Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ | Rocznica 81 rocznicy zbrodni Katyńskiej i 11. katastrofy Smoleńskiej

NOWY SĄCZ | Rocznica 81 rocznicy zbrodni Katyńskiej i 11. katastrofy Smoleńskiej

O 8.41 w godzinę tragicznej 11 rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod specjalnie wystawionymi przed sądeckim Ratuszem portretami Prezydenta RP Prof. Lecha Kaczyńskiego oraz ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego,. Przez cały weekend każdy mieszkaniec sądecczyzny, który chciał uczcić pamięć ofiar tej tragedii, mógł zapalić znicz pod portretami dwóch Honorowych Obywateli Miasta
O 11.00 została odprawiona uroczysta msza święta za ojczyznę oraz za pomordowanych w Katyniu i poległych pod Smoleńskiem. Warto zacytować część kazania wygłoszonego przez księdza prałata Jana Siedlarza „Jest takie zdanie w Piśmie Świętym „Jeśli Ci umilkną, kamienie wołać będą”. My też wcześniej czy później umilkniemy. Przechodzimy przez ten świat i odchodzimy, ale pozostaną kamienie. Pozostaną te tablice, które będą mówić do następnych pokoleń o tym, że mieliśmy pamięć o naszych braciach, naszych siostrach, którzy oddawali życie za naszą Ojczyznę – Polskę. Wszystkim życzę, aby miłość do Ojczyzny była wyznacznikiem poczynań w codziennym życiu”.

Po mszy towarzyszyliśmy Prezydentowi miasta Ludomirowi Handzlowi, który w towarzystwie 92 letniego Tadeusza Gizy, syna generała Józefa Gizy odsłonili umiejscowione na kościele pw. św. Kazimierza tablice ufundowane przez władze miasta, będące uzupełnieniem istniejących tablic memoratywnych zawierających odnalezione staraniem prof. Jerzego Gizy nazwiska kolejnych 33 oficerów, mieszkańców Nowego Sącza i regionu zamordowanych w 1940 roku przez Sowietów w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Tym samym „Nowosądecka lista katyńska” powiększyła się do 256 osób.
W uroczystościach oprócz władz miasta uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy.

Tomasz Baliczek przewodniczący klubu GP Nowy Sącz

Zdjęcia: Sylwester Adamczyk

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress