Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 6.11.2024 r. Siła Polonii – Kluby „Gazety Polskiej” debatują w USA

Pod koniec października w ramach XI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady odbyło się spotkanie w Parafii pw. św. Kazimierza w Newark, które zgromadziło wielu uczestników, zainteresowanych zarówno wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, jak i sytuacją polityczną w Polsce.

Głównym celem spotkania było zjednoczenie Polonii wokół wsparcia dla prezydenta Donalda Trumpa, co zostało podkreślone przez organizatora wydarzenia Tadeusza Antoniaka, który jest koordynatorem Klubów „Gazety Polskiej” USA i przewodniczącym Klubu „Gazety Polskiej” w Filadelfii. W spotkaniu uczestniczyli: Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i szef TV Republika, Paweł Piekarczyk – bard Strefy Wolnego Słowa, koordynator zagranicznych klubów „Gazety Polskiej”, Maciej Rusiński – koordynator klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Nowy Jork, oraz Adrian Kubicki – były konsul generalny w Nowym Jorku. Tadeusz Antoniak rozpoczął spotkanie, zwracając uwagę na zbliżające się wybory. Wyraził przekonanie, że konserwatyści, a zwłaszcza Polonia, powinni mobilizować się i wziąć aktywny udział w głosowaniu. Redaktor Tomasz Sakiewicz podkreślił wagę głosów Polaków w kontekście wyborów prezydenckich. Zauważył, że historia pokazuje, iż polskie głosy mogą zaważyć na wynikach wyborów, co czyni je kluczowymi w „swing states”. Tomasz Sakiewicz podkreślił także, jak ważne jest, aby Polonia była słyszalna w amerykańskim systemie politycznym, co wzmocniłoby relacje między Polską a USA. Adrian Kubicki wyraził radość z możliwości spotkania z rodakami i zaznaczył znaczenie mediów polonijnych w Ameryce. Wspomniał o roli, jaką Telewizja Republika odgrywa w łączeniu Polonii z Polską, oraz zachęcał uczestników do aktywnego udziału w mediach, które mają wpływ na politykę. Podkreślił, że mimo wyzwań, polskie media w USA utrzymują silną pozycję i są kluczowe dla polskiej społeczności. Podczas spotkania bard Strefy Wolnego Słowa, Paweł Piekarczyk, wykonał kilka piosenek. Spotkanie w ramach XI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady było okazją nie tylko do dyskusji o nadchodzących wyborach, lecz także do wzmocnienia więzi wśród Polonii. Uczestnicy wyrazili determinację, aby ich głosy były słyszalne i wpływowe w amerykańskiej polityce, co potwierdza ich zaangażowanie w życie społeczne i polityczne zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Spotkanie zakończyło się z nadzieją na dalszą współpracę i aktywne uczestnictwo Polonii w wyborach, co jest kluczowe dla przyszłości relacji polsko-amerykańskich.

Podczas pobytu Tomasza Sakiewicza i Pawła Piekarczyka w USA odbyły się jeszcze spotkania z Polonią w kilku amerykańskich miastach. W Chicago, gdzie organizatorem był Klub „Gazety Polskiej” Chicago, oraz w Michigan, gdzie organizatorem był Kongres Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Michigan.

Paweł Piekarczyk laureatem Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki! Bard Strefy Wolnego Słowa i koordynator zagranicznych klubów „Gazety Polskiej” otrzymał nagrodę w kategorii „Godność”. Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki postanowił uhonorować osoby, które przez całokształt swojego zaangażowania, codziennej posługi i pracy są przykładem aktualności dziedzictwa legendarnego kapłana Solidarności. Jak napisał Laureat: „Dzięki Państwa głosom oddanym przez Internet otrzymałem Nagrodę Społeczną im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w kategorii Godność. Bardzo Państwu dziękuję. I obiecuję, że dalej będę pracować tak, jak pracowałem dotychczas (…)”. Serdecznie gratulujemy!

W Olsztynie odbyło się ważne spotkanie inicjujące Ruch Kontroli Wyborów, mające na celu zapewnienie transparentności wyborów. Gościem był Adam Borowski. Udział wzięli też miejscowi radni oraz licznie członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Olsztynie, podkreślając wagę zaangażowania społecznego i obywatelskiej odpowiedzialności.

W Sydney podczas uroczystości w kościele Matki Bożej Częstochowskiej Klub „Gazety Polskiej” Sydney uczcił kluczowe rocznice historyczne, poświęcając swój nowy sztandar Klubu „Gazety Polskiej” Sydney i Rajdu Katyń/Smoleńsk Australia. Była to okazja do oddania hołdu bohaterom walk o wolność – Powstańcom Warszawskim oraz Ofiarom Katynia i Smoleńska. Wśród uczestników obecny był Jerzy Żelazowski, weteran Powstania Warszawskiego. Po Mszy św. i poświęceniu sztandaru odbyła się procesja, która w symboliczny sposób łączyła pokolenia polskich patriotów na Antypodach. Jak powiedział przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” Sydney, dr Ryszard Adams-Dzierzba: „Czujemy się spadkobiercami naszych Weteranów II wojny światowej oraz potomkami Obywateli II RP. Nasz Sztandar obrazuje naszą wieloletnią patriotyczną działalność tu, na Antypodach, oraz ma wyrażać pamięć o Ofiarach Katynia i Smoleńska. W przyszłym roku odbędzie się już Rajd. Jesteśmy to winni Ofiarom, i jak wyrażone to jest na Sztandarze: »Jeśli zapomnę o Nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie«”.

W Katowicach odbyła się manifestacja zorganizowana przez Klub „Gazety Polskiej” Tychy i Ruch Społeczny Biało-Czerwoni Patrioci, której uczestnicy wyrażali sprzeciw wobec polityki gospodarczej rządu i obawy o przejęcie kluczowych spółek przez zagranicznych inwestorów. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego zgromadziły się setki osób, protestujących przeciwko zwalnianiu pracowników w ważnych gałęziach przemysłu i zmianom właścicielskim, które, ich zdaniem, mogą osłabić suwerenność gospodarczą kraju. Jak powiedział dla portalu niezalezna.pl Janusz Jabłoński, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach: „Protestujemy przeciwko patologiom obecnej władzy i gospodarczemu zwijaniu Polski. Chodzi głównie o sytuację ekonomiczną kraju, m.in. masowe zwolnienia w PKP Cargo, Poczcie Polskiej, Elektrowni Rybnik. Do tego polskie firmy są przejmowane przez kapitał niemiecki. Tak się stało z największym polskim wytwórcą produktów rybnych »Graalem«, który przejął niemiecki koncern Müller Group, właściciel firmy Lisner. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził na to zgodę”.

III Elitarne Spotkanie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu przeszło do historii. Wydarzenie miało miejsce w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowsku. Po odśpiewaniu hymnu Polski oraz „Roty” nastąpiły wystąpienia dotyczące bieżących polskich spraw oraz historii. Na początku głos zabrał przewodniczący Karol Karpierz. Podczas wykładu przedstawił analizę aktualnej sytuacji w Rzeczypospolitej oraz założenia dotyczące kolejnych działań nowotarskiego Klubu „GP”. W następnym wystąpieniu Tadeusz Morawa omówił historię Armii Krajowej na Podhalu. Wyróżniono 1. Pułk Strzelców Podhalańskich pod dowództwem mjr. Adama Stabrawy „Borowego”. Po wystąpieniach nastąpiła dyskusja. Na zakończenie wydarzenia odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu Marka Zapały. Uczestnicy przy wspólnym śpiewie uczcili pamięć polskich bohaterów poprzez muzykę, m.in.: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Żeby Polska”, „Włóczęga” Czesława Niemena. Wydarzenie przyciągnęło wiele osób z Podhala, a także gości z krakowskiego klubu „Gazety Polskiej”.

Klub „Gazety Polskiej” w Zdzieszowicach zorganizował pierwsze spotkanie z pięciu planowanych, na których przygotowywane będą osoby chętne do pracy w komisjach wyborczych. Celem jest pogłębienie wiedzy merytorycznej członków, przewodniczących oraz mężów zaufania biorących udział w poszczególnych komisjach wyborczych. Ponadto równolegle prowadzone jest przygotowywanie chętnych osób do pracy w sądach powszechnych jako ławników sądowych.

W Krakowie miało miejsce modlitewne spotkanie patriotyczne, które zgromadziło licznych przedstawicieli środowisk narodowych. Spotkanie, organizowane przez Marka Michno, przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej” w Krakowie, odbyło się przed Kurią Biskupią i przyciągnęło mieszkańców Krakowa, którzy modlili się w intencji ks. Michała Olszewskiego oraz Pani Urszuli i Pani Karoliny.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na spotkanie z dr. Karolem Nawrockim, prezesem IPN. 7 listopada (czwartek), godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.

KOŚCIERZYNA – zaproszenie na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem, byłym ministrem obrony narodowej, posłem PiS, oraz na koncert Pawła Piekarczyka. 9 listopada (sobota), godz. 14:30. Sala widowiskowa „Remus”, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.

PABIANICE II – zaproszenie na spotkanie z prof. Przemysławem Czarnkiem, posłem PiS. 6 listopada (środa), godz. 18:30, Gminny Dom Kultury – Bychlew 107b, 95-200bBychlew (Gmina Pabianice).


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl