sposób naruszone przez rządy Zjednoczonej Prawicy, teraz głęboko wierzą w to, że ich przywileje nienależne im wcale, zostaną im dane lub przywrócone przez obecnie rządzących – dodał prezydent.

– Ale ja głęboko wierzę w to, że Polacy są na tyle już świadomi swojej siły jako społeczeństwo, jako wyborcy, że przywrócą w Polsce porządek swoimi głosami przy urnach wyborczych – podkreślił Andrzej Duda.

Kluby „Gazety Polskiej” skierowały list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym przypomnieli, że Polacy wybrali go na głowę państwa, by stał na straży konstytucji.

Zarówno Konstytucja, jak i umowy międzynarodowe, zobowiązują Polskę do przestrzegania praw człowieka. Polacy, walcząc o wolność i niepodległość w czasach komunizmu, wielokrotnie domagali się respektowania praw człowieka i była to broń niewygodna dla komunistycznej władzy. Odegraliśmy historyczną rolę, znacząco poszerzając obszar, na którym elementarne prawa człowieka są przestrzegane. Dobrze zapisała się w naszej historii Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka w 1988 r. w krakowskich Mistrzejowicach. Na odrodzoną po 1989 r. Polskę wielu z nas patrzyło krytycznie, ale jej niewątpliwym osiągnięciem było poszerzenie zakresu wolności osobistej, słowa czy zgromadzeń oraz rezygnacja ze stosowania bezprawnej przemocy przez władzę. – czytamy w liście do prezydenta RP.

 

źródło:

NiezaleznaPL

https://niezalezna.pl/polska/kluby-gazety-polskiej-prosza-prezydenta-o-zwolanie-kongresu-praw-czlowieka-jasna-odpowiedz-andrzeja-dudy/522034