Tekst alternatywny

Rybnik: Pamięć o Marszałku

Pamięć o Marszałku

Z okazji 85 rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego – ojca polskiej niepodległości, naczelnika państwa, twórcę legionów, oddanego ojczyźnie prawdziwego męża stanu opatrznościowego, który poprowadził Polaków ku Niepodległości – Tadeusz Dłużyński prezes Terenowego Związku Piłsudczyków w Rybniku złożył wieniec przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka w Rybniku.
Jest on godnie upamiętniany co roku przez pana Tadeusza marzyciela o kawalerii, który przeszedł na marzenie o lotnictwie, które stało się jego celem życia.
Przed wojną prezes Dłużyński zajmował się modelarstwem lotniczym, to samo w czasie wojny. Po jej zakończeniu ukończył kurs szybowcowy. Został pilotem Aeroklubu Łódzkiego.
Następnie ukończył szkolenie na samolotach silnikowych Cywilnej Szkoły Lotnictwa w Ligocie Dolnej. Cztery lata później znalazł się w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Po trzech latach zdobył kwalifikacje pilota myśliwskiego. Latał na samolotach mig 21 i 27. Później przeszedł do lotnictwa cywilnego i został dyrektorem Aeroklubu ROW.
W Rybniku stworzył rybnicki oddział Związku Piłsudczyków., który działa już 24 lat.
Celem związku jest szerzenie świadomości historycznej szczególnie wśród młodzieży o działalności politycznej Józefa Piłsudskiego. Nikt bowiem inny nie zna tak dobrze interesującej historii o życiu i walce Marszałka jak pan pułkownik.
Z reguły swoje prelekcje, które wygłasza w szkołach rybnickich kończy mottem – „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo – zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.
Kult osoby Marszałka jest ważnym elementem wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży w szkołach. Powinniśmy się szczycić, że mieliśmy takich przodków.
Ta wybitna postać Marszałka Józefa Piłsudskiego nigdy nie zginie i zawsze będzie w naszej pamięci!

Lech Sipko Klub „Gazety Polskiej” w Rybniku

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress