Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Małopolskie Forum Klubów „GP”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 02.05.2023 r.

Małopolskie Forum Klubów „GP”

W PTG „Sokół” w Krakowie odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” województwa małopolskiego. Wydarzenie podzielone było na kilka części, w ramach których odbywały się poszczególne panele oraz wystąpienia przybyłych gości.

Oficjalnego otwarcia dokonali: Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”; Ryszard Kapuściński – prezes Klubów „Gazety Polskiej”; Beata Dróżdż – prezes Forum S.A.; Ewa Wójcik – prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”; Paweł Piekarczyk – koordynator klubów zagranicznych.

Pierwszymi gośćmi, którzy zabrali głos, byli Prezes PTG „Sokół” Konrad Firlej oraz Bogdan Pęk – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

W pierwszym panelu „Rola samorządu w Małopolsce” wzięli udział: Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, oraz Bogdan Pęk, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, który opisał aktualną sytuację polityczną i gospodarczą w Polsce i Europie, koncentrując się na zagrożeniach, jakie grożą Polsce w najbliższym czasie.

Następnie odbył się panel poświęcony Polsce w Unii Europejskiej pt.: „Sprawa polska a Unia Europejska. Czy Polska będzie liderem Unii Europejskiej?”. W tej części forum udział wzięli: Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury oraz Małgorzata Wassermann, Krzysztof Kozik, Filip Kaczyński – posłowie na Sejm RP (PiS). Poseł Małgorzata Wassermann mówiła o tragedii smoleńskiej i toczącym się śledztwie. „Mamy otwarte postępowanie, które się toczy i w ramach którego wszystkie wersje są możliwe. Chcę, żebyście państwo wiedzieli, że sądy polskie wypowiedziały się, iż istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że 96 osób straciło życie w wyniku umyślnych działań strony rosyjskiej. Mówimy o kontrolerach lotu i uzasadnieniu o ich tymczasowym aresztowaniu. Mam nadzieję, że jesteśmy blisko zakończenia postępowania, i wiem, jaka jest tego pierwotna przyczyna. Mówiłam w czerwcu 2010 roku, że niezabezpieczenie dowodów spowoduje, że będziemy w fazie domysłów przez całe
lata. Ale wydaje mi się, że zdrowy rozsądek znowu zwycięża. Ludzie, którzy mieli oczy zamknięte, muszą je otworzyć” – powiedziała posłanka.

Gościem honorowym była Beata Szydło – europoseł, była premier Polski. Jak czytamy na portalu niezalezna.pl: „Tylko rządy Zjednoczonej Prawicy dają gwarancję tego, że Polska będzie suwerenna i bezpieczna – powiedziała Beata Szydło, zwracając się też do Klubów »Gazety Polskiej«. – W tych zwycięstwach, w tych problemach, które udaje nam się przełamywać, jest bardzo duża wasza zasługa. Kluby »Gazety Polskiej«, wy jesteście naszym najwierniejszym przyjacielem. Wspieracie nas, ale kiedy są jakieś błędy czy problemy, potraficie powiedzieć, że trzeba coś zrobić inaczej. To niezwykła wartość, jesteście Państwo świetnie zorganizowani”.

Zgromadzeni na forum wysłuchali również dyskusji dziennikarzy Strefy Wolnego Słowa na temat obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. W debacie udział wzięli: Tomasz Sakiewicz, Adrian Stankowski i prof. Piotr Grochmalski. Odbył się także koncert Pawła Piekarczyka, a na koniec forum odbyła się dyskusja nad dalszą strategią działań klubów „Gazety Polskiej” przed wyborami parlamentarnymi.

Za organizację Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Małopolskiego dziękujemy całemu klubowi „Gazety Polskiej” w Krakowie, przede wszystkim za pomoc w organizacji Markowi Michno i Marii Machl. Dziękujemy klubowiczom Krystynie Jóźwiak, Jerzemu Zdebskiemu, Andrzejowi Mazurowi, Kazimierzowi Krzywdzie, Dariuszowi Doległo, Ewie Woźniak, Stanisławowi Juszczykowi, Jerzemu Stolfowi, Stanisławowi Florek, Aleksandrze Koczwarze, Zbigniewowi Węclewiczowi, Oli Dudzińskiej. Podziękowania również za główną organizację Ani i Ewie Wójcik, Beacie i Waldemarowi Dróżdż. Dziękujemy europosłowi Ryszardowi Czarneckiemu za przekazanie uczestnikom forum pamiątkowych książek. Dziękujemy za gościnę Prezesowi PTG „Sokół” Konradowi Firlejowi.

Do uczestników spotkania list skierował Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, w którym napisał:

Szanowny Pan Ryszard Kapuściński
Prezes Klubów „Gazety Polskiej”

Szanowny Panie Prezesie,
Szanowni Państwo,

jest mi niezmiernie miło, że mogę skierować do Państwa tych kilka słów na okoliczność Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Małopolskiego.

Przede wszystkim pragnę wyrazić moją ogromną radość płynącą z tego, że organizujecie Państwo ten cykl spotkań dla Wojewódzkich Wspólnot Klubów „Gazety Polskiej”. Jest to piękna i bardzo potrzebna inicjatywa, wcielająca w czyn ideę wpływu społeczeństwa obywatelskiego na to, co dzieje się w naszej Ojczyźnie. Debaty o Polsce – jak wiemy – nigdy za mało, bo jest ona niezbywalnym elementem pracy dla pomyślności naszego polskiego domu.

Dziękując Państwu za zorganizowanie dzisiejszego spotkania, chciałbym jednocześnie wyrazić moją wielką wdzięczność za Państwa, za Wasze – Drodzy Przyjaciele – wieloletnie wysiłki i starania na rzecz dobra wspólnego, za Państwa pełne poświęcenia i wytrwałości uczestnictwo w tym najpiękniejszym dziele, jakim jest budowanie Polski naszych marzeń – a więc Polski suwerennej duchem, silnej, zasobnej, sprawiedliwej i solidarnej. Dziękuję Państwu także za patriotyzm dnia codziennego, za powszednie dawanie świadectwa wierności konstytutywnym dla naszego kręgu kulturowego wartościom, jak również za stanie na straży dobrego imienia naszej Ojczyzny oraz za kultywowanie i pielęgnowanie tego wszystkiego, co jest fundamentalne dla polskiej wspólnoty i dla naszej tożsamości narodowej.

Osobne wyrazy wdzięczności chciałbym złożyć Państwu za wszystko, co czynicie od lat na niwie upamiętniania Tragedii Smoleńskiej i jej Ofiar oraz na polu zmagań o pełną prawdę o niej i towarzyszących jej okolicznościach.

Pragnę również życzyć, by to Państwa spotkanie jak i fora innych województw wniosły jak największy wkład w dyskusję na temat stanu i potrzeb Rzeczypospolitej oraz jej poszczególnych regionów i małych ojczyzn, a także żeby przyniosły jak najwięcej owoców w postaci wprowadzania w życie wykutych podczas dyskusji pomysłów i rozwiązań.

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

Polska bardzo potrzebuje Państwa zaangażowania, Waszej obecności w przestrzeni społecznej i Waszego głosu we wszystkich debatach na temat ważnych polskich spraw. Odczuwa potrzebę tworzenia racjonalnej i odpowiedzialnej przeciwwagi dla radykalnych, nieliczących się z konsekwencjami koncepcji, postaw i działań.

Przykładowo, kilka dni temu Parlament Europejski, wbrew stanowisku naszych posłów, przegłosował bardzo ważne dyrektywy i rozporządzenia wchodzące w skład pakietu Fit for 55, mającego doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do roku 2030.

Cel, oczywiście, jest zbożny, bo pragniemy przekazać naszym dzieciom i wnukom świat w jak najlepszym stanie. Ale wykonanie – delikatnie rzecz ujmując – wyjątkowo wadliwe, a moment na przyspieszanie transformacji energetycznej – fatalny. Co gorsza, projekt ten nie uwzględnia specyfiki poszczególnych państw członkowskich.

Nasi eurodeputowani mówią wprost, że to, co robi w PE lewicowo-liberalna większość kierująca się wyłącznie przesłankami ideologicznymi, to zielony komunizm, pragnienie narzucenia nowego stylu życia, z którego będą korzystać najbogatsze państwa, najbogatsi Europejczycy oraz nowe, rozkręcane od kilku lat branże biznesu, kosztem tych biedniejszych, przede wszystkim z naszej części Europy.

Grozi nam zatem między innymi niekontrolowany wzrost cen paliw oraz utrzymania mieszkań i domów, a w skali kontynentu – pogorszenie jakości życia przeciętnego Europejczyka oraz utrata konkurencyjności przez gospodarkę europejską. Dodać też trzeba, że mający łagodzić skutki nowych mechanizmów Społeczny Fundusz Klimatyczny jest tak skonstruowany, iż jego potencjalni beneficjenci będą się w istocie na niego składać.

Ale eurodeputowani opozycji za tym wszystkim głosowali, mimo że godzi to w polskie interesy i polską rację stanu, bo obniży jakość i poziom życia Polaków, którzy je osiągnęli tyloma wyrzeczeniami i wieloletnią ciężką pracą.

Ten przykład dobitnie pokazuje, jak potrzebne są w debacie publicznej głosy rozsądnych, przeciwstawiających się ideologicznemu zacietrzewieniu, obywateli. I o to, by takie głosy rozbrzmiewały w naszej Ojczyźnie jak najgłośniej, chciałbym Państwa prosić.

Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze pozdrowienia!

Łącząc wyrazy szacunku
Jarosław Kaczyński


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Ostróda – powstał 502. Klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Marian Napieralski, tel.: 727.939.701, e-mail: klubgp.ostroda@gmail.com

Busko-Zdrój spotkanie z marszałkiem seniorem Sejmu, Antonim Macierewiczem, 6 maja, g. 18, Pensjonat Sanato, ul. 1-go Maja 29


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl