Tekst alternatywny

KWIDZYN | Reportaż z otwarcia Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej


To było wydarzenie na miarę historyczną, związane z historyczna datą napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Tym razem był to dzień wielkiej dumy narodowej. W dniu 17 września 2022 roku w samo południe, z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych, dokonano uroczystego otwarcia Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Jest to pierwszy etap wielkiego planu rozbudowy potencjału morskiego w strefie Zalewu Wiślanego z portem w Elblągu. W skali globalnej efektem tej inwestycji jest całkowite uniezależnienie się od rosyjskich decydentów, w kwestii możliwości wypłynięcia polskich jednostek z Zalewu Wiślanego na otwarte morze. Tym samym otwiera się kolejne okno na świat, a Elbląg staje się ważnym portem morskim się w magistralę transportową Via Carpatia. Powstają szerokie możliwości rozwojowe dla regionu Żuław.

W kolejnym etapie realizacji zadania przewidziane jest pogłębienie toru wodnego do Elbląga, budowę portu morskiego oraz szeregu inwestycji z zakresu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Bardzo entuzjastycznie do zadania podchodzą lokalne społeczności. W dalszej perspektywie mogą powstać warunki dla większej integracji w delcie Wisły, z korzyścią również dla regionu Dolnego Powiśla.

Fotorelację z tego ważnego wydarzenia wykonano z pozycji tzw „strefy niebieskiej” do której zaproszono przedstawicieli Klubów Gazety Polskiej. Kluby Gazety Polskiej od początku aktywnie wspierały ideę wykonania przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Dzisiaj stoi kolejne wyzwanie przeciwstawienia się próbom skłócenia przez totalną opozycję lokalnych społeczności w kwestii przyszłości portu morskiego w Elblągu.

Tekst i zdjęcia –  Andrzej Baczewski

 KLUB GAZETY POLSKIEJ KWIDZYN

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress