Tekst alternatywny

Laudacja – Jan Pietrzak – Człowiek Roku Klubów Gazety Polskiej 2014 (wideo)

Laudacja – Jan Pietrzak – Człowiek Roku Klubów Gazety Polskiej 2014

Szanowny Laureacie, Szanowni Państwo.

Pan Jan Pietrzak od lat znany jest jako znakomity satyryk, aktor, felietonista, autor i wykonawca niezliczonych piosenek, monologów i felietonów. Jest twórcą „Kabaretu Hybrydy” oraz „Kabaretu Pod Egidą”. Jest wnikliwym komentatorem aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. W swoich tekstach zawsze starał się przechytrzyć komunistyczną cenzurę. Jest patronem wielu dzisiejszych gwiazd estrady, określanym „ojcem chrzestnym” polskiego kabaretu. Jest wielkim patriotą.

W 2007 został uhonorowany przez ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 postanowieniem Prezydenta RP za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w pracy artystycznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z okazji jubileuszu 40-lecia „Kabaretu Pod Egidą” Prezydent Lech Kaczyński wystosował do jubilatów list w którym napisał między innymi: „Szczególne wyrazy uznania i szacunku pragnę przekazać Janowi Pietrzakowi, który bawi nas wszystkich już niemal pół wieku – bo przypomnieć należy, że był również twórcą i liderem studenckiego kabaretu w warszawskim klubie >>Hybrydy<<. Nam, ludziom pokolenia Solidarności, Jan Pietrzak kojarzy się przede wszystkim z pieśnią, która stała się nieoficjalnym hymnem polskiej wolności – Żeby Polska była Polską. Jej autor w prostych słowach potrafił głośno i mocno wypowiedzieć pragnienia milionów Polaków, sprzeciwiających się komunistycznemu reżimowi. Tak, jak sam śpiewał: >>Nadzieję mieć i innym dać to właśnie mój los<<. Za tę nadzieję, za słowa otuchy pragnę Janowi Pietrzakowi serdecznie podziękować.”

Stan wojenny zastał Jana Pietrzaka w Stanach Zjednoczonych; to wtedy właśnie prezydent Ronald Reagan zaprosił go do Waszyngtonu. Zachował się stenogram rozmowy Jana Pietrzaka z wielkim prezydentem USA:

„Prezydent Reagan: Panie Pietrzak – proszę powiedzieć jaka właściwie jest obecna Polska, jak wygląda w skrócie wasza sytuacja?

Jan Pietrzak: Panie Prezydencie jeżeli mam powiedzieć w skrócie, to Polska jest taka jak rzodkiewka – na zewnątrz czerwona, a w środku biała…

Prezydent Reagan: A to znakomite! Znakomite! Dobrze, że mi Pan to powiedział. Jak polecę do Moskwy, to przekażę to tym burakom na Kremlu”.

To wtedy zabrzmiały w Białym Domu słowa pieśni, która stała się hymnem Solidarności – „Żeby Polska była Polską” – i ostatnie słowa refrenu prezydent Reagan zaśpiewał wspólnie z Janem Pietrzakiem. Reagan często powtarzał też dowcip Jana Pietrzaka, który pojawił się w amerykańskiej prasie: „Wprowadźcie socjalizm na Saharę, to za tydzień wam piasku zabraknie”. Ten dowcip uważał  za najkrótszą definicję socjalistycznej ekonomii.

Od początku działalności Kabaretu pod Egidą Służba Bezpieczeństwa rozpracowywała Jana Pietrzaka. Kiedy IPN przekazał artyście teczkę z donosami na jego temat, okazało się, że   około 40 funkcjonariuszy SB oraz 20 TW, czyli tajnych współpracowników bez przerwy inwigilowało twórcę „Kabaretu Pod Egidą”. Na podstawie tych dokumentów Pietrzak napisał książkę  pod tytułem „Jak obaliłem komunę”.

Jego celne dowcipy znalazły swoje stałe miejsce w potocznym języku i w niczym nie straciły na aktualności, a niektóre z nich, takie jak: „Lenin twierdził, że nawet sprzątaczki powinny rządzić państwem, jednak nigdy nie mówił, że wyłącznie!” i „Wybierali, jak chcieli, wybrali kogo trzeba” – wydają się być napisane w ostatnich miesiącach.

Słowa pieśni naszego Laureata – „Żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską!” – na zawsze pozostaną z nami.

Za wszystko z całego serca dziękujemy.

 Foto. Krzysztof Sitkowski

Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z Gali Człowieka Roku.

Przyznanie nagrody Klubów „Gazety Polskiej” dla p. Jana Pietrzaka od 43 minuty

Wideo: Vod GP