Tekst alternatywny

Pomnik ku czci Ofiar Katynia i Smoleńska

Pomnik ku czci Ofiar Katynia i Smoleńska

Ku czci Polaków zamordowanych w Katyniu i Ofiar katastrofy smoleńskiej, w Markach stanął pomnik, na którym umieszczono tablice informujące o obu tragediach.

W Markach (woj. mazowieckie) odsłonięte zostały tablice pamiątkowe na pomniku, postawionym dla oddania hołdu oficerom Wojska Polskiego – pomordowanym przez NKWD wiosną 1940 r. oraz ofiarom tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., którzy wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim mieli na miejscu zbrodni z 1940 r. upomnieć się o prawo do prawdy i pamięci.

Pomnik jest wyrazem czci jego fundatorów dla bohaterstwa i ofiary życia złożonej na ołtarzu Ojczyzny w sztafecie polskich pokoleń, które połączyło słowo Katyń oraz świadectwem moralnych praw narodu do bycia wolnym. Pomnik powstał w całości z prywatnych środków członków komitetu.

W Społecznym Komitecie Budowy Pomnika Katyńsko-Smoleńskiego w Markach byli wiele znamienitych osób, wśród nich m.in. Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melka, jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, a także duchowni, parlamentarzyści i działacze lokalnych struktur PiS, członkowie Klubów Gazety Polskiej oraz Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

logo_Niezalezna_small

Źródło: http://niezalezna.pl/59379-pomnik-ku-czci-ofiar-katynia-i-smolenska