Tekst alternatywny

O „Przemyśle pogardy” z Sławomirem Kmiecikiem w Myślenicach.

We czwartek 5 grudnia 2013 r. w Domu Katolickim odbyło się spotkanie otwarte myślenickiego Klubu Gazety Polskiej ze Sławomirem Kmiecikiem autorem doskonale demaskujących książek „Przemysł pogardy” oraz „Przemysł pogardy 2″.

Prowadzący spotkanie Jarosław Szlachetka przedstawiając autora książki „Przemysł Pogardy. Niszczenie wizerunku Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w latach 2005 – 2010 oraz po jego śmierci”, przypomniał, że Sławomir Kmiecik od wielu lat zajmuje się m.in. analizą humoru politycznego, pisząc na ten temat.

Pierwsza część „Przemysłu pogardy” uznana została przez wielu recenzentów za „wstrząsającą” i „porażającą”. Sam autor mówi że jest to „dowód w sprawie” znieważania i wyszydzania Lecha Kaczyńskiego, a także jego brata Jarosława. Publikacja jest pierwszym i jak do tej pory jedynym tak obszernym i ściśle udokumentowanym potwierdzeniem istnienia w III RP „przemysłu pogardy”. Książka Sławomira Kmiecika „Przemysł pogardy” w sposób drobiazgowy i oparty wyłącznie na cytatach z prasy, radia, telewizji czy Internetu jest zapisem tego jak media, celebryci i przeciwnicy polityczni rozprawiali się z osobą i wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed i po jego tragicznej śmierci. Ciekawe, że jak powiedział Sławomir Kmiecik, niektóre tego rodzaju wypowiedzi zniknęły z przestrzeni publicznej po katastrofie smoleńskiej. Na szczęście zdołał on już wcześniej zarchiwizować znaczną część tego typu materiałów. Kolejny fragment spotkania był poświęcony temu, co się działo bezpośrednio po tragedii smoleńskiej. Dla „producentów” mowy nienawiści okres przerwy w działaniu trwał zaledwie trzy dni, do chwili rozpoczęcia gorszących protestów przeciw pochówkowi Pary Prezydenckiej na Wawelu. Autor wyznał, że pisanie części książki dotyczącej tego właśnie okresu było dla niego wybitnie przygnębiające, ponieważ przemysł pogardy nie tylko nie ustał, ale się nasilił, nastąpiła eskalacja poniżania osoby zmarłej. Wywołuje to fundamentalny sprzeciw, bowiem w polskiej kulturze i tradycji nigdy nie drwiło się z osób zmarłych i z tych, którzy pozostawiają w żałobie po utracie swoich najbliższych.

W dyskusji na zakończenie spotkania wszyscy przybyli na spotkanie zgodnie stwierdzili, że jedynym pozostającym sposobem walki z przemysłem pogardy jest nieustanne przypominanie tego wszystkiego, o czym pisze w swoich publikacjach gość specjalny spotkania – Sławomir Kmiecik.

Klub „GP”

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress