Tekst alternatywny

Koronacja Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w Amerykańskiej Częstochowie.

Koronacja Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej w Amerykańskiej Częstochowie.
Ponad sześć tysięcy ludzi zgromadziło się na uroczystości Koronacji Ikony Matki Bożej w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, stan Pensylwania.
Ten cudowny wizerunek, który od dziesięcioleci gromadzi rzesze pielgrzymów Amerykańskiej Polonii oraz innych narodowości, został ukoronowany 25 sierpnia 2019 roku, koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Franciszka. To szczególne wyróżnienie jest podkreśleniem znaczenia tego ważnego miejsca dla katolików polskiego pochodzenia. Na początku Mszy świętej w imieniu zakonu Ojców Paulinów powitania gości dokonał o. Tadeusz Lizińczyk – przełożony Amerykańskiej Prowincji Zakonu Paulinów. Słowa podziękowania skierował do obecnych księży biskupów: Charlesa Chaput – arcybiskupa Filadelfii, Thomasa Wenskiego – arcybiskupa Miami oraz Michaela Fitzgeralda biskupa pomocniczego Filadelfii.
Mszę Świętą koronacyjną koncelebrowało kilkudziesięciu księży, którzy przybyli z reprezentacjami swoich parafii. Polskie władze reprezentował Konsul Generalny z Nowego Jorku Maciej Golubiewski z małżonką Agatą.
Wśród obecnych nie zabrakło przedstawicieli Klubów Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku, New Jersey, Stamford i Bostonu oraz Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego i wchodzących w jego skład organizacji – Rodzin Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia. Obecni byli również przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej , Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Kadeci Pułaskiego z Nowego Jorku. Liczną grupę stanowili członkowie emigracji solidarnościowej, Stowarzyszenie Związku Podhalan, Harcerze z polonijnych Szkół Dokształcających i wiele innych amerykańskich katolików. W tym wyjątkowym dniu przybyło też wielu pielgrzymów z Wietnamu, Haitii, Nigerii oraz czarnoskórych katolików dla których Czarna Madonna jest silnym symbolem wiary i oddania Bogu.
Mszy świętej przewodniczył abp Charles Chaput, który na koniec podziękował oraz podkreślił rolę polskiego Kościoła, który jest znakiem Bożej wierności w sekularyzowanej Europie, nie poddającego się przeciwnościom tak jak kiedyś nie poddał się w niewolę komunizmowi.
Homilię, w trzech językach, polskim, angielskim i francuskim wygłosił abp Thomas Wenski. Przypomniał on, ze świat bez Boga to świat bez nadziei i bez przyszłości. Do Polonii skierował szczególne słowa, powołując się na swój polski rodowód, prosząc o pozostawanie nadal świadkami Chrystusa, co jest trudną misją w nowych czasach. Parafrazując słynny dwuwiersz powiedział – ”tylko pod obrazem Matki Bożej, Polak jest Polakiem, a Polska jest Polską„ . W końcowych słowach podkreślił nierozerwalny związek Polaków z Maryją, którzy świadomie jako naród wybrali sobie Ją na Królową.
Red. Małgorzata Bojko