Tekst alternatywny

RYBNIK | Marzec – „Żołnierzy Wyklętych”


Marzec – „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień „Żołnierzy Wyklętych”. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1 marca 1951r. w Warszawie w więzieniu mokotowskim komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu żołnierzy będącymi ostatnimi kontynuatorami walki z sowiecką okupacją.
Na uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które odbyły się 1 marca 2022 r. w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach, udział brała delecja Związku Piłsudczyków z Rybnika na czele z prezesem płk. Tadeuszem Dłużańskim.
Większość członków Związku pozostała w domu z powodu panującego wirusa i grypy.
Na uroczyste obchody przybyli : Jarosław Wieczorek Wojewoda Śląski, Jakub Chełstowski Marszałek Woj. Śląskiego , dr Andrzej Sznajder dyrektor IPN z Katowic, Michał Woś z Ministerstwa Sprawiedliwości.
O godzinie 11.00 powitano gości i podniesiono flagę narodową na maszt z odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Hołd Żołnierzom II Konspiracji oddały delegacje instytucji państwowych i samorządowych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, kościoła oraz klas mundurowych śląskich szkół. Podczas uroczystości w kościele pw. Niepokolanego Poczęcia NMP w Katowicach została odprawiona Msza św. w intencji bohaterów podziemia niepodległościowego pod przewodnictwem bp Adama Włodarczyka . Modlitwę za poległych i zamordowanych poprowadzili: ks. Andrzej, Suchoń proboszcz parafii pw. Niepokolanego Poczęcia NMP oraz ks. Kan. Płk Wojska Polskiego Zenon Pawelak proboszcz parafii garnizonowej w Katowicach. Przed mszą św. odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Katolickiego Chóru Mieszanego „Ogniwo”.
Uroczystości uświetniła kompania honorowa i orkiestra 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej WP w Bytomiu.
W trakcie uroczystości został odsłonięty i poświęcony pomnik „Gloria Victis”. Odbył się wojskowy
Apel Pamięci i odśpiewano Hymn Narodowy. Podniosłym momentem obchodów było oddanie salwy honorowej, złożenie wieńców i kwiatów oraz zapalenie zniczy przy pomnikach „ ŻW” i Armii Krajowej.
W trakcie spotkania okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. płk pilot Tadeusz Dłużański, współtwórca, prezes Zarządu Związku Piłsudczyków w Rybniku.
Jest piłsudczykiem od urodzenia wychowany w kulcie Marszałka Piłsudskiego. Podziwem dla Marszałka zaraził go w dzieciństwie ojciec, a później nauka, książki i wiedza źródłowa utwierdziły go w przekonaniu , że był to wyjątkowy człowiek i przywódca. Według pułkownika, Piłsudski był prawdziwym mężem stanu, w odróżnieniu od dzisiejszych polityków. Dla Marszałka liczył się przede wszystkim człowiek i to właśnie podkreśla Dłużański.
-„Określenie „ŻW” powstało w 1993r. na wystawie ŻW organizowane przez Uniwersytet Warszawski, jego autorem był Leszek Żebrowski. Pułkownik apelował o pamięć tych, którzy polegli w walce z bronią w ręku, o tych którzy nie dali się złapać żywi w ręce bezpieki, o tych którzy bestialsko torturowani zmarli z wycieńczenia podczas przesłuchania oraz tych, którzy zostali zamordowani w więzieniach i innych miejscach kaźni strzałem w tył głowy bądź w inny makabryczny sposób. Przypomniał o mordzie dokonanym na 18-letniej Danucie Siedzikównie ps. „Inka”, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej mjr Z. Szendzielorza „Łupaszka”. Przybliżył zebranym postać rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zakończył: „Chwała Bohaterom”!
Lech Sipko

KLUB GAZETY POLSKIEJ RYBNIK

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress