Tekst alternatywny

PRZEMYŚL | Grypsy Płka Cieplińskiego w Przemyślu

Na deskach Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek w Przemyślu w dniu 9 września br. odbyło się widowisko słowno-muzyczne pt. „GRYPSY Z CELI ŚMIERCI” poświęcone pamięci jednego z dowódców Armii Krajowej płka Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.
Brzmienie grypsów pisanych podczas pięciu miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, w wykonaniu znanego aktora Marcina Kwaśnego zrobiło na słuchaczach niesamowite wrażenie.
Aktor jest znany m.in. z ról kinowych: senatora rzymskiego w „Qvowadis”, Jana Kenta w „Dywizjonie 303”, por. Romana Dziemieszewicza w „Historii Roja”, ukrzyżowanego Chrystusa w „Wszyscy Jesteśmy Chrystusami, oraz z wielu ról w serialach.
Przybliżenie treści grypsów płka Łukasza Cieplińskiego wzbogaciło wiedzę o dramatycznych chwilach w życiu bohatera. Z ich treści wypływa wiele cennych dla życia wskazówek, ale też przesłanie z grypsu pisanego w Boże Narodzenie 1950 r. „… Sny wstaną, syn zastąpi ojca, Ojczyzna niepodległość odzyska, Matka Boża ukoi wasz ból…” w obecnym czasie nabiera szczególnego znaczenia. Autor grypsów był pobożnym, pełnym miłości do rodziny i Ojczyzny człowiekiem.
Widowisko muzycznie wzbogacił muzyk i kompozytor Marcin Świderski.
Widowisko zaistniało dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- Interwencje 2020” i dla mieszkańców Przemyśla było dostępne nieodpłatnie. Organizację imprezy wspierał Klub Gazety Polskiej w Przemyślu.

Alicja Chruścicka

Klub Gazety Polskiej Przemyśl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress