TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 26.04.2023 r.
Pamiętamy o ofiarach tragedii smoleńskiej
Członkowie Klubów „Gazety Polskiej” w Polsce i za granicą 10 kwietnia pamiętali o rocznicy katastrofy smoleńskiej i symbolicznie oddali hołd tym, którzy trzynaście lat temu zginęli, lecąc na uroczystości w Katyniu.
Warto pamiętać, że to środowisko Strefy Wolnego Słowa od pierwszych dni upominało się o rzetelne wyjaśnienie przyczyn tragedii i wskazanie winnych. W Krakowie odbył się I Marsz Pamięci w hołdzie ofiarom tragedii, zorganizowany przez tamtejszy klub „Gazety Polskiej”, na którym po raz pierwszy pojawiły się hasła: „Domagamy się międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy” czy „Uwolnić czarne skrzynki”. Parę miesięcy później były nas tysiące, dołączyły do nas inne organizacje niepodległościowe. To nasze środowisko we wrześniu 2010 roku zebrało kilkadziesiąt tysięcy podpisów pod petycją do Kongresu USA w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem, która została przekazana na ręce republikańskiego kongresmena Petera T. Kinga. To nasze środowisko zorganizowało dziesiątki wystaw „Prawda i Pamięć. Smoleńsk 2010”, które pokazywano w Polsce, Europie, USA i Kanadzie. W Krakowie co miesiąc celebrowana była uroczysta msza św. Na Wawelu, składane wieńce przy sarkofagu Pary Prezydenckiej. Podobne uroczystości odbywały się w innych miastach, wszędzie tam, gdzie istnieją kluby „Gazety Polskiej”. Dzięki inicjatywie klubowiczów w Polsce i na całym świecie odsłonięto dziesiątki tablic, pomników i nazwano ulice upamiętniając prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy smoleńskiej. Przez te lata zorganizowano ogromną ilość spotkań, pokazów filmowych i uroczystości związanych z tragiczną datą 10 kwietnia 2010 roku. Wszędzie tam, gdzie działają kluby „Gazety Polskiej”, w setkach miast w Polsce i na świecie, na każdej miesięcznicy odczytywany był Apel Klubów „Gazety Polskiej”. Przez te wszystkie lata byliśmy wyśmiewani i wyzywani od „oszołomów”. Nie poddaliśmy się i nie poddamy. Nadal będziemy domagać się wyjaśnienia tego, co się stało z samolotem prezydenckim Tu-154 nad Smoleńskiem i nadal będziemy żądać sprawiedliwego ukarania winnych. Wiem, że środowisko Strefy Wolnego Słowa będzie do skutku domagało się prawdy o Smoleńsku, bo od wyjaśnienia tej zbrodni zależy przyszłość niepodległej Polski.
10 kwietnia, dokładnie w godzinę smoleńskiej tragedii, delegacja Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Smoleńsk 2010 znajdującym się przy ul. Wyszyńskiego. Na początku krótkiej uroczystości odśpiewano hymn Polski. Przewodnicząca klubu Anna Syrek przypomniała fakty związane z tą największą tragedią w powojennej historii naszego kraju. Następnie poprowadziła modlitwę różańcową w intencji ofiar poległych w Smoleńsku. W czasie wystąpień pod pomnikiem wspomniano kłamstwa, które od początku tuż po tragicznych wydarzeniach sączyła rosyjska propaganda, co skrzętnie wykorzystywały polskojęzyczne media. Podkreślono, że praktycznie od początku, bez jakiegokolwiek dochodzenia, starano się zrzucić odpowiedzialność na pilotów. Dla środowiska klubów „Gazety Polskiej” pełne wyjaśnienie okoliczności, przyczyn i winnych zamachu w Smoleńsku jest polską racją stanu.
Przedstawiciele „Gazety Polskiej” oraz klubów „GP” wzięli udział w Warszawie w oficjalnych uroczystościach rocznicy katastrofy smoleńskiej. Po Apelu Pamięci, delegacje w nim uczestniczące udały się na plac Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty pod pomnikami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy. Następnie udano się na warszawskie cmentarze, m.in. cmentarze powązkowskie oraz Cmentarz Bródnowski. Dalsze uroczystości odbyły się przed Pałacem Prezydenckim.
Na cmentarzu komunalnym w Koszalinie Oddziały i Warta Honorowa Wojska Polskiego, tamtejszy klub „GP”, organizacje i instytucje Koszalina oraz mieszkańcy miasta uczcili pamięć Polaków w 83. rocznicę zbrodni katyńskiej. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w 13. rocznicę pamięci ofiar tragedii smoleńskiej, mieszkańcy koszalinianie w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej uczcili modlitwą na mszy św. pamięć przedstawicieli elity narodu polskiego.
O 13. rocznicy tragedii smoleńskiej oraz 83. rocznicy zbrodni katyńskiej pamiętał gliwicki Klub „Gazety Polskiej”. W kaplicy Golgota Polska pod tablicami: „Smoleńsk 10 kwietnia 2010” oraz „Katyń, Miednoje, Charków” w IV kolumnie tablic klubowicze złożyli kwiaty, zapalili znicze i odmówili modlitwy. W kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu odbyła się uroczysta msza św. w intencji tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 roku członków polskiej delegacji lecących na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Intencja nabożeństwa została zamówiona przez posła Krzysztofa Kozika, członka zarządu województwa małopolskiego, Iwonę Gibas i przewodniczącą Klubu „Gazety Polskiej” Oświęcim Izabelę Miłkowską.
Klub „Gazety Polskiej” Pabianice w rocznicę zamachu smoleńskiego złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicze pod tablicą Anny „Solidarność” Walentynowicz, upamiętniając w ten sposób 96 ofiar tragedii. Cześć ich pamięci!
Uroczystości odbyły się również w wielu innych miastach, gdzie działają Kluby „GP”.
Paweł Piekarczyk, koordynator klubów „Gazety Polskiej”, bard Strefy Wolnego Słowa, podczas posiedzenia Zarządu Formacji Niepodległościowej został odznaczony Krzyżem Służby Niepodległości. Jak napisano w uchwale podjętej przez Formację Niepodległościową Kapituły Krzyża Służby Niepodległości: „Współcześni bardowie polskiej pieśni patriotycznej – wierni żołnierze Rzeczypospolitej – za nieustający dowód miłości Ojczyzny, za wyzwalanie siły i słusznej dumy naszego Narodu, kiedy się Polski waży los, za grzmiące w strunach armaty, za nadzieję i wiarę w zwycięstwo, za pielęgnowanie nieprzemijających wartości chrześcijańskich, a także za kształtowanie i kształcenie współczesnych i przyszłych postaw patriotycznych – Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – decyzją Kapituły Krzyża – w imię wdzięczności i szacunku – Paweł Piekarczyk odznaczony zostaje Krzyżem Służby Niepodległości”. Dewiza odznaczenia: Za Niepodległą. Za Niezawisłą.
Na początku 74. posiedzenia Sejmu IX kadencji ślubowanie poselskie złożyła Iwona Kurowska – przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Garwolinie. Zastąpi w ławach poselskich Marka Zagórskiego (PiS), który zrezygnował z pełnienia mandatu i objął funkcję prezesa Krajowej Grupy Spożywczej. Pani Iwonie Kurowskiej serdecznie gratulujemy.
Mimo padającego deszczu i przenikliwego zimna, pod bydgoską katedrą zebrało się ponad 1000 osób pragnących wyrazić swą jedność ze św. Janem Pawłem II w Kujawsko-Pomorskim Marszu Jedności. W Marszu nie zabrakło Klubu „Gazety Polskiej” z Bydgoszczy. Zebrani przemaszerowali ulicami miasta do Bazyliki pw. św. Wincentego a Paulo. Wśród uczestników można było zauważyć wielu młodych ludzi. Podczas przemarszu śpiewane były pieśni bliskie Świętemu, odtwarzano fragmenty jego homilii, wznoszono okrzyki: „Święty Janie Pawle II, jesteśmy z Tobą!”. Przemarsz zakończyła uroczysta msza św.
Odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Klubu „Gazety Polskiej” Warszawa Mokotów. Gośćmi byli: wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk oraz wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Świetna i bardzo merytoryczna debata dotyczyła afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, a także bieżącej polityki krajowej: afery śmieciowej w Warszawie i uchwał w obronie papieża Jana Pawła II, które blokuje Senat RP.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
Myślenice – nowym przewodniczącym został Mirosław Fita, tel.: 600.038.583, e-mail: kgpmyslenice@gmail.com. Panu Michałowi Rudkowskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.
Sulejówek – nowym przewodniczącym został Wojciech Przeździecki, tel.: 531.737.845 e-mail: klubgp.sulejowek@gmail.com. Panu Danielowi Dąbrowskiemu dziękuję za dotychczasową współpracę.
Ryszard Kapuściński