Tekst alternatywny

Sławomir Cenckiewicz Człowiekiem Roku Klubów Gazety Polskiej – 15.01.2014 r.

Sławomir Cenckiewicz Człowiekiem Roku Klubów Gazety Polskiej – 15.01.2014 r.

Człowiekiem Roku Klubów „Gazety Polskiej” w 2013 roku został prof. Sławomir Cenckiewicz.

Historyk, publicysta, autor takich książek jak: „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, napisanej wspólnie z Piotrem Gontarczykiem, „Sprawa Lecha Wałęsy”, „Wałęsa. Człowiek z teczki”, „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”, „Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991″, współautor publikacji „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005″.

Odznaczony w 2007 roku przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Prof. Cenckiewicz został wybrany Człowiekiem Roku 2008 tygodnika „Gazeta Polska” (za książkę „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, razem ze współautorem książki Piotrem Gontarczykiem). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał między innymi – Nagrodę im. Jacka Maziarskiego, dwukrotnie Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza; trzykrotnie został laureatem konkursu „Książka Historyczna Roku”.

Prof. Sławomir Cenckiewicz jest jednym z najwybitniejszych historyków badających najnowszą historię Polski. Pomimo ciągłych ataków ze strony mainstreamowych mediów, pomimo represji i szykan jakich doznaje od ludzi których haniebną przeszłość ujawnia, trzyma się zasad głoszonych przez swojego przyjaciela, śp. prof. Pawła Wieczorkiewicza, który mówił, że: „obowiązkiem historyka jest dążenie do prawdy i głoszenie prawdy”.

Prof. Cenckiewicz również wyznaje tę zasadę, dodając: „Przysięgałem bronić prawdy i nią kierować się w pracy naukowej”; pisze zgodnie ze swoim sumieniem, ponieważ poznając prawdę o najnowszych dziejach Polski nie może tej wiedzy zostawić dla siebie. Winny jest to tym których zdradzono, wymazano z historii, winny jest bohaterom Grudnia’70 zamordowanym przez bandytów w polskich mundurach, działaczom Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, milionom członków „Solidarności”, tym tysiącom bohaterów zdradzonych i zostawionych samym sobie. Jednak jak napisał w książce poświęconej śp. Annie Walentynowicz pt. „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”:

„Niezwykle trudno, a czasem ryzykownie podjąć próbę opisania najnowszych kart polskich dziejów. Uwaga ta dotyczy głównie ostatnich dwóch dekad Polski Ludowej, a zwłaszcza historii polskiego ruchu antykomunistycznego. Kilkanaście lat temu mój Nauczyciel i Mistrz – Roman Wapiński, wiedziony naukową i społeczną intuicją, proroczo zapowiadał poważny konflikt pomiędzy świadkami historii a historykami, którzy odważą się prowadzić studia nad Sierpniem ’80 i „Solidarnością”. Wiemy, że ta przestroga spełnia się na naszych oczach szczególnie w ostatnich latach…”

Może dlatego książki Sławomira Cenckiewicza cieszą się tak entuzjastycznym przyjęciem czytelników. Na spotkania autorskie przychodzi po kilkaset osób spragnionych prawdy o najnowszej historii Polski, chcących znać prawdę o ludziach, którzy Polskę i idee „Solidarności” zdradzili; przychodzą ludzie, którzy ufając autorowi, chcą porozmawiać o podstawowych wartościach, jak: prawda, uczciwość, patriotyzm.

Coroczna nagroda Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” to najważniejsza ze wszystkich nagród przyznawanych przez nasze środowisko osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla Polski i Strefy Wolnego Słowa.

To nagroda od członków ponad 370 klubów, czytelników i sympatyków Strefy Wolnego Słowa. Nie przyznaje jej żadne gremium, lecz ludzie, z którymi Sławomir Cenckiewicz wielokrotnie spotykał się podczas swoich podróży po Polsce. Jest uhonorowaniem ciężkiej pracy, wiedzy, odwagi i poświęcenia w opisywaniu najnowszej historii Polski. Jest to też nagroda za służbę Polsce.

Dotychczas laureatami nagrody klubów „GP” zostali: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Mariusz Kamiński – były szef CBA, śp. Prezydent Lech Kaczyński, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, oraz minister Antoni Macierewicz.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small