Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ | 86 rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego


NOWY SĄCZ | 86 rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego

W 86 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza przedstawiciele klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu oraz władz miasta złożyli kwiaty pod jego pomnikiem, który powstał między innymi dzięki zbiórce pieniędzy zainicjowanej przez członków naszego klubu trzy lata temu. Marszałek był związany z Sądecczyzną, którą wielokrotnie odwiedzał jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku, kiedy formowały się zalążki organizacji niepodległościowych, a później kilkukrotnie w wolnej Polsce.
Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w wieku 67 lat w Warszawie, był jednym z twórców niepodległej Polski. W kraju ogłoszono sześciotygodniową żałobę narodową. Ponieważ choroba Komendanta była utrzymywana w tajemnicy, wiadomość o jego śmierci spadła na społeczeństwo jak grom z jasnego nieba.
W Polsce nie tylko zapanował powszechny smutek, niezakłócony nawet przez środowiska skonfliktowane ze zmarłym, lecz również realna obawa o to, co się stanie z Ojczyzną po śmierci Marszałka.

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

Nowy Sącz_2021_05_14

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress