Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. W. Gurgacza SJ | Marsz Pamięci Sybiraków


14-04-2023 r. Nowy Sącz wzięliśmy udział w XV Nowosądeckim Marszu Pamięci Sybiraków. O zbawienie dla naszych rodaków poległych na nieludzkiej ziemi modliliśmy się podczas uroczystej Mszy św. w kościele pod wezwaniem MB Niepokalanej.

Organizatorem uroczystości był Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków, który kształci liczne klasy mundurowe i ratownicze, a także jest siedzibą Strzelca w Nowym Sączu. Kościół był wypełnione młodymi ludźmi, co zawsze daje dużo nadziei na przyszłość naszej Ojczyzny. Następnie ulicami miasta przeszliśmy na Cmentarz Komunalny. Na czele szła Orkiestra Reprezentacyjna Karpackiego oddziału Straży Granicznej. Za nią kompania reprezentacyjna Straży Granicznej, poczty sztandarowe szkół nowosądeckich, przedstawiciele organizacji patriotycznych włącznie z naszym Klubem GP, a dalej niekończąca się grupa umundurowanej młodzieży.

Orkiestra, sztandary i mundury wywołały wielką radość wśród przechodzącej akurat grupy ok. 50 przedszkolaków, którzy nas ochoczo pozdrawiały.  Niezwykle spektakularne było też przejście aleją cmentarną do symbolicznego pomnika Pamięci Sybiraków Ziemi Sądeckiej, ponieważ po obu stronach stał szpaler umundurowanej młodzieży, która salutowała przechodzącym. Jak się później okazało, byli to uczniowie klas pierwszych.

Pod pomnikiem odczytany został Apel Poległych. Objął on cały okres od wywiezionych po Konfederacji Barskiej poprzez Powstania aż po wojnę 1920 r., deportacje po Traktacie Ryskim, po 17 września 1939 r., po „wyzwoleniu” w 1944 i 45 r. aż po odwilż w 1956 r. Zmarłych na Syberii uczciła salwa honorowa.

Następnie przemawiał dyrektor Zespołu Szkół Sławomir Szczerkowski, który podziękował swoim uczniom za zaangażowanie w upamiętnienie patronów szkoły. Powiedział też, że po to istnieją klasy mundurowe, żeby już nigdy żaden Polak nie został na Syberię wywieziony.

Coroczny marsz w Nowym Sączu jest zdaje się ostatnim tego rodzaju upamiętnieniem Sybiraków w Polsce. Na zakończenie przemawiał Prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu Kazimierz Korczyński (https://miastons.pl). Wspomniał, że właśnie minęła kolejna rocznica drugiej dużej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich, która miała miejsce 13-04-1940 r. (https://ipn.gov.pl).

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalone znicze. To była wzruszająca i pouczająca uroczystość.

Dariusz Mroczek

KLUB GAZETY POLSKIEJ NOWY SĄCZ IM. KS. Władysława Gurgacza SJ