Tekst alternatywny

Kluby Gazety Polskiej w USA i Kanadzie stają w obronie Polonii. PETYCJA do władz Polski i USA

Kluby Gazety Polskiej w USA i Kanadzie stają w obronie Polonii. PETYCJA do władz Polski i USA

Uczestnicy VI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie wystosowali petycję w sprawie zaniżania emerytur dziesiątkom tysięcy Polaków mieszkających za oceanem. Według klubowiczów „GP”, sytuacja, jaka obecnie ma miejsce, jest niesprawiedliwa i musi być zmieniona. – Petycja została przyjęta przez aklamację – podkreśla Ryszard Kapuściński, szef Klubów GP.

 

 bannerGPNJ — kopia

23 listopada 2019

PETYCJA VI ZJAZDU KLUBÓW GAZETY POLSKIEJ USA i KANADY
W ORCHARD LAKE- MICHIGAN 2019
W SPRAWIE ZANIŻANIA
EMERYTUR POLAKÓW MIESZKAJĄCYCH W USA

Obecnie obowiązujące rozwiązania prawne w USA, ale też skutki podjętych umów pomiędzy Warszawą i Waszyngtonem oraz ich interpretacja w Polsce powodują, że dziesiątki tysięcy naszych rodaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych otrzymuje lub otrzyma znacząco obniżone emerytury. Będą one niższe, niż wynika to z wpłaconych składek na amerykańskie ubezpieczenia społeczne. Przepisy amerykańskie stworzono w innych warunkach niż obecnie i po to, żeby ograniczyć nieuzasadnione, zdaniem amerykańskich władz, kominy socjalne. Tymczasem zastosowano je wobec Polaków mających bardzo niskie emerytury, wpychając ich po okresie walki o lepszy byt materialny, w kolejne kłopoty finansowe. Przepisy te dotykają szczególnie tych Polaków, którzy podjęli legalną pracę i uczciwie płacili składki. Jest to sytuacja nie do przyjęcia.

Dlatego Kluby GP z USA zebrane na zjeździe w Orchard Lake zwracają się do władz Polski i USA o pilne uregulowanie tego problemu i przywrócenie emerytur Polaków mieszkających w USA do poziomu zgodnego z opłaconymi składkami. Utrzymywanie obecnej sytuacji jest nie tylko niesprawiedliwe, tworzy obszary biedy ale nosi wszelkie cechy dyskryminacji.

Kluby Gazety Polskiej w USA