Tekst alternatywny

Nowy Sącz II: Uroczystości pogrzebowe Żołnierza Wyklętego

W Rabce-Zdroju 7 lipca odbyły się uroczystości pogrzebowe Żołnierza Wyklętego, Wojciecha Frodymy ps. „Mucha”, ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia” w którym uczestniczyli członkowie klubu Gazety Polskiej z Nowego Sącza. W uroczystościach w kościele św. Marii Magdaleny oraz na cmentarzu komunalnym uczestniczył prezes IPN dr Jarosław Szarek, który w swoim wystąpieniu podkreślał ciągłość zmagań wielu pokoleń Polaków o wolność ojczyzny oraz sukces, jakim się one zakończyły.

Przed mszą świętą wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec przekazał córce Wojciecha Frodymy, Marii, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie jej ojcu przez Prezydenta RP. Z kolei na cmentarzu, po złożeniu szczątków do grobu, prezes IPN wręczył rodzinie Żołnierza Wyklętego symboliczną partyzancką rogatywkę oraz portret partyzanta.

Wojciech Frodyma został w 1947 r. skazany na śmierć. Wyrok wykonano w więzieniu Montelupich, a ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Szczątki partyzanta odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN   na cmentarzu Rakowickim.

Relacja Józefa Horowskiego który uczestniczył w uroczystościach.

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress