Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Festyn Patriotyczno-Rodzinny w Pabianicach


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 30.08.2023 r.

Festyn Patriotyczno-Rodzinny w Pabianicach

Już po raz dziewiąty pabianicki Klub „Gazety Polskiej” w potrójne święto: Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dnia Wojska Polskiego oraz zwycięstwa oręża polskiego nad bolszewikami w 1920 roku, zorganizował Festyn Patriotyczno-Rodzinny.

Na początku wydarzenia została odmówiona koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził gospodarz terenu, ksiądz dziekan Ryszard Stanek. Następnie w imieniu marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera, Włodzimierz Stanek przywitał wszystkich zgromadzonych. Przemówił również senator Maciej Łuczak. Następnie chór parafialny uraczył zebranych pieśniami maryjnymi i patriotycznymi. Zgromadzeni na festynie zostali wprowadzeni w nastrój zadumy, powagi i refleksji. Po chwili jednak, gdy na scenie pojawił się zespół Pabianie, który zaśpiewał piosenki m.in. Andrzeja Rosiewicza, Czesława Niemena oraz Eugeniusza Bodo, zrobiło się gorąco, i to nie tylko ze względu na żar lejący się z nieba. Atmosferę podgrzał jeszcze bardziej Zespół Pieśni i Tańca Dobroń. Potem przyszedł czas na małe wyciszenie. Klubowiczka pabianickiego Klubu „Gazety Polskiej” Teresa Bobowicz w krótkim rysie historycznym przedstawiła wydarzenia sprzed 103 lat. Na scenie pojawił się skrzypek Kamil Kociołek, wprowadzając zgromadzonych w świat muzyki poważnej. Następnie wystąpił wenecjanin Dave Nilaya, który natychmiast wkupił się w łaski zgromadzonej publiczności, śpiewając po polsku, angielsku i włosku. Następnie scenę opanowali członkowie Fundacji Stanisława Pomian-Strzednickiego, którzy zaśpiewali dobrze znane pieśni: „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku” czy „O mój rozmarynie”. Festyn zakończono wspólnym odśpiewaniem „Pierwszej brygady”. Podczas imprezy rozprowadzono wśród zgromadzonej publiczności 30 sztuk „Gazety Polskiej Codziennie”. Wśród przybyłych gości obecni byli: minister Tomasz Rzymkowski, Marek Matuszewski i Krzysztof Ciebiada. Partnerem wydarzenia był marszałek Grzegorz Schreiber oraz województwo łódzkie i firma Lotto. Festyn wspomogły: Zakłady Wędliniarskie „Kawiks”, Pabianickie „Społem”, Solidarność Podregion Pabianice i łódzki IPN. W imprezie uczestniczyły też liczne organizacje i firmy: Związek Strzelecki Strzelec, Zakłady Lotnicze z Łodzi, Pabianickie Centrum Medyczne, Ochotnicza Straż Pożarna z Rydzyn, Koła Gospodyń Wiejskich z Bychlewa i z Górki Pabianickiej, a także: Tomek Kmin, Jurek Błoch, Kasia Tkacz i pozostali wolontariusze. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Pabianice Karol Jabłoński serdecznie dziękuje za wszelką pomoc i udział w wydarzeniu.

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu odbył się koncert Pawła Piekarczyka, zorganizowany przez Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Targu. Jednym z tematów występu była 103. Rocznica zwycięstwa Polski nad Rosją Radziecką w Bitwie Warszawskiej. Koncert poruszył także zagadnienia dotyczące bieżącej polityki oraz historii III Rzeczypospolitej. Wydarzenie zgromadziło członków nowotarskiego klubu „Gazety Polskiej”, mieszkańców, a także lokalne organizacje patriotyczne.

W Nowym Sączu uroczystości Wojska Polskiego i 103. Rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele św. Kazimierza. Następnie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się dalsze uroczystości z udziałem klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego, władz miasta, województwa, parlamentarzystów, radnych, wojska, służb mundurowych, Policji, Straży Pożarnej, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Solidarności, harcerzy, młodzieży ze Związku Strzeleckiego Strzelec oraz mieszkańców. Wartę honorową pod pomnikiem wystawiły: Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Związek Strzelecki „Strzelec” OSW w Nowym Sączu. Zgromadzeni wysłuchali pieśni legionowej I Brygady Legionów Polskich w wykonaniu zespołu „Sądeczoki”. Uczestnicy uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zapalili znicze i złożyli kwiaty. Pamiętano o tym, że sądeczanie zapisali chwalebną kartę w wojnie polsko-bolszewickiej, niezłomnie broniąc ojczyzny poza granicami Polski. Synowie ziemi sądeckiej odegrali ważną rolę w odzyskaniu niepodległości. Pierwszy Pułk Strzelców Podhalańskich brał udział w wyprawie kijowskiej, bohatersko walcząc za Polskę.

Klub „Gazety Polskiej” im. ks. W. Gurgacza SJ w Nowym Sączu 103. rocznicę Cudu nad Wisłą rozpoczął od uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. Następnie udano się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Wraz z posłem Patrykiem Wichrem złożono również wiązankę kwiatów na grobie Bronisława Pierackiego. Następnie udano się pod zamek, gdzie odbywał się piknik patriotyczny zorganizowany przez GRH Żandarmeria. Na zakończenie dnia spotkano się z byłą przewodniczącą Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu, Antoniną Węglarz, która od ośmiu lat przebywa na stałe w Kanadzie.

Klub „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach uczcił 103. rocznicę Cudu nad Wisłą, oddając hołd bohaterstwu i patriotyzmowi zwycięskich Polaków, i z najmłodszym pokoleniem, które trzeba uczyć patriotyzmu, wywiesił biało-czerwoną flagę.

Na zaproszenie dowódcy Garnizonu Gliwice, w uroczystościach Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej uczestniczyły delegacje Strzelców Rzeczypospolitej i Klubu „Gazety Polskiej” Gliwice. Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły wieńce i kwiaty obok wieńców i wiązanek przedstawicieli władz i innych organizacji.

Kluby „Gazety Polskiej” Oświęcim II – Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Przeciszów uczciły Święto Wojska Polskiego oraz 103. rocznicę Cudu nad Wisłą. Przy pomniku na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu przedstawiciele klubów złożyli kwiaty.

Delegacja Klubu „Gazety Polskiej” w Skierniewicach wraz Posłem Grzegorzem Wojciechowskim w Święto Wojska Polskiego uczestniczyła we Mszy świętej, a po nabożeństwie odbyło się uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


KĘDZIERZYN KOŹLE – reaktywacja klubu „GP”, przewodniczącą została Katarzyna Kukolka-Bogocz, tel. +48.536.588.28, e-mail: klubygp_KedzierzynKozle@gmail.com

POKÓJ NA TWITTERZE – 2 września 2023 roku Klub „Gazety Polskiej” na X-Twitterze zaprasza na pokój upamiętniający postać „ostatniego więźnia politycznego PRL” Józefa Szaniawskiego, który zginął 4 września 2023 roku w Tatrach. W rocznicę śmierci chcemy przybliżyć wszystkim słuchaczom przyjaciela generała Ryszarda Kuklińskiego. Gościem w pokoju będzie Filip Frąckowiak – dyrektor Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie, a prywatnie syn bohatera naszego twitterowego spotkania. Godzina zostanie ogłoszona na stronie X-TT pod postami użytkownika @KlubyGP. Zapraszamy!

SANDOMIERZ – 43. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. 31 sierpnia 2023 roku. Program uroczystości: godz. 17:30 – Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Godz. 18:30 – przemarsz pod pomnik Solidarności, odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów i zniczy.

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – w dniach 31.07-04.09 Klub „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki będzie eksponował wystawę wewnętrzną pt.: „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943-1945”, wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi. Ekspozycja składa się z 14 rollapów o wymiarach 200×100 cm. Wystawa znajduje się w Kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl