Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego |W wieku 100 lat zmarła Maria Giza-Podgórska


22 grudnia 2021r w wieku 100 lat zmarła Maria Giza-Podgórska.

Przyszła na świat 21 listopada 1921 roku. Była patriotką i zasłużoną postacią w polskiej historii, a także córką Józefa Gizy, generała brygady Wojska Polskiego. W młodości działała w harcerstwie, a w czasie drugiej wojny światowej służyła jako łączniczka Armii Krajowej (ps. „Maja”). Za swoją działalność w okresie okupacji otrzymała stopień podporucznika AK, natomiast w okresie powojennym zaangażowała się w działalność związkową. Była między innymi współzałożycielką NSZZ „Solidarność” przy Rejonie Dróg Publicznych w Nowym Sączu. Mając w świadomości zupełne przemilczenie postaci swojego ojca w komunistycznej i postkomunistycznej historiografii, zaangażowała się w przywracanie pamięci tego wybitnego Polaka. Współtworzyła fundację im. Rodziny Gizów, a także w pierwszej dekadzie XX wieku publikowała teksty historyczne, które z perspektywy kilkudziesięciu lat przybliżały wydarzenia okupacyjne. Po przejściu na emeryturę w 1981 r. poświęciła się aktywności publicystycznej i edukacyjnej, posiadając głęboko w przekonaniu wiele do zrobienia między innymi w dziedzinie przywracania pamięci. W 2018 roku została uhonorowana Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”. Od wielu lat była razem z bratem Tadeuszem oraz bratankiem Jerzym Gizą, Honorowym Obywatelem Nowego Sącza, którego była matką chrzestną, związana z naszym klubem GP w Nowym Sączu.

Cześć Jej pamięci!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress