Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im Jana Olszewskiego | Uroczystości na Hali Łabowskiej


NA ŚMIERĆ PÓJDĘ CHĘTNIE. CÓŻ TO JEST ZRESZTĄ ŚMIERĆ? WIERZĘ, ŻE KAŻDA KROPLA KRWI NIEWINNIE PRZELANEJ ZRODZI TYSIĄCE PRZECIWNIKÓW I OBRÓCI SIĘ WAM NA ZGUBĘ – mówił w ostatnim słowie 13 sierpnia 1949 roku przed komunistycznym sądem, który skazał Go na karę śmierci ks. Władysław Gurgacz.

W sobotę 4 września spotkaliśmy się po raz 23 na Hali Łabowskiej przy ołtarzu polowym na Mszy św. w intencji księdza Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Mszy św., koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz biskup Robert Chrząszcz, sufragan Archidiecezji Krakowskiej.

Na Hali Łabowskiej zgromadzili się dziś, przy pięknej pogodzie, tłumnie polscy patrioci, samorządowcy, przedstawiciel wielu organizacji społecznych i parlamentarzyści, pośród których nie zabrakło Antoniego Macierewicza, który przed laty wraz z Piotrem Naimskim, zainicjował modlitewne spotkania w intencji PPAN i ks. Gurgacza.

Nasz Klub Gazety Polskiej w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego reprezentowała duża, ponad dwudziestoosobowa grupa członków z Przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem na czele. Po Mszy św. i okolicznościowych przemówieniach złożyliśmy kwiaty przy obelisku i tablicy pamięci kpt. Stanisława Pióro, Żołnierza Niezłomnego, założyciela Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców oraz ks. Władysława Gurgacza.
Zakończeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Gurgacza przy Urzędzie Gminy w Łabowej. To jedyny pomnik kapelana w Polsce, który został odsłonięty w 2019 r.
Miłym akcentem było przekazanie przez naszego najstarszego klubowicza, 92 letniego Pana Tadeusza Gizę książki o jego ojcu Generale Józefie Gizie, dla naszego klubu GP na ręce przewodniczącego. Dziękujemy!
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
A już 14 września pogrzeb ks. Gurgacza w Krakowie na który organizujemy wspólny klubowy wyjazd z Nowego Sącza.

Foto, tekst – Sylwester Adamczyk

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz im Jana Olszewskiego

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress