Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Dolnośląskie Forum Klubów „Gazety Polskiej”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 29.03.2023 r.

Dolnośląskie Forum Klubów „Gazety Polskiej”

W Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu odbyło się Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Dolnośląskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się gość honorowy marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz euro posłowie Ryszard Czarnecki i Anna Zalewska, parlamentarzyści Krzysztof Mróz, Rafał Ślusarz, Paweł Hreniak, Ireneusz Zyska, Agnieszka Soin, Janusz Cieszyński i Jacek Świat. W spotkaniu wzięło udział kilkuset klubowiczów, chcących dyskutować o najważniejszych sprawach nie tylko klubowych, lecz także dotyczących województwa dolnośląskiego i całej Polski.

Oficjalnego otwarcia dokonali: redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz, Ryszard Kapuściński – prezes Klubów „Gazety Polskiej”, Beata Dróżdż – prezes Forum S.A., Ewa Wójcik – prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”, Andrzej Górnik – przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” we Wrocławiu.

Jak napisano na portalu niezalezna.pl, redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz na rozpoczęciu spotkania powiedział: „Jest to najdłużej trwający ruch społeczny i jednocześnie największy ruch społeczny w Europie. 502 kluby po 18 latach w tej formule istnienia to wielki sukces państwa. Jesteście częścią polskiej duszy, społecznie zorganizowanym jej elementem. Dlatego to działa, funkcjonuje. Trafiacie w potrzeby tych, którzy chcą z tej Polski żyć”. Redaktor Sakiewicz dużo miejsca podczas forum poświęcił kwestii obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, na którego osobę trwa medialny i polityczny atak. Tuż przy głównej scenie, na której odbywały się panele dyskusyjne klubowiczów i gości, stanął portret papieża-Polaka. „Jaki był cel uderzenia w Jana Pawła II? Celem długofalowym miało być rozbicie polskiej tożsamości. Oni założyli, że polski katolicyzm, polska siła tradycji, to obrazek z Janem Pawłem II (…). Jan Paweł II jest dla nas wielki, bo był elementem tej wielkiej duchowości, wielkiej tradycji. Obudzili siły, których nie rozumieją, ten walec zaczyna ich mielić” – powiedział Tomasz Sakiewicz.

Do uczestników spotkania list skierował Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, w którym napisał:

Szanowny Panie Prezesie,
Szanowni Państwo,
tak się jakoś składa, taka jest uroda naszego życia publicznego, że ciągle mamy czas szczególny. Prawie za każdym razem o tym mówię czy piszę, gdy zwracam się do Wspólnot tworzących Kluby „Gazety Polskiej”, gdy zwracam się do Państwa, ale jak tu tego z drugiej strony nie czynić, skoro sytuacja tego wymaga.

Tym razem stoimy w pobliżu potężnej akcji dyfamacyjnej, skoordynowanej medialnej nagonki wymierzonej w postać najwybitniejszego Polaka w naszych dziejach, Kapłana, który walnie przyczynił się do upadku komunizmu i przez dekady kształtował polskie życie duchowe – św. Jana Pawła II. Przez lata byliśmy świadkami różnego typu ataków na Kościół, ale to, z czym mamy teraz do czynienia, jeszcze jakiś czas temu byłoby nie do pomyślenia. Nikt wówczas nie ośmieliłby się twierdzić bez bardzo mocnych dowodów, że kardynał Karol Wojtyła nie tylko wiedział o nadużyciach seksualnych, ale je na dodatek ukrywał. Dziś jest to już możliwe. Zapadają decyzje, by tak wielkiego kalibru oskarżeniami opartymi na insynuacjach i nieliczeniu się z oczywistymi faktami – co wykazali liczni znawcy przedmiotu analizujący szkalujące św. Jana Pawła II materiały – wypełniać przestrzeń debaty publicznej.

Nie dzieje się tak przez przypadek. Te ataki na Papieża Polaka, tak jak znaczące milczenie części mediów w sprawie zamordowania przez komunistyczne służby specjalne Księdza Franciszka Blachnickiego, czy też wyroki sądowe uderzające w swobodę kultu religijnego, są fragmentem dużo większej całości, jaką stanowią działania szeroko pojętego obozu liberalno-lewicowego na rzecz wykucia nowego człowieka i nowego społeczeństwa.

W Polsce na drodze do spełnienia tego wielowiekowego marzenia o unicestwieniu starego Świata, a więc naszej tożsamości i pamięci zbiorowej, stoi od lat Kościół katolicki. Prymas Tysiąclecia mówił: „Jeśli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego narodu”. W innej swojej wypowiedzi nauczał nas, że to „nie Kościół ma się dostosować do Świata, lecz Świat do Ewangelii”.

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!
Nie ma co się łudzić: tego typu ataki będą się nasilać. Musimy więc być na nie przygotowani pod każdym możliwym względem. Dziś dajemy im odpór, ale żebyśmy mogli czynić to równie skutecznie w przyszłości, musimy wygrać wybory. Niedawno rozpoczęliśmy kampanię Przyszłość to Polska, czyli cykl spotkań z Polkami i Polakami, podczas których będziemy wspólnie pracować nad znalezieniem najlepszych rozwiązań dla naszej Ojczyzny. Pragnę Państwa prosić, byście jak najaktywniej włączali się w to przedsięwzięcie oraz w inne działania służące bronieniu Polski.

Chciałbym również z całego serca podziękować Państwu za Wasze wieloletnie wysiłki i starania na rzecz dobra wspólnego, za Państwa ofiarną i wytrwałą pracę w dziele budowania Rzeczypospolitej naszych marzeń oraz za dawanie świadectwa wartościom konstytucyjnym dla naszego kręgu kulturowego oraz naszej narodowej tożsamości. Jestem Państwu za to niewysłowienie wdzięczny.

A że jutro mamy czwartą niedzielę Wielkiego Postu, to pragnę życzyć Państwu i Państwa Bliskim błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze pozdrowienia!
Łącząc wyrazy szacunku
Jarosław Kaczyński

Podczas Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Dolnośląskiego odbył się panel dotyczący bezpieczeństwa, także w kontekście trwającej za naszą granicą wojny wywołanej przez Rosję. W panelu pt. „Czy jesteśmy bezpieczni?” wzięli udział: minister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński, eurodeputowani PiS Anna Zalewska i Ryszard Czarnecki, senatorowie RP Krzysztof Mróz i Rafał Ślusarz oraz posłowie PiS: Jacek Świat, Paweł Hreniak, Agnieszka Soin.

Wśród gości specjalnych wydarzenia była pani marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Podczas rozmowy z redaktorami Tomaszem Sakiewiczem i Adrianem Stankowskim, marszałek Sejmu odniosła się do ataku na św. Jana Pawła II. „Możemy z pewnością powiedzieć, że ta manipulacja, próba poróżnienia nas, nikomu się nie uda. Święty Jan Paweł II jest dla nas postacią wyjątkową, jest ogromnym autorytetem nie tylko dla mojego pokolenia, które go doskonale pamięta, lecz także dla młodego pokolenia. To ostatnie posiedzenie Sejmu, które było wyjątkowo trudne, związane z jednej strony z aferą pedofilską, wykorzystaną dla odwrócenia uwagi i zaatakowania takiego autorytetu, jakim jest Jan Paweł II – to były trudne momenty”.

Pani Marszałek podziękowała Klubom „Gazety Polskiej”, mówiąc: „Od 2015 roku nasz rząd, najpierw premier Beaty Szydło, teraz premiera Mateusza Morawieckiego, jest atakowany, od pierwszego dnia.

Jeszcze nie zaczęliśmy dobrze rządzić, a już próbowano z nami walczyć. Dzięki takim ludziom jak Państwo, między innymi dzięki Klubom »Gazety Polskiej«, waszej zdeterminowanej, odważnej postawie, wiedzieliśmy, że możemy na Państwa liczyć. Dostawaliśmy jakiejś dodatkowej siły do tego, żeby nie tylko przetrwać, ale żeby realizować wszystko to, do czego się przed Państwem zobowiązaliśmy najpierw w roku 2015, a potem w roku 2019”. Po spotkaniu uczestnicy forum wykonali pamiątkowe zdjęcie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i zaproszonymi gośćmi. Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Dolnośląskiego zakończył panel poświęcony sprawom klubowym.

Za pomoc w organizacji Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Dolnośląskiego dziękujemy całemu klubowi „Gazety Polskiej” we Wrocławiu, przede wszystkim Andrzejowi Górnikowi, Sławomirowi Śmigielskiemu oraz Małgorzacie Molendzie. Klubowiczom: Karolinie Mrozowskiej, Joannie Bradke, Agnieszce Pełech, Jackowi Wilczyńskiemu, Jerzemu Brachowskiemu, Ryszardowi Szyszło, Tomaszowi Wanowiczowi, Dawidowi Hamryszczakowi, Witoldowi Wosikowi. Dziękuję również za organizację i wsparcie Ani i Ewie Wójcik, Beacie i Waldemarowi Dróżdż. Bardzo dziękujmy za relację fotograficzną z forum we Wrocławiu Andrzejowi Piekarskiemu oraz za relację fotograficzną z forum w Busku-Zdroju Andrzejowi Trzuszczakowi. Na ręce dyrektora Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu, dr. Andrzejowi Jerie, składamy podziękowania za gościnność, wyrozumiałość i wszelką pomoc oraz wszystkim pracownikom za pomoc i wsparcie. Za przepyszne wyżywienie podczas Forum dziękujemy Kole Gospodyń Wiejskich w Ligocie Pięknej.

* FOTOGALERIA | Forum Klubów „GP” Woj. Dolnośląskiego – Wrocław 2023 r. (DUŻO ZDJĘĆ) – TUTAJ

* FOTOGALERIA | Forum Klubów „GP” Woj. Świętokrzyskiego – Busko-Zdrój 2023 r. (DUŻO ZDJĘĆ)TUTAJ


FILADELFIA (USA) | W imieniu klubowiczów „Gazety Polskiej” składamy Młodej Parze – Anecie Antoniak oraz Tadeuszowi Antoniak, przewodniczącemu Klubu „Gazety Polskiej” Filadelfia, moc najlepszych życzeń na nowej drodze życia.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Sztokholm (Szwecja)nową przewodniczącą została Jolanta Grabowska, tel.: 0046739625768, e-mail: klubgpsztokholm@gmail.com Dziękujemy Pani Ewie Bielskiej za dotychczasową współpracę.

Piotrków Trybunalski – zaproszenie na spotkanie z szefem działu historia „Gazety Polskiej” Tomaszem Łysiakiem pt. „160 lat od powstania styczniowego”. 29 marca 2023 roku, godz. 18, sala Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim – Centrum Rozwoju Edukacji, ul. Wojska Polskiego 2.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


GazetaPolska_2023-03-29