Tekst alternatywny

Olecko – Uroczystość patriotyczn-religijna w Giżach k. Olecka

W przededniu 100, rocznicy odzyskania Niepodległości oraz 100,rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżach k. Olecka 3 czerwca br. odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z udziałem ministra Adama Kwiatkowskiego z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz senator Małgorzaty Kopiczko. Najpierw odbyła się  tam msza św. polowa w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego z jednostki wojskowej w Gołdapi oraz pocztów sztandarowych Związku Sybiraków w Olecku oraz pocztów sztandarowych szkół imieniem Marszałka J. Piłsudskiego.

Organizatorem tej uroczystości w Majątku Giże Marczak był oddział olecki Związku Piłsudczyków RP. pomagał mu w tym Klub „Gazety Polskiej’ w Olecku.
W kazaniu podczas mszy św. kapłan mówił o tym, że :
– Z natury wolimy sobie wznosić pomniki, a nie innym. Jesteśmy egoistami, ciężko nam wznieść się ponad ten naturalny stan ducha. Winniśmy pamiętać o tych, którzy przelewali krew za Ojczyznę – mówił do zebranych na łączce w Majątku Giże Marczak ksiądz, jeden z trójki prowadzących tę celebrę.
Po zakończeniu celebry odsłonięto obelisk marszałka J. Piłsudskiego oraz zasadzono Dęb Niepodległości. Brała w tym udział w tym m.in. laureatka konkursu historycznego Daria Dwojakowska z GP nr 2 w Olecku.,
Na koniec imprezy widzowie obejrzeli program artystyczny, przygotowany przez uczniów z Gimnazjum Nr im. Mikołaja Kopernika w Olecku oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku.

Fot. Dariusz Josiewic

Klub GP Olecko

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress