Tekst alternatywny

Obchody zdradzieckiej napaści na Polskę, 17 września 2016 w Tczewie

Obchody zdradzieckiej napaści na Polskę, 17 września 2016 w Tczewie

Przy tablicy o ofiarach tragedii i konieczności czci i pamięci mówił Piotr Szubarczyk z Biura Edukacji Narodowej Oddziału Gdańskiego IPN . Starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski dziękując za inicjatywę podkreślił wagę tradycji naszego narodu i całej społeczności tczewskiej. Trzeba miejsc pamięci, które na trwałe przypominałyby o bohaterskich przodkach oddających życie za Ojczyznę.  Potem delegacje starostwa i poszczególnych organizacji złożyli  kwiaty i znicze przed tablicą. Wartę honorową pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej Szwadronu im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich.

Po skończeniu składania kwiatów zebrani mieszkańcy przeszli na dziedziniec Fabryki Sztuk, gdzie było słychać głośne odgłosy wybuchów, syren. Grozy dopełniły jeszcze efekty dymów snujących się po dziedzińcu.  inscenizują przygotowała grupa młodzieży z organizacji „Młodzież Wszechpolska”. Rozdawano także każdemu uczestnikowi śpiewniki z pieśniami patriotycznymi. Atmosferę wspólnoty śpiewu budowali chórzyści z chóru „Passionata” ubrani w stroje mody lat międzywojennych, harcerskich, partyzanckich.

Rozpoczęto  śpiew czterema zwrotkami Hymnu Polskiego.

Pan Piotr Szubarczyk z IPN mówił o zdradzie narodu polskiego przez aliantów i naszej bohaterskiej obronie z przeważającą siłą dwóch agresorów. Pieśń  „Białe róże” śpiewana przez chór i chętnie podtrzymana przez zgromadzony tłum stworzyła swoista więż i budowała nastrój wspólnoty. Potem były pieśni  „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Dziś do ciebie ” przeplatane ekspresyjnymi opowieściami historycznymi przez prowadzącego pana P.Szubarczyka. Mówił o Katyniu, Miednoje, Starobielsku, Auschwitz.

O oporze polskiej ludności, o ugrupowaniach partyzanckich, o wyjątkowym w skali całej Europy  heroiźmie całej ludności polskiej.

Ks kanonik Jan Buk w pięknej homilii wspomniał o niespotykanej skali w innych krajach mordach na księżach katolickich. Już na początku wojny obydwaj agresorzy wymordowali w niektórych diecezjach ponad połowę księży, ostoję polskości i katolicyzmu. Wspomniał o tych, którzy są już błogosławionymi Kościoła. Poprowadził modlitwę za wszystkich, którzy oddali życie za Boga i Ojczyznę.

Wspólnie śpiewana pieśń  „Boże coś Polskę” w tej okoliczności była szczególnym przeżyciem.

O konieczności pamięci o naszych bohaterach, tych pozornie przegranych a przykładach dla młodego pokolenia mówił przedstawiciel  „Młodzieży Wszechpolskiej” i przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. Wypowiedzi bardzo merytoryczne, głębokie i z serca płynące zostały nagrodzone burzliwymi oklaskami.

Inicjator spotkania, Stefan Kukowski (członek Klubu Gazety Polskiej) podziękował wszystkim za pomoc w organizowaniu,  Instytutowi Pamięci Narodowej za wsparcie i patronat. Klubowi Gazety Polskiej z Tczewa za wielkie wsparcie organizacyjnie, rzeczowe i liczny udział. Starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski szczególnie zasłużonym wręczał specjalne podziękowania.

Po spotkaniu można było z bliska oglądać  ekspozycję oryginalnego przedwojennego sprzętu wojskowego przygotowanego przez grupę rekonstrukcyjną Szwadronu im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich.

Takie spotkania to dla każdego prawdziwy dar, prawdziwe przeżycie.

Klub „Gazety Polskiej” w Tczewie

tczew_2016_09_17_11