Tekst alternatywny

Nowy Sącz: Rocznica Bitwy Warszawskiej

W sobotę 15-08-2020 r. Grażyna Hanna Kołat – członkini Sekcji „S” Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu odsłoniła w swoim ogrodzie: „Krzyż 100-lecia Bitwy Warszawskiej” oraz „Opokę przyjaźni polsko-węgierskiej”.

Na kamieniach zamocowane zostały 3 tablice: ”Miejsca bitew w Wojnie Polsko – Bolszewickiej 1918-1920”, „Dowódcy Wojny polsko-bolszewickiej: Operacji Warszawskiej, Operacji niemeńskiej – 1918-1920” i „Węgierscy przyjaciele Polski / Lengyel Magyar Baratok / Wojna Polsko-Bolszewicka”. To właśnie decyzja hr. Pál Telekiego spowodowała, że udało się w ostatniej chwili dostarczyć, wyprodukowaną w fabryce Manfréda Weissa i przewiezioną dzięki płk. Gézie Dormándyemu i gen. Istvánowi Sréterowi amunicję dla polskiej armii.

Z powodu pandemii i wpisania Nowosądecczyzny i Nowego Sącza na listę „strefy czerwonej”, impreza nie została publicznie rozreklamowana i odbyła się, jako spotkanie towarzyskie. Wśród uczestników znalazł się m.in. Tadeusz Giza – syn generała Józefa Gizy – uczestnika wojny polsko-bolszewickiej i wyprawy kijowskiej, Andrzej Szkaradek – legenda nowosądeckiej „Solidarności”, Janusz Kwiatkowski – Radny Miasta Nowego Sącza i Jan Ruchała z nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego a także członkowie Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.

Pomnik został poświęcony przez księdza wikarego Dariusza Borka z parafii św. Heleny, na terenie której znajduje się pomnik.

Po uroczystości goście mogli oglądnąć reprinty plakatów z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Na zakończenie wszyscy wspólnie świętowali przy smacznym jedzeniu i węgierskim winie oraz polskich pieśniach patriotycznych śpiewanych przy akompaniamencie pana Sławomira Konopackiego.

Uważam, że dzięki inicjatywie naszej koleżanki klubowej i ogromnej pracy, którą wykonała z udziałem swoich przyjaciółek (jak same mówiły: „zrobiły to, jako hołd kobiet dla bohaterskich mężczyzn”), godnie uczciliśmy nasze Wielkie zwycięstwo nad bolszewikami i węgierski w nim udział.

ZOBACZ:

plik

plik1

plik2

Dariusz Mroczek

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz sekcja S