Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ”| Łódzkie forum Klubów „GP”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 24.05.2023 r.

W ubiegłym tygodniu w Auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Łódzkiego.

W programie pojawiły się m.in. dyskusje zaproszonych gości. Oficjalnego otwarcia dokonali: Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Ryszard Kapuściński – prezes Klubów „Gazety Polskiej”, Beata Dróżdż – prezes Forum S.A., Ewa Wójcik – prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”, Paweł Piekarczyk – koordynator klubów zagranicznych. Na początku forum Beata Dróżdż, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim, została mianowana na koordynatora klubów „Gazety Polskiej” województwa łódzkiego. Dotychczasowej koordynator klubów „GP” tego regionu – Małgorzacie Wypych – podziękowano za dotychczasową owocną współpracę.

W pierwszym panelu o rozwoju regionu województwa łódzkiego rozmawiali: Marcin Przydacz, minister, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, Karol Młynarczyk, wojewoda łódzki, Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, Anna Milczanowska, poseł PiS.

Jak napisano na portalu niezalezna.pl: „Wojewoda Karol Młynarczyk zwrócił uwagę, że region jest nastawiony na rolnictwo i kryzys zbożowy go nie ominął. Wskazał jednak, że dzięki reakcjom rządu udało się szybko go opanować”.

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zwrócił uwagę, że od czasu zmian w rządzie i wprowadzonej współpracy pomiędzy samorządem województwa a władzami RP udało się dać wojewódzkiej infrastrukturze drogowej drugie życie. Zauważył jednak, że nie wszyscy samorządowcy z łódzkiego chcą grać w jednej drużynie ze Zjednoczoną Prawicą. Jak przekazał, część z nich celowo popełnia błędy we wnioskach o dofinansowanie, aby później mieć pretekst do wyjścia na ulice i protestowania.

Poseł PiS Anna Milczanowska zauważyła, że niechęć opozycji dotyka także członków Klubów »GP« i przedstawicieli mediów Strefy Wolnego Słowa. Jej zdaniem jest tak dlatego, ponieważ to te środowiska przyczyniły się do zmiany władzy. Podkreśliła, że w czasach, gdy Platforma miała w swoich rękach inne telewizje, to Telewizja Republika była oderwaniem od manipulacji tamtejszego rządu. Uznanie wyraziła też dla portalu Niezależna.pl oraz papierowych wydawnictw, czyli »Gazety Polskiej« i »Gazety Polskiej Codziennie«.

Na rolę Klubów »GP« i mediów SWS zwrócił również uwagę Marcin Przydacz. szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP. Zdradził, że to w Telewizji Republika miał swój medialny debiut. Było to w czasach, gdy poglądy inne niż tamtego rządu nie mogły być pokazywane gdzie indziej. Stwierdził też, że to dzięki oddolnym działaniom klubowiczów udało się w Polsce ustanowić obecny stan rzeczy. Wskazał jednak, że przed nimi kolejne wyzwania. W tym kontekście poruszył temat ostatniej wypowiedzi kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który powiedział, że Niemcy zostali wyzwoleni z nazizmu, unikając odpowiedzialności swojego narodu za zbrodnie podczas II wojny światowej. Zdaniem Przydacza lokalne inicjatywy i w tym kontekście będą potrzebne, aby zwalczyć zakłamywanie historii.

Podczas forum odbył się również panel pt. „13 maja w historii Polski”, w którym udział wzięli: ks. dr Jarosław Wąsowicz, Paweł Piekarczyk i Oskar Szafarowicz.

Gościem Honorowym Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim był marszałek senior Antoni Macierewicz, który powiedział m.in.: „Mamy do czynienia z kolejną próbą odwołania rządu, w tym zaatakowaniem ministra Mariusza Błaszczaka przez opozycję i przez tych byłych generałów i byłych funkcjonariuszy, którzy zostali z wojska usunięci głównie przeze mnie, dlatego że nie zgadzali się na przesunięcia armii z terytoriów zachodnich na terytoria wschodnie”.

W trakcie forum odbył się koncert Pawła Piekarczyka oraz Bartka Kurowskiego, a na koniec forum uczestnicy forum mogli obejrzeć film „Naszość – tylko dla nienormalnych” oraz spotkać się z Piotrem Lisiewiczem.

Podziękowania od koordynatora łódzkich klubów „Gazety Polskiej” Beaty Dróżdż: „Kluby »Gazety Polskiej« są przejawem dojrzałości obywatelskiej” – to słowa Tomasza Sakiewicza o środowisku, które budzi świadomość u mieszkańców swoich małych ojczyzn. Kluby województwa łódzkiego podpisują się pod słowami redaktora naczelnego. Podsumowując to forum klubów „GP”, nie ma wątpliwości, że ludzie tworzący ten ruch na terenie województwa łódzkiego myślą i działają dla dobra społeczności, wzmacniając wszystkie działania mające służyć dobru ojczyzny. Forum, które odbyło się 13 maja 2023 roku w Piotrkowie Trybunalskim, mogło zostać zrealizowane dzięki obecności klubowiczów, a szczególne podziękowania należą się Klubowi „Gazety Polskiej” z Piotrkowa Trybunalskiego, który pomógł w organizacji tego wydarzenia. Do każdego z Was kieruję serdeczne podziękowania. Dziękuję też dyrektorowi IPN Oddział w Łodzi za dostarczenie biuletynów, europosłowi Ryszardowi Czarneckiemu za przekazane uczestnikom książek. Serdecznie dziękujemy redaktorowi Adrianowi Stankowskiemu oraz Piotrowi Lisiewiczowi za prowadzenie paneli dyskusyjnych na forum oraz Pawłowi Piekarczykowi i Bartkowi Kurowskiemu za piękny koncert”.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przesłał list, który został odczytany podczas Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Łódzkiego.


Szanowny Pan Ryszard Kapuściński
Prezes Klubów „Gazety Polskiej”

Szanowny Panie Prezesie,
Szanowni Państwo,

jest mi niezmiernie miło, że mogę skierować do Państwa tych kilka słów na okoliczność Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Łódzkiego. Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że podczas spotkań z Państwem, podczas spotkań ze Społecznościami Klubów Gazety Polskiej, w jakiś szczególnie mocny sposób odczuwam, że tworzymy wspólnotę, że jesteśmy swego rodzaju duchową jednością zespoloną podobnym sposobem postrzegania i przeżywania świata.

Niedawno obchodziliśmy Dzień Flagi oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Biorąc udział w tych uroczystościach i imprezach im towarzyszących, manifestowaliśmy, że przynależność do wspólnoty Polaków, do wspólnoty obywateli Rzeczpospolitej ma dla nas zasadniczą wagę. Dawaliśmy tym samym wyraz naszemu przywiązaniu do tego, co dla nas najdroższe, czyli do języka, kultury, tradycji oraz do określonych wartości i ideałów.

Jako wspólnota staramy się czynić to, co ją wzmacnia, co czyni silniejszymi łączące nas więzi. Staramy się zatem poznawać i przekazywać naszym następcom wszystko to, co składa się na polskość, a gdy trzeba, to stajemy też w obronie naszej Ojczyzny. Ale poza – by tak rzec – sferą ducha istnieje jeszcze sfera materialna, w której także należy podejmować działania wzmacniające spójność społeczną, czyli takie, które służą – mówiąc najogólniej – likwidowaniu różnic pomiędzy największymi ośrodkami a resztą Polski oraz między poszczególnymi regionami naszego kraju. Ale też trzeba dodać, że prowadzenie takich programów jest rezultatem myślenia w kategoriach wspólnotowych oraz posiadania odpowiedniej wrażliwości, która nakazuje postępować w duchu Solidarności z innymi członkami naszej wspólnoty, zwłaszcza tymi, którym wiedzie się najgorzej. Można powiedzieć, że taka postawa w sensie normatywnym stanowi istotę państwa polskiego, gdyż Rzeczpospolita oznacza po prostu rzecz wspólną.

Za naszych obecnych i poprzednich rządów zrobiliśmy naprawdę wiele, by ze wzrostu gospodarczego korzystało jak najwięcej Polaków, by podnieść jakość i poziom życia polskich rodzin, by zapewnić każdemu, bez względu na miejsce urodzenia czy zamieszkania, podobne warunki życiowego startu. Jednym słowem: zmierzamy, i to dość szybko, do polskiego modelu państwa dobrobytu. Rzecz jasna pozostaje wiele na tej drodze do zrobienia, ale osiągnięcie tego celu jest możliwe, oczywiście pod warunkiem, że nadal będziemy wspólnotą.

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

W dziale pozyskiwania polskich serc i umysłów dla idei wspólnotowej odgrywacie Państwo szczególnie istotną rolę. Trudno sobie wyobrazić tę przestrzeń patriotycznej aktywności bez Klubów „Gazety Polskiej”. I za to właśnie, za Państwa ofiarne wysiłki i staranie w tej sferze, jak i innych dziedzinach pracy dla Polski, za to, że zawsze można na państwa liczyć, pragnę wam, drodzy przyjaciele, z głębi serca podziękować.

Osobne wyrazy wdzięczności chciałbym złożyć Państwu za wszystko, co uczyniliście na rzecz upamiętnienia Tragedii Smoleńskiej i jej Ofiar, a także na polu zmagań o pełną prawdę o niej oraz o wszystkich towarzyszących jej okolicznościach.

Proszę przyjąć również podziękowania za to, że Kluby „Gazety Polskiej” Województwa Łódzkiego poprzez zorganizowanie tego Forum współtworzą debatę na temat przyszłości naszego kraju. Polska potrzebuje poważnej debaty poświęconej potrzebom z jednej strony wspólnoty wyższego rzędu, jaką jest Rzeczpospolita, a z drugiej – regionów oraz naszych małych ojczyzn, dla których będziemy wybierać władze w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Obóz idei wspólnotowej powinien być do nich jak najlepiej przygotowany, by kontynuować budowę Polski na miarę naszych aspiracji i pragnień.

Pragnę zatem życzyć Państwu, Drodzy Przyjaciele, by tak właśnie się stało, a także tego, by Wasze debatowanie o Polsce się do tego przyczyniło.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl