Tekst alternatywny

Ogromna strata. Zmarł Jerzy Polak – zasłużony działacz Solidarności, szef Klubu „GP” w Stamford


Zmarł Jerzy Polak, działacz polonijny, opozycjonista w okresie PRL, współtwórca NSZZ „Solidarność” w Jaśle. Był on przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Stamford oraz Forum Patriotycznego w Stamford.

Jerzy Polak zmarł w Greenwich w amerykańskim stanie Connecticut, w wieku 67 lat po długotrwałej chorobie.

Zanim trafił do Stanów Zjednoczonych pracował w Hucie Szkła w Jaśle, gdzie pracował do sierpnia 1980 r. Prezentował tam niezależną postawę. Wskutek działań kierownictwa zakładu został przeniesiony do pracy (od 1 września 1980 r.) w Ośrodku Badawczo – Rozwojowym „Gamrat – Erg” w Jaśle, gdzie był współzałożycielem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Był także współorganizatorem strajku w swoim zakładzie, za co został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Był działaczem struktur podziemnych w Jaśle. Współorganizował druk oraz kolportaż niezależnych wydawnictw. Będąc z zamiłowania fotografem, przygotowywał materiały wykorzystywane do drukowania wydawanych w Jaśle biuletynów związkowych i innych druków (ulotki, kalendarze, druki okolicznościowe).  W 1983 roku został aresztowany i skazany za działalność podziemną. Na mocy amnestii opuścił więzienie w czerwcu 1983 r.

Nie widząc możliwości ułożenia sobie życia w Polsce rozpoczął starania o wyjazd do USA. Wielokrotnie odmawiano mu paszportu. Dopiero w 1988 r. władze zgodziły się na Jego wyjazd do NRF, skąd udał się z rodziną (żoną Jolantą i półroczną córką Klaudią) do Stanów Zjednoczonych.

W Stanach Zjednoczonych intensywnie angażował się w sprawy Polski i polonii. Był między innymi autorem licznych wystaw. Jerzy Polak był przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Stamford oraz Forum Patriotycznego w Stamford.

9 grudnia 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Adrian Siwek

źródło: https://niezalezna.pl/395480-ogromna-strata-zmarl-jerzy-polak-zasluzony-dzialacz-solidarnosci-szef-klubu-gp-w-stamford

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress