Tekst alternatywny

Mity przeciwko Polsce – spotkanie z Leszkiem Żebrowski i Ireneuszem Lisiakiem w Myślenicach

Mity przeciwko Polsce – spotkanie z Leszkiem Żebrowski i Ireneuszem Lisiakiem w Myślenicach

17 marca 2014 roku Myślenicki Klub Gazety Polskiej zorganizował spotkanie z panem Leszkiem Żebrowskim oraz Ireneuszem T. Lisiakiem, historykami i publicystami. Głównymi tematem spotkania były treści zawarte w ostatnich publikacjach obydwu gości.

Specjalizujący się w się w dziejach polskich organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej i narodowego odłamu Żołnierzy Wyklętych, a także komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942–1945 oraz stalinowskiej bezpieki Leszek Żebrowski w wystąpieniu nawiązał do swojej książki „Mity przeciwko Polsce”. Żebrowski wielokrotnie podkreślał, że w celu zakłamania rzeczywistości wytworzone zostały liczne mity dotyczące naszej historii i współczesności. Jak mówił, książkę tą napisał po to, aby je obalać. Podczas spotkania przedstawił wybrane przykłady takich mitów, które dotyczyły min.: zdjęcia z Niemców odpowiedzialności za popełnione zbrodnie w czasie II wojny światowej,  Polaków, jako sprawców Holocaustu oraz mitów polsko-żydowskich. Odniósł się także do przeszłości Czesława Kiszczaka, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka, Adama Michnika oraz rzekomego rozliczenia okresu komunizmu po 1989 roku To jest mit okrągłego stołu, mit, że wszystko odbyło się przyjaźnie dla społeczeństwa, komunizm upadł bez rozlewu krwi. I tak by nie  doszło do tego, ale komuniści zostali zapewnieni, dostali sygnał od takich ludzi jak Mazowiecki, że będzie gruba kreska,  że nie będzie rozliczeń, że są bezkarni – mówił Żebrowski. Mamy także mit państwa prawa. Gdzie jest to prawo i dla kogo?  Przykład śledztwa w sprawie posła Palikota, który nie umie wypełnić oświadczenia majątkowego. Prokurator umorzył śledztwo, a sąd to potwierdził na podstawie takiej, że nieprawidłowości w oświadczeniu posła „wynikają z filozoficznego wykształcenia i stosunku do wartości materialnych” podsumował Leszek Żebrowski.

 

Ireneusz T. Lisiak zaprezentował przybyłym swoją książkę „Nie musimy płacić Żydom!” i zawarte w niej umowy, jakie Polska podpisała z państwami zachodnimi po 1945 roku. Dotyczyły one spłacenia roszczeń obywateli pochodzenia żydowskiego, którzy utracili swoje majątki w Polsce. Kluczowa z dzisiejszego punktu widzenia była umowa ze Stanami Zjednoczonymi z 1960 roku. Tematyka żydowska jest tematem trudnym. Wielu ludzi w Polsce nie zdaje sobie sprawy z tego, że pierwszymi ofiarami niemieckich agresorów była polska inteligencja, duchowieństwo, powstańcy wielkopolscy i śląscy. Dziś wielu historyków omija problemy żydowskie, a już pisząc o okupacji i Żydach czynią to „na kolanach”, przyjmują wobec każdego stwierdzenia padającego z ust obywatela pochodzenia żydowskiego jako prawdę objawioną – mówił Lisiak.

Już po raz kolejny frekwencja przybyłych na spotkanie zaskoczyła organizatorów a w foyer Domu Katolickiego nie było wolnego miejsca. Następne spotkanie-konferencja Klubu Gazety Polskiej organizowanej wspólnie z Akademia ProFamilia odbędzie się w poniedziałek 31 marca o 19.00 w Domu Katolickim i będzie poświęcona problemom związanym z przeciwdziałaniem seksualizacji dzieci i młodzieży.

Klub „Gazety Polskiej” w Myślenicach

Myslenice_Żebrowski