Tekst alternatywny

OLSZTYN | Obchody SYBIR – KATYŃ – SMOLEŃSK w stolicy Warmii i Mazur


Rocznica Zbrodni Katyńskiej jest ściśle powiązana z drugą deportacją zesłańców Sybiru. Ich rodziny jechały w tym czasie na zsyłkę do Kazachstanu. Synowie tych rodzin w tym czasie byli mordowani, między innymi w Katyniu. Pamiętamy o tym. Jest to także rocznica katastrofy smoleńskiej. Nie dane było tym osobom pochylić się nad mogiłami katyńskimi. To wspomnienie zawsze będzie bolesne

– powiedziała prezes Związku Sybiraków Teresa Dydykało.

Na zaproszenie Szanownej Pani Prezes Związku Sybiraków Teresy Dydykało w Olsztynie, Klub Gazety Polskiej OLSZTYN uczestniczył w Wojewódzkich obchodach SYBIR – KATYŃ – SMOLEŃSK – OLSZTYN 2024.

W imieniu Klubu Gazety Polskiej OLSZTYN kwiaty złożył Lech Sawicz, Syn Majora Armii Krajowej, również Sybiraka Czesława Sawicza oraz Porucznik Armii Krajowej Marii Sawicz.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej, Polaków wywiezionych na Sybir oraz ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Potem uczestnicy uroczystości przemieścili się na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej, gdzie pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyła się świecka część uroczystości.

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod:

– Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej,
– obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej,
– obeliskiem poświęconym Sybirakom.

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” OLSZTYN