Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego | Cud nad Wisłą


15 sierpnia przypada rocznica Bitwy Warszawskiej nazywanej „Cudem nad Wisłą” oraz Dzień Wojska Polskiego. Bitwa, która toczyła się w dniach 13 –25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej była bohaterskim zrywem wojska polskiego przeciwko bolszewickiej nawale. W Nowym Sączu przedstawiciele klubu Gazety Polskiej, parlamentarzyści, władze miasta, radni i mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. al. Wolności, a potem popłynęły pieśni legionowe. Wartę honorową pod pomnikiem wystawili: Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Związek Strzelecki „Strzelec” OSW w Nowym Sączu.

Uroczystości w Nowym Sączu wpisujące się w to święto poprzedziła tradycyjnie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Kazimierza pod przewodnictwem ks. dr Jana Siedlarza w koncelebrze z ks. Stanisławem Czachorem – przyjacielem naszego klubu oraz ks. por. SG Robertem Młynarczykiem, Kapelanem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Asystę liturgiczną zapewnił  nasz klub z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem na czele.

Warto wiedzieć, że Sądeczanie zapisali również chwalebną kartę w wojnie polsko-bolszewickiej, niezłomnie broniąc ojczyzny poza granicami naszego regionu. Synowie ziemi sądeckiej odegrali przemożną rolę w odzyskaniu niepodległości. Pierwszy Pułk Strzelców Podhalańskich ma swój znakomity udział w triumfalnej wyprawie kijowskiej.

Bitwa Warszawska była najważniejszym, najbardziej doniosłym i niezwykle bohaterskim czynem militarnym w historii polskiego oręża. To jedna z dwudziestu najważniejszych bitew w dziejach świata. To zwycięstwo odniesione nie tylko nad siłą przeciwnika, ale nade wszystko nad wrogą i zbrodniczą ideologią.

W odrodzonej III Rzeczpospolitej stało się świętem tych, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa wewnętrznego i polskich granic.

Zdjęcia i relacja Sylwester Adamczyk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress