Tekst alternatywny

Miłosław – Zaproszenie na obchody 170.rocznicy Bitwy Miłosławskiej (28.04)

Serdecznie zapraszamy 28.04.2018 (sobota) do Miłosławia na obchody 170 rocznicy Bitwy Miłosławskiej, gdzie oprócz wielu atrakcji będzie można zobaczyć rekonstrukcję słynnej bitwy pod Miłosławiem! Uroczystości odbywają się pod patronatem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Szczegółowy plan uroczystości 28.04.2018(sobota):

godzina 11:30 – Uroczysta Msza Św. w Kościele pw. Św.Jakuba w Miłosławiu

godzina 12:30 – uroczystości pod Pomnikiem Kosynierów Miłosławskich,okolicznościowe przemówienia, asysta honorowa żołnierzy 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, apel pamięci,występ chóru Pana Przemysława Piechockiego

godzina 13:30 – przemarsz pod Pałac Kościelskich, festyn historyczny i rekonstrukcja bitwy miłosławskiej zorganizowana przez Studio Historyczne Huzar. Na placu rekonstruktorzy w strojach z epoki- strzelcy, kosynierzy, kawaleria. Pokaz walki, prezentacja broni, wystrzały z repliki XIX wiecznej armaty.

godzina 16:00 – festyn rodzinny- występ kapeli Szczuny z Sulęcinka

godzina 18:00 – koncert premierowy grupy True Skull,”Bitwa pod Miłosławiem” i „9 żyć”.

godzina 19:00-24:00 zabawa taneczna

Projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i współfinansowany ze środków Powiatu Wrzesińskiego.

30.04.1848 dobrze uzbrojone oddziały pruskie dowodzone przez generała Blumena zaatakowały obóz powstańczy w Miłosławiu. Mniej liczni powstańcy, dowodzeni przez generała Ludwika Mierosławskiego, z których większość stanowili wywodzący się z miejscowej ludności kosynierzy bronili się dzielnie, jednak przy przeważającej sile wroga musieli oddać miasto wycofując się w lasy od strony wsi Kozubiec. Stamtąd po wsparciu jazdy Feliksa Białoskórskiego z Pleszewa przystąpili do kontrataku w wyniku czego Prusacy zaczęli się wycofywać. Po krwawej bitwie na Bagatelce i zdobyciu przez Polaków pałacu, walki przeniosły się na rynek miłosławski, gdzie wojska pruskie były dobijane strzałami ukrytych na dachach domostw powstańców. Zwycięska bitwa miłosławska była największą wiktorią Powstania Poznańskiego 1848 roku, została uwieczniona na obrazie Juliusza Kossaka pt. „Bitwa pod Miłosławiem”, a tablica z napisem „Miłosław 1848” znajduje się na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Klub Gazety Polskiej Miłosław

Miłosław

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress