Tekst alternatywny

Przeciwko zakłamywaniu historii – 30.10.2013 r.

Przeciwko zakłamywaniu historii – 30.10.2013 r.

Po obu stronach Odry, we Frankfurcie i w Słubicach, demonstrowali członkowie Klubów „GP” broniąc prawdy o najnowszej historii Polski. Powodem demonstracji była wizyta prezydentów Polski i Niemiec – Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka – na inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum w Słubicach i w Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą po stronie niemieckiej. Tematem dyskusji obu prezydentów było: „Uczmy się od siebie – Jakie wnioski może wyciągnąć Europa z własnej przeszłości”. Podczas rozmowy ze studentami prezydent Komorowski powiedział między innym, że „nie wolno oddać środowiskom skrajnym monopolu na reprezentowanie interesu narodowego”, oraz podkreślił, iż nowoczesny patriotyzm należy kształtować namawiając do „działania na rzecz umocnienia poglądów centrowych i przekonanie opinii publicznej, że taka polityka jest najlepsza dla kraju”. Co ciekawe, pan prezydent nie określił dla którego kraju taki „nowoczesny patriotyzm” i „taka polityka jest najlepsza”, ale można domniemywać, że miał na myśli Polskę.

Mówił to w czasie, kiedy Kluby „GP” Berlin-Brandenburg, Berlin2, i Hamburg, wspomagane przez kluby ze Szczecina, Paryża, Krosna Odrzańskiego, Poznania, Zielonej Góry, Wschowy i Essen, oraz „Solidarnych 2010″ z Zielonej Góry, w petycji do obu prezydentów postulowały między innymi: „Wnosimy o oficjalne zajęcie stanowiska przez Urząd Prezydenta w sprawie kłamstw historycznych w mediach RFN, poniżających Polaków jakoby ci byli sprawcami mordów i gehenny niewinnych ludzi w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych oraz gettach”.

Prezydent Joachim Gauck odmówił przyjęcia petycji, natomiast petycję przygotowaną dla prezydenta Bronisława Komorowskiego odebrał od protestujących funkcjonariusz BOR, choć według ustaleń miał to zrobić prezydencki minister.

Jak dowiedzieli się od niemieckiej policji uczestnicy demonstracji, prezydent Bronisław Komorowski, zażądał wylegitymowania ludzi udających się na miejsce demonstracji. Według ich relacji tuż po opuszczeniu dworca kolejowego we Frankfurcie zostali zatrzymani przez nieoznakowany samochód policyjny i poddani kontroli. Zwinięte banery musiały zostać rozciągnięte i sfotografowane. Nadzór policji towarzyszył im aż do miejsca demonstracji. Przed uniwersytetem rozdano studentom i przechodniom treść petycji wystosowanej do prezydenta Niemiec Joachima Gaucka zawierającej takie postulaty, jak zainteresowanie wyjaśnieniem tragedii nad Smoleńskiem, konieczność poprawnego nazywania obozów koncentracyjnych – niemieckimi obozami koncentracyjnymi, oraz przywrócenie statusu mniejszości polskiej w Niemczech

Uwagę przechodniów przyciągały liczne banery, związane z demonstracją, w języku polskim, niemieckim i angielskim. Nie zabrakło w czasie demonstracji polskich pieśni patriotycznych, oraz skandowania okolicznościowych haseł.

Organizatorzy demonstracji dziękują wszystkim, którzy włączyli się do akcji, a szczególnie poecie z Paryża panu Eugeniuszowi Nasalskiemu i panu Bogusławowi Domaszewskiemu.

Relacja wideo: klubygp.pl

W dniu ogólnopolskiej akcji Zapal Znicz Pamięci, członkowie Klubu „GP” w Tychach odwiedzili groby pomordowanych na terenie Mikołowa. Klubowicze uporządkowali groby i zapalili znicze na zbiorowych mogiłach rozstrzelanych 17 Września 1939 r. Powstańców Śląskich, oraz Żołnierzy Poległych za Ojczyznę we Wrześniu 1939 r. Oddali również hołd Pułkownikowi Władysławowi Kiełbasie.

W Great Hall, Peterson Student Center St. John’s College w Santa Fe odbył się koncert polskiego mistrza skrzypiec Krzysztofa Zimowskiego, któremu akompaniowała na fortepianie Jacquelyn Helin. Koncert odbył się przy wsparciu Polonia Semper Fidelis oraz Klubu „GP” stanu New Mexico.

Klub „GP” w Paryżu gościł ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Głównym tematem była 70. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu oraz ludobójstwo dokonane przez UPA.

Członkowie Klubu „GP” w Essen uczestniczyli w Brukseli w spotkaniu z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

W Gdańsku odbyło się spotkanie z poseł Anną Fotygą. Była minister spraw zagranicznych w rządzie J. Kaczyńskiego na przykładzie incydentu w Rotterdamie, gdzie holenderski policjant zastrzelił polskiego obywatela nie przestrzegając określonych prawem procedur, przedstawiła upadający autorytet państwa polskiego na arenie międzynarodowej.

Krakowski Klub „GP” zorganizował spotkanie z dr. hab. Filipem Musiałem (IPN, Kraków), red. książki: „Osobowe środki pracy operacyjnej. Zagadnienia źródłoznawcze”.

W Kościele św. Katarzyny w Bytowie odbyły się uroczystości ku czci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w którym wzięli udział członkowie Klubu „GP” w Bytowie.

W Klubie Polskim w Ashfield, Sydney miała miejsce wystawa rysunków satyrycznych vice-przewodniczącego Klubu „GP” Sydney II Vitka Skoniecznego. Ekspozycja zawierała blisko 400 prac powstałych w latach 2001 do 2013, stanowiących cześć dorobku artysty z dziedziny satyry politycznej.

W Poznaniu oraz Pile odbyły się autorskie spotkanie z prof. Sławomirem Cenckiewiczem połączone z promocją książki pt. „Wałęsa – człowiek z teczki”.

W Kielcach odbyła się już trzecia pikieta pod kościołem kolejnego posła, który głosował pod koniec września za odrzuceniem w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o zakazie aborcji eugenicznej.

Gościem Klubu „GP” w Raciborzu był Krzysztof Wyszkowski.

W Aarhus odbyła się projekcja filmu „Cristiada”.

W Pile odbyło się spotkanie z p. Leszkiem Żebrowskim. Zgromadzeni mieli okazję posłuchać wykładu o: „Żołnierzach Wyklętych”.

Na zaproszenie polskich środowisk patriotycznych z Essen i Aachen, przyjechał do Niemiec Andrzej Rozpłochowski – legenda Solidarności na Górnym Śląsku, przywódca strajku sierpniowego w Hucie Katowice w 1980 roku.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk