Tekst alternatywny

Spotkanie Polonii z USA i Kanady z przedstawicielami nowego polskiego rządu

 Spotkanie Polonii z USA i Kanady z przedstawicielami nowego polskiego rządu

Fliadelfia screen2016aCo zrobić, żeby polskie konsulaty na świecie nie były uważane przez polskich emigrantów za „instytucje wrogie”? Jak skuteczniej odkłamywać polską historię i promować nasz kraj za granicą? Jak poprawić poziom nauczania w polskich szkołach za granicą? – te i wiele innych tematów omawiano podczas spotkania polskiej Polonii ze Stanów Zjednoczonych i Kanady w Polsce z senatorem Stanisławem Karczewskim i wiceszefem MZS Janem Dziedziczakiem.

Członkowie klubów „Gazety Polskiej” i Kongresu Polonii reprezentujący Polonię Stanów Zjednoczonych reprezentujący najważniejsze polonijne organizacje i media skupione pod szyldem Polonia Semper Fidelis [Polonia zawsze wierna – przyp. red.] od kilku dni przebywają w Warszawie. W czwartek uczestniczyli wraz z red. naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem w spotkaniu z wiceszefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Janem Dziedziczakiem.

Zdaje sobie sprawę z problemów, jakie napotykali liderzy środowisk polonijnych w kontaktach z byłym rządem, zamierzamy to zmienić. Patriotyczne działania środowisk polonijnych związanych z klubami „GP” od lat budzą uznanie. Będziemy ściśle współpracować, szczególnie w dziedzinie promocji Polski za granicą – mówił po spotkaniu z Polonią Jan Dziedziczak.

Wczoraj w senacie reprezentanci Polonii spotkali się z marszałkiem Stanisławem Karczewskim.

Bardzo się cieszymy ze zmian w Polsce, uważamy, że ten rząd jest najlepszym rządem jaki przydarzył się nam w ciągu całego naszego życia, pokładamy ogromną nadzieje w tym, że te zmiany będą podążać w kierunku o jakim my wszyscy marzymy, macie nasze pełne wsparcie

– mówił podczas spotkania Stanisław Ziółkowski z Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Gości marszałka zaprezentował nasz publicysta Paweł Piekarczyk. – Ci ludzie przez ostatnie 8 lat, nie mając żadnego wsparcia instytucjonalnego szczuci przez służbę konsularną, za własne środki prowadzili polską politykę historyczną – podkreślił Piekarczyk. – Polską historię musimy opowiedzieć na nowo, nie tylko jeśli chodzi o Żołnierzy Wyklętych, coraz trudniej jest nam to robić za pomocą własnych środków. Nie zarabiamy tak dużo, jak to się wszystkim wydaje – podkreślał z kolei twórca portalu „pamiec.us” Grzegorz Tymiński.

Rozmowy dotyczyły także m.in. spraw regulacji prawnych dotyczących ważności polskich paszportów, które uniemożliwiają często Polonii udział w głosowaniu. Mówiono też o zmianie ordynacji wyborczej na taką, która umożliwiała by zasiadanie w senacie reprezentantów Polonii.

Bardzo bym chciał, żeby w senacie byli przedstawiciele Polonii z całego kontynentu. Biorę udział w pracach na temat zmian w ordynacji wyborczej i będę o to zabiegał

– podkreślił marszałek Karczewski.

Wielu reprezentantów Polonusów chce po emeryturze wrócić do Polski. Podczas rozmów pojawiła się też kwestia tzw. podwójnego opodatkowania emerytur zagranicznych, która może im to utrudnić.

Źródło: http://niezalezna.pl/75612-spotkanie-polonii-z-usa-i-kanady-z-przedstawicielami-nowego-polskiego-rzadu?page=1

Foto.: Igor Smirnow/Gazeta Polska

 

O problemach Polonii w MSZ i Senacie

Fliadelfia screen2016Członkowie klubów „Gazety Polskiej” i Kongresu Polonii od kilku dni przebywają w Warszawie. W czwartek uczestniczyli wraz z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem w spotkaniu z Janem Dziedziczakiem, wiceministrem spraw zagranicznych. – Zdaję sobie sprawę z problemów, jakie napotykali liderzy środowisk polonijnych w kontaktach z byłym rządem. Zamierzamy to zmienić. Patriotyczne działania środowisk polonijnych związanych z klubami „GP” od lat budzą uznanie. Będziemy ściśle współpracowali, szczególnie w dziedzinie promocji Polski za granicą – mówił po spotkaniu z Polonią Jan Dziedziczak. Wczoraj delegacje ze Stanów i Kanady spotkały się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. – Bardzo się cieszymy ze zmian w Polsce. Uważamy, że ten rząd jest najlepszym, jaki przydarzył się nam w ciągu naszego życia. Pokładamy ogromną nadzieję w tym, że te zmiany będą podążały w kierunku, o jakim wszyscy marzymy. Macie nasze pełne wsparcie – stwierdził podczas spotkania Stanisław Ziółkowski z Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Przewodnikiem klubowiczów zza oceanu był Paweł Piekarczyk, publicysta „Codziennej” i bard Strefy Wolnego Słowa. – Ci ludzie przez ostatnie osiem lat, nie mając żadnego wsparcia instytucjonalnego, szczuci przez służbę konsularną, za własne środki prowadzili polską politykę historyczną – podkreślił Piekarczyk. To właśnie polityce historycznej poświęcona była spora część spotkania. – Polską historię musimy opowiedzieć na nowo. I to nie tylko jeśli chodzi o Żołnierzy Wyklętych. Coraz trudniej jest nam to robić za pomocą własnych środków finansowych – podkreślał Grzegorz Tymiński, twórca portalu Pamiec.us. Rozmowy dotyczyły także m.in. spraw regulacji prawnych dotyczących ważności polskich paszportów, które często uniemożliwiają Polonii udział w głosowaniu. Mówiono też o zmianie ordynacji wyborczej na taką, która umożliwiałaby zasiadanie w Senacie reprezentantów Polaków za granicą. – Bardzo bym chciał, żeby w Senacie byli przedstawiciele Polonii z całego kontynentu amerykańskiego. Biorę udział w pracach na temat zmian w ordynacji wyborczej i będę o to zabiegał – podkreślił marszałek Karczewski.

Zwrócono również uwagę na ewentualne powroty z emigracji. Przedstawiciele Polonii podkreślali, że powrót na emeryturę do kraju utrudnia im podwójne opodatkowanie emerytur.

Źródło: http://niezalezna.pl/75625-o-problemach-polonii-w-msz-i-senacie

Foto.: Igor Smirnow/Gazeta Polska

 

Wiceszef MSZ z amerykańskimi klubami „GP”

Fliadelfia screen2016bJan Dziedziczak, zastępca ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, spotkał się dziś z przedstawicielami klubów „Gazety Polskiej” w USA. Rozmowy dotyczyły roli amerykańskich środowisk polonijnych w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski na świecie.

Wiceszef MSZ docenił rolę, jaką odgrywają kluby „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. Patriotyczne działania środowisk polonijnych związanych z klubami „GP” od lat budzą uznanie, lecz dopiero teraz polskie władze potrafiły je uhonorować poprzez partnerską rozmowę.

Spotkanie wiceministra z przedstawicielami klubów poświęcone było przede wszystkim problemom budowania pozytywnego wizerunku Polski w Ameryce Północnej i na świecie. Duże znaczenie – jak wynikało z rozmów – ma dla władz i amerykańskiej Polonii kształtowanie odważnej polityki historycznej i reagowanie na wszelkie typu kłamstwa i zafałszowania dotyczące polskiej historii.

W spotkaniu wziął udział m.in. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Źródło: http://niezalezna.pl/75559-wiceszef-msz-z-amerykanskimi-klubami-gp

 

ChicagoII_2016_02_02_1 ChicagoII_2016_02_02_2 ChicagoII_2016_02_02_3 ChicagoII_2016_02_02_4 ChicagoII_2016_02_02_5