Tekst alternatywny

RYBNIK | „Niepodległa” w Rybniku


Narodowe Święto Niepodległości to moment, kiedy jesteśmy wszyscy razem, kiedy polska wspólnota jest wzmocniona. Jesteśmy Polakami, polskim narodem i Święto Niepodległości jest dla nas wszystkich bardzo ważne – powiedział wicepremier, minister KiDN prof. Piotr Gliński.
11 listopada już po raz 103 obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji jak co roku okolicznościowe uroczystości odbyły się na rybnickim Rynku i w Bazylice pw. Św. Antoniego w Rybniku. O godz. 10.30 odprawione zostało uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył Marek Bernacki proboszcz, a homilię wygłosił ksiądz Paweł. – Ojczyzna to nasza Matka, a Matkę trzeba szanować, kochać i jej służyć. Modlitwa dziś jest jedna i za Jedność naszego narodu. NIE MA PODZIAŁU NA PARTIE POLITYCZNE – mówił. Po liturgii uczestnicy obchodów złożyli hołd i kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. Po tej ceremonii uczestnicy kościelni tj. poczty sztandarowe, harcerze, uczniowie szkół i mieszkańcy Rybnika, przemaszerowali na Rynek przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”.
Pod tablicami pamiątkowymi na budynku Muzeum złożono kwiaty, odegrano hymn „Mazurek Dąbrowskiego i wciągnięto na maszt flagę państwową. W tej uroczystej chwili odbyło się ślubowanie kadetów stowarzyszenia „TF13 Skorpion”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent miasta Rybnika. Słuchała jego tylko nieliczna grupa mieszkańców ( Rybnik liczy ok. 140 tys. ).
Po oficjalnych obchodach, uczestnicy ustawili się do wspólnego zdjęcia pn. „Rybniczanie 2021”.
Poza obchodami w centrum Rybnika, uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się również w innych dzielnicach miasta, m.in. w dzielnicy SMOLNA, licząca kilka tysięcy mieszkańców.
Impreza została przygotowana i przeprowadzona pod kierownictwem przewodniczącego Rady Dzielnicy Smolna Mariana Zielonko i szefa Rady Zarządu Wiesława Pomorskiego oraz ich członków. Na te wydarzenia środki finansowe poszły z kasy Dzielnicy.
Na program obchodów dzielnicowych złożyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych Bractwa Kurkowego, żołnierzy Wojska Polskiego i Państwowej Straży Pożarnej, która przygotowała tzw. edukacyjną „ścieżkę bezpieczeństwa” skierowaną głównie do dzieci i młodzieży. W tym dniu, jak zwykle to bywało, można było wejść do środka wozu strażackiego, oglądać sprzęt służb mundurowych i dostać gadżet pamiątkowy. Można było też skosztować wojskowej pysznej grochówki z pieczywem. Żołnierze Wojska Polskiego na piknik przygotowali skromną prezentację uzbrojenia i umiejętności posługiwania się bronią. Między innymi największym zainteresowaniem przybyszy cieszył się karabin polskiej produkcji „Beryl”.
Ponadto z głośnika podwórkowego „Almetu” informowano przybyłych gości o możliwości korzystania z przygotowanych atrakcji, a także płynęły z niego melodie polskich piosenek patriotycznych i pieśni niepodległościowych ( „Czerwone maki na Monte Casino”, „Ułani”, „Rozszumiały się wierzby”…) Mieszkańcy osiedla Kilińskiego i innych ulic w popołudniowych godzinach przychodzili całymi rodzinami. Wejście na teren pikniku jak i wszelkie atrakcje były darmowe.
Szef ds. gospodarczych Zarządu Dzielnicy Wiesław Pomorski witał i rozdawał gustownie opisane pamiątkowe torby. – Chcemy utrwalać w pamięci sylwetkę Piłsudskiego i Święto Niepodległości – jednym z celów Rady ma być, dbałość o patriotyczną i obywatelską postawę swych członków, utrzymanie i pogłębianie więzi przyjacielskich, samopomoc i wzajemna życzliwość – wyznał pan Wiesław, świadom spełnienia obowiązków względem rodziny i Państwa.

Lech Sipko Klub Gazety Polskiej Rybnik

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress