Rocznice tragicznych wydarzeń wojennych skłaniają do refleksji, szczególnie gdy państwo odpowiedzialne za zbrodnie unika jakiejkolwiek rekompensaty. Klub „Gazety Polskiej” w Sydney przypomniał niemieckim dyplomatom o ich odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej.
W związku z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbyły się uroczystości, które były nie tylko okazją do upamiętnienia bohaterów, lecz także do przypomnienia o odpowiedzialności moralnej i materialnej Niemiec za popełnione zbrodnie. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Sydney i wiceprzewodniczący stowarzyszenia polskich kombatantów Ryszard Dzierzba dla portalu niezalezna.pl powiedział, że zgromadzeni przed niemieckim konsulatem uczestnicy rozdawali ulotki i plakaty oraz przekazali niemieckim dyplomatom dokument opisujący polskie straty wojenne i niemieckie zbrodnie.
Klub „Gazety Polskiej” w Olsztynie, na zaproszenie radnej sejmiku wojewódzkiego Bożeny Ulewicz, uczestniczył w procesji różańcowej za Polskę, zorganizowanej przez Inicjatywę Zjednoczeni 2022. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, po której wierni wyruszyli w procesji do Kościoła Matki Bożej Fatimskiej, gdzie odbył się Apel Jasnogórski. W trakcie procesji modlono się za Polskę. Klub „Gazety Polskiej” w Olsztynie wziął również udział w obchodach 44-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, kontynuowane były na placu Solidarności. W trakcie spotkania wspominano trudne początki związku, który stał się symbolem walki o wolność i niezależność. Przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki przypomniał o historycznym znaczeniu związku i podkreślił, że choć dziś nie mamy już komunizmu, to nadal jest wiele do zrobienia. Obecni na uroczystościach, m.in. Wojciech Ciesielski i Marek Przybysz, opowiadali o swoich doświadczeniach z czasów działalności opozycyjnej, podkreślając, jak ważne jest kontynuowanie misji Solidarności w obronie praw pracowników.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” z Nowego Sącza im. Jana Olszewskiego wzięli udział w pikniku historycznym zorganizowanym przez grupę rekonstrukcyjną Żandarmeria w Piwnicznej z okazji Święta Wojska Polskiego. Wydarzenie, które miało na celu przybliżenie wydarzeń z czasów II wojny światowej, przyciągnęło wielu uczestników. Dodatkową atrakcją była wystawa militariów oraz kuchnia wojskowa, które pozwoliły gościom poczuć atmosferę tamtych dni i lepiej zrozumieć historię polskiego wojska.
Klub „Gazety Polskiej” Myśli Patriotycznej w Suwałkach zorganizował obchody 105. rocznicy powstania sejneńskiego, drugiego, po powstaniu wielkopolskim, zwycięskiego polskiego zrywu, który pozwolił na ugruntowanie polskości Suwalszczyzny zamieszkane w większości przez ludność polską. To na tych terenach już w listopadzie 1918 roku powstała z patriotycznego ziemiaństwa Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego, która jako miejscowa władza uniemożliwiła bezprawne oddanie tych ziem Litwie, co chcieli zrobić okupujący je Niemcy. I za ten oddolny i zwycięski patriotyzm dziękował marszałek Józef Piłsudski podczas swego pobytu w Suwałkach 12–13 września 1919 roku.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Oświęcimiu zorganizowali spotkanie pt. „Niedziela z arcybiskupem Baraniakiem” w salezjańskim sanktuarium Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu. Gośćmi spotkania byli ks. dr Jarosław Wąsowicz oraz Paweł Piekarczyk. Szczególne podziękowania skierowano do ks. Jarosława Wąsowicza za poruszające przedstawienie postaci abp. Antoniego Baraniaka, wielkiego patrioty i bohatera. Wieczór uświetnił Paweł Piekarczyk, który zapewnił muzyczną ucztę dla wszystkich uczestników. Klub wyraził również wdzięczność księdzu proboszczowi za serdeczną gościnę i wsparcie w organizacji spotkania.
Warszawski Klub „Gazety Polskiej” uczestniczył w proteście Katechetów Świeckich przeciwko ograniczaniu liczby lekcji religii w szkołach, co ostatnio proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Protest rozpoczął się happeningiem przygotowanym przez organizatorów. Performance ten uczy, że nauczanie religii jest realizacją praw i wolności obywateli. Pokazuje, że religia uczy szacunku i tolerancji i jest powiązana ze wszystkimi niemal pozostałymi przedmiotami nauczanymi w szkołach.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Częstochowie włączyli się w kolejną zbiórkę podpisów. Tym razem celem jest wsparcie ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego – „TakDlaCPK”.
Członkowie Bielańsko-Żoliborskiego Klubu „Gazety Polskiej” zgromadzili się na cmentarzu w Wierszach, aby uczcić 80. rocznicę walk powstańczych Grupy Kampinos Armii Krajowej. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie bohaterów, którzy złożyli swoje życie w walce o wolność Polski.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
OLSZTYN – Klub „Gazety Polskiej” Olsztyn zaprasza mieszkańców stolicy Warmii i Mazur na cykl Mszy świętych w intencji ojczyzny. Nabożeństwa odprawione zostaną w każdą drugą niedzielę października, listopada i grudnia 2024 roku o godzinie 10. Kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski w Olsztynie.
Ryszard Kapuściński