Tekst alternatywny

Stanęliśmy w obronie Węgier. „Boże, błogosław Węgrów”

Ponad 200 osób, w tym politycy prawicy i dziennikarze, wzięło udział w dzisiejszej demonstracji solidarności z Węgrami, która odbyła się przed budynkiem ambasady Węgier w Warszawie. Współorganizatorem protestu była Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” w Warszawie.

Demonstracja była reakcją na publikację w Parlamencie Europejskim krytycznego raportu dotyczącego Węgier, a następnie wezwanie tego państwa do zrewidowania dokonywanych tam zmian konstytucyjnych ograniczających m.in. prawa mniejszości homoseksualnych.

Inicjatywę wyrażenia protestu wobec rażącego ingerowania w autonomię państwa węgierskiego podjęła grupa niezrzeszonych osób, w tym Paweł Czerniszewski i Łukasz Żochowski. Akcję wsparł franciszkanin o. Paweł Cebula, który wiele lat posługiwał wśród Węgrów.

Przed ambasadą zjawiły się dziesiątki osób z transparentami wspierającymi Węgrów (np. „Boże, błogosław Węgrów”) i podkreślającymi więzy polsko-węgierskie. Głos zabrali m.in. publicyści Bronisław Wildstein i Grzegorz Górny oraz lider Prawicy RP Marek Jurek. Byli też inni politycy, m.in. Krystyna Pawłowicz (PiS), Marian Piłka (Prawica RP) i Jan Szyszko (PiS).

Podkreślano, że to, co spotkało Węgrów, może w przyszłości grozić Polsce – jeśli oczywiście zaczęto by u nas wprowadzać podobne reformy. Odwoływano się też do tradycji solidarności naszych narodów.

W trakcie demonstracji zbierano podpisy pod apelem popierającym walkę Węgier o suwerenność. Po zakończeniu pikiety podpisy przekazano pracownikowi ambasady Węgier.

http://niezalezna.pl/43651-stanelismy-w-obronie-wegier-boze-blogoslaw-wegrow

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress