Tekst alternatywny

TYCHY | Rotmistrz Witold Pilecki bohaterem wystawy w Tychach


14 marca we wtorek  w tyskiej Mediatece, otwarto wystawę poświęconą Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Inicjatorami wystawy jest Klub Gazety Polskiej w Tychach, przewodnicząca klubu Anna Syrek oraz radna Aleksandra Wysocka Siembiga.

Zebranym na otwarciu osobom, postać Rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżył Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach Ryszard Mozgoł.Wystawa została udostępniona Tyszanom przez oddział IPN w Katowicach. Cała wystawa składa się z 30 ekspozycji  na temat życia, działalności, walki i poświecenia, Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wystawa zawiera również ekspozycję materiałów z  procesu sądowego i wyroku śmierci wykonanego na bohaterskim  Rotmistrzu.

Wielkość tej osoby szokuje swoim wymiarem. Witold Pilecki był weteranem wojny z Bolszewikami w 1920 roku , a  ponownie powołany do wojska w 1939 r. uczestniczył w Kampanii Wrześniowej. Bezwzględna wierność Ojczyźnie i heroiczne czyny, z których największym wydaje się celowe dostanie się do obozu w  Auschwitz w 1940 r.,  świadczą o  wyjątkowości tej postaci. Rotmistrz Witold Pilecki dostał się do Auschwitz  w celu zdobycia informacji na temat funkcjonowania obozu oraz zorganizowania w nim ruch oporu. Rotmistrz przebywał w obozie przez  trzy lata w czasie których organizował siatkę konspiracyjną i przesyłał meldunki, w których opisywał szczegółowo funkcjonowanie obozu, popełniane zbrodnie i eksterminację Żydów. Jego meldunki „płynęły”  nawet do Londynu.

Niemożliwym jest w kilku zdaniach opowiedzenie o tej postaci. Dlatego trzeba przyjść, obejrzeć i przeczytać wystawę, która potrwa do 25 marca. Serdecznie Zapraszamy.

 Klub „Gazety Polskiej” Tychy