Tekst alternatywny

SOSNOWIEC II | Marsz Rotmistrza Pileckiego [FOTORELACJA]


15-go maja o godzinie 15-stej odbył się pierwszy po kilkuletniej przerwie Marsz Rotmistrza Pileckiego zorganizowany przez Klub Gazety Polskiej im K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu pod przewodnictwem Jadwigi Baczyńskiej Radnej Sejmiku VI i obecnej VII kadencji oraz Piotra Ociepki Radnego Miasta ostatniej kadencji. PATRONATEM HONOROWYM objęła wydarzenie Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska, organizatorka wielu wydarzeń przywołujących Pamięć o Żołnierzach Wyklętych skierowanych do młodzieży tj. Konkursy: Prawda I Kłamstwo o Katyniu, Żołnierzy Wyklęci-Niezłomni Bohaterowie, a także  Bieg Tropem Wilczym w Myszkowie, murali i koncertów patriotycznych.

Cyklicznie wydarzenie było organizowane przez biuro poselskie Ewy Malik Poseł na Sejm RP i choć przerwane pandemią w roku 2020, Marsz powrócił dziś na ulice Sosnowca dzięki zaangażowaniu i wytrwałej pracy wszystkich członków i sympatyków Klubu Gazety Polskiej Sosnowiec II i z Bożą Pomocą gromadząc środowiska patriotyczne Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska:

– Członkowie, Sympatycy i Radni Prawa I Sprawiedliwości,
– Stowarzyszenie „Patrioci Śląska I Zagłębia”
– Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK
– Uczniowie Klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu (Judyta Igor Sebastian Tomek Piotrek Oskar Szymon)
– Uczennica policyjnej klasy mundurowej  III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej (Amelia Janikowska-Markiewicz)

Swoją obecnością zaszczyciła Sosnowiec Poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc.

Pierwotnym inicjatorem Marszu w Sosnowcu był ówczesny Radny Miasta Sosnowca oraz pracownik biura poselskiego E. Malik, Tomasz Mędrzak.

Organizatorzy składają podziękowania:
• Straży Miejskiej w Sosnowcu za sprawne zabezpieczenie Marszu
• Księżom Proboszczom dwóch sosnowieckich parafii: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, za życzliwość, otwartość i umożliwienie organizacji początku i zakończenia Marszu na terenie tych dwóch parafii.

Uczestnicy Marszy złożyli kwiaty i znicze pod tablicami upamiętniającymi Bohaterów:
-Poległych w Katastrofie Smoleńskiej 10.04.2010
– Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych
– Oraz pod Pomnikiem 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Jadwiga Baczyńska
Przewodnicząca Klubu GP Sosnowiec II
Radna Sejmiku Województwa Śląskiego

Zdjęcia: Jarosław Misiek