Tekst alternatywny

Obchody 4. rocznicy tragedii smoleńskiej w Wiedniu

Uroczystości rozpoczęła demonstracja na placu przed Katedrą Wiedeńską pod wezwaniem Św. Szczepana. O godzinie 18 rozwinięty został kilkumetrowy banner z hasłami domagającymi się w trzech językach utworzenia niezależnej międzynarodowej komisji, do zbadania przyczyn katastrofy. Mimo deszczu i bardzo zmiennych warunków atmosferycznych wielu przechodniów mogło się zapoznać z treścią plakatu i celem naszej demonstracji. Szczególnie wielu zagranicznych turystów, dla których Stephansplatz i Stephansdom są bardzo atrakcyjnym miejscem do zwiedzania wykazało zainteresowanie naszą akcją. Demonstracja przebiegła bardzo spokojnie a zakończyła się krótko przed 19, gdyż w Katedrze Wiedeńskiej o 19 rozpocząć się miała uroczysta Msza Święta zamówiona i zorganizowana przez nasz klub w intencji poległych w tej tragicznej katastrofie.

Doskonałym wprowadzeniem w atmosferę Mszy był Nokturn wykonany przez znaną w Wiedniu skrzypaczkę panią profesor Joannę Mądroszkiewicz, jak również wyrecytowany przez nią samą jeden z jej wierszy.

Mszę Świętą koncelebrowaną odprawili Ks. Tadeusz Cichoń, Ks.Dr.Ignaz Hochholzer, Ks. Jacek Leśniewski i Ks.Zbigniew Parzonka. Porywające kazanie wygłosił Ks.T.Cichoń, który na szeroko zakrojonym tle historycznym przedstawił znaczenie prawdy w życiu narodu. Tam gdzie nie ma prawdy nie ma ładu społecznego i nie ma sprawiedliwości, co uwidacznia się w najnowszych dziejach Polski, a szczególnie dotyczy to Katastrofy sprzed czterech lat. Naród Polski, który umiłował prawdę , aż do ofiary życia, ma szczególne prawo do poznania prawdy, prawdy, która jest podstawą godności.

W podniosłą atmosferę monumentalnej Katedry Wiedeńskiej wpisał się występ doskonałego chóru „Gaudete” pod dyrekcją pana Michała Kucharko. Na zakonczenie odśpiewano „Boże coś Polskę” i Hymn Narodowy. Członkowie Klubu wzięli aktywny udział w liturgii. W końcowym wystąpieniu prezes Klubu wspomniał o Ludobójstwie Katyńskim i jego ofiarach, o ofiarach dla których o prawo do prawdy walczyli ci, którzy zginęli w dniu 10.04.2010. Teraz oni czekają na prawdę.

Klub „Gazety Polskiej” Wiedeń II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress