Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ | 81 rocznica zamordowania w Trzetrzewinie 93 Polaków przez Niemców


27 czerwca kilkunastu członków Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem uczcili w Trzetrzewinie 93 Polaków zamordowanych przez Niemców w 1940 r. w ramach akcji AB, czyli zaplanowanej zbrodni eksterminacji narodu Polskiego. Szef Sądeckiego Gestapo Niemiec- Hamann nadał temu ludobójstwu kryptonim „Generalnamenstag” -„Imieniny Generała”, bowiem tego dnia przypadały imieniny gen. Sikorskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona przez Kapelana Wojska Polskiego księdza por. Tomasz Szewczyka w koncelebrze z proboszczem ks. Edwardem Mikosiem, przy udziale asysty wojskowej ze sztandarem I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Następnie udaliśmy się do pobliskiego lasu gdzie wymordowano Polaków. Po Apelu Pamięci złożyliśmy wiązanki w miejscu straceń kwiatów. Przewodniczący Klubu Gazety polskiej Tomasz Baliczek w wystąpieniu podkreślił że zostali zamordowani przez Niemców tylko dlatego że byli Polakami, Polakami którzy przeciwstawili się niemieckiej cywilizacji śmierci i masowo pomagali swoim rodakom Żydom, ukrywali ich z narażeniem życia przed ziejącymi nienawiścią i żądzą mordowania Niemcami. Jako jedyny naród stawiliśmy czoło niemieckim zbrodniarzom płacąc za to nieprawdopodobną daninę krwi.

Uroczystość przygotowana została przy współpracy ze Stowarzyszeniem Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej oraz Stowarzyszeniem Banderia Konna „ISKRA” Dolina Dunajca. W obchodach wzięli również udział posłowie, samorządowcy, żołnierze i liczni mieszkańcy.
Pamiętajmy i przekazujmy prawdę historyczną całemu światu.
Zdjęcia: Józef Horowski, relacja Jarosław Jakubowski

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress