Tekst alternatywny

Kluby Gazety Polskiej, internauci, politycy. Tysiące osób murem za arcybiskupem Jędraszewskim!

Kluby Gazety Polskiej, internauci, politycy. Tysiące osób murem za arcybiskupem Jędraszewskim!

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski jest atakowany za słowa o ekologizmie, jakie wypowiedział w wywiadzie dla Telewizji Republika. W obronie hierarchy stają Kluby Gazety Polskiej. Poznański klub wystosował list otwarty z poparciem i solidarnością dla kapłana. Mobilizacja trwa także w internecie.

Przypomnijmy, arcybiskup Marek Jędraszewski był gościem Telewizji Republika. W trakcie świątecznej rozmowy z Dorotą Kanią i Ryszardem Gromadzkim był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, w którym jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia. Hierarcha odpowiedział, że to „zjawisko niebezpieczne”.

– To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my – Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci- powiedział.

Po tych słowach rozpętała się burza. Liberalno-lewicowa strona sceny politycznej i ich zwolennicy ruszyli do zmasowanego ataku na kapłana. Doszło nawet do tego, że wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej napisał do arcybiskupa „idź do diabła”, a jeden z działaczy Lewicy (kandydat w niedawnych wyborach) nazwał hierarchę „kanalią”. Pojawiło się też setki wulgarnych wpisów z anonimowych kont hejterów.

W obronie arcybiskupa stanęły Kluby Gazety Polskiej. Poznański klub, noszący imię generała pilota śp. Andrzeja Błasika, wystosował list otwarty, który w imieniu jego członków podpisała przewodnicząca Maria Zawadzka. Oto jego treść:

Poznan logo-błasik Poznański Klub Gazety Polskiej wyraża pełne poparcie i solidarność wobec JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w szczególności wobec jego humanitarnego i racjonalnego podejścia do problemu lewicowej ideologii „ekologizmu”. Arcybiskup powołuje się na Biblię, w której świat jest doskonałym Bożym dziełem, a człowiek powołany jest do „czynienia sobie ziemi poddanej”. Arcybiskup wyraźnie podkreśla odpowiedzialność człowieka za to Boże dzieło i sprzeciwia się gwałtowi na naturze. Jego stanowisko zgodne jest więc z artykułami 31, 68, 74 i 86 Konstytucji RP  mówiącymi o ochronie środowiska.

            Arcybiskup krytykuje jednak agresywną ideologię, która pod pozorem dbałości o środowisko kwestionuje chrześcijańską wizję człowieka, sprowadzjąc go do roli szkodnika, którego należy eliminować. Nazywa ją „ekologizmem”, wskazuje na pokrewieństwo z myślą Engelsa i protestuje przeciw agresywnemu wtłaczaniu jej w życie, bez względu na koszty wszelkiej natury.

Godne ubolewania jest napastliwe skupianie się adwersarzy na paru zdaniach z szerszej wypowiedzi hierarchy i niedostrzeganie głęboko humanistycznego tonu całego wywiadu dla TVRepublika. Przywołanie postaci jezuity o.Franza zamordowanego przez islamistów w Syrii za to, że nie chciał opuścić swoich wiernych, ukazuje przepaść między chrześcijańską koncepcją człowieka zdolnego do najwyższych poświęceń w imię Chrystusa, a „ekologistycznym” projektem człowieka- niszczyciela.

            Odwaga i uczciwość, z jaką Arcybiskup Marek Jędraszewski opisuje współczesne zagrożenia  europejskiej duchowości godne są najwyższego uznania. Histeryczny jazgot w reakcji na jego postawę dowodzi, jak trafne i bolesne dla adeptów nowych ideologii są jego słowa.

W imieniu członków
Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej
im.gen.pil. Andrzeja Błaska
Maria Zawadzka przewodnicząca

Źródło: https://niezalezna.pl/303775-kluby-gazety-polskiej-internauci-politycy-tysiace-osob-murem-za-arcybiskupem-jedraszewskim

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress