W podparyskiej miejscowości La Ferté-sous-Jouarre odbył się VIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”, zorganizowany przez Klub „GP” w Paryżu na czele z przewodniczącym Andrzejem Wodą. Wydarzenie przyciągnęło przedstawicieli klubów z całego świata, w tym m.in. z Filadelfii, Nowego Jorku, Amsterdamu, Hamburga, Londynu i Essen.
To wyjątkowe wydarzenie stanowiło nie tylko okazję do spotkania członków ruchu, lecz także do podjęcia ważnych debat na temat przyszłości Polski, jej suwerenności oraz wyzwań politycznych i społecznych, z jakimi mierzy się kraj na arenie międzynarodowej.
Zjazd rozpoczął się w piątkowe popołudnie. Uczestników powitali redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Telewizji Republika – Tomasz Sakiewicz, redaktor Adrian Stankowski, koordynator zagranicznych Klubów „Gazety Polskiej” Paweł Piekarczyk oraz Ewa Wójcik, prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej”. Jako prezes Klubów „Gazety Polskiej” skierowałem specjalny list do zgromadzonych, w którym podkreśliłem znaczenie klubów w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego przez ostatnie 19 lat. Na świecie mamy obecnie 518 klubów „GP”, a ich działalność ma kluczowe znaczenie dla rozwoju suwerennej Polski.
W swoim wystąpieniu prezes „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz poruszył aktualną sytuację polityczną w Polsce i Europie. Zaznaczył, że obecna władza nie spełnia oczekiwań obywateli, mimo że cieszy się poparciem części europejskich elit politycznych. Mówił, że władza „zyskała przyzwolenie” na swoje działania, twierdząc, iż rzekomo przywraca praworządność i pogłębia integrację z Unią Europejską oraz NATO, choć w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Adrian Stankowski natomiast podkreślił, że w Polsce istnieje pewna grupa celebrytów i prawników, którzy swoimi opiniami wspierają rządowe działania, nawet te sprzeczne z prawem. Zauważył, że ta sytuacja prowadzi do upadku autorytetów prawnych w kraju, a także do narastającego kryzysu zaufania społecznego wobec instytucji publicznych.
Po części wstępnej zjazdu uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu młodej, utalentowanej flecistki Wiktorii Wrony, co dodało wydarzeniu artystycznego wymiaru. Następnie rozpoczęła się część panelowa, w której zaproszeni goście omawiali kluczowe wyzwania stojące przed Polską na scenie międzynarodowej i wewnętrznej.
Jednym z ważnych punktów spotkania było wystąpienie europosłanki Małgorzaty Gosiewskiej. Podczas swojej przemowy nie szczędziła krytyki wobec działań Donalda Tuska, którego porównała do mafijnego „ojca chrzestnego”. Według niej Tusk działa tak, aby w pierwszej kolejności „umoczyć” swoich koalicjantów w polityczne skandale i przestępstwa. Wskazała, że po objęciu władzy podjął wiele decyzji mających na celu osłabienie mediów publicznych oraz instytucji rządowych. Dodała, że niezbędne będą „poważne rozliczenia” po zmianie władzy.
Profesor Piotr Grochmalski, ekspert ds. bezpieczeństwa, zwrócił uwagę na zmarginalizowanie Polski w kontekście międzynarodowej polityki. Według niego Zachód, w tym Amerykanie, uważa, że decyzje dotyczące Polski są w dużej mierze podejmowane przez Niemcy, a kraj jest traktowany jak „druga kategoria” w stosunkach międzynarodowych. Grochmalski podkreślił, że taka sytuacja jest nie do zaakceptowania, szczególnie w kontekście relacji z NATO, gdzie polska armia została w pewnym stopniu podporządkowana dowództwu Bundeswehry.
Kolejnym mówcą był Marek Jakubiak z Kukiz’15, który skupił się na analizie wyników ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce. Przypomniał, że Platforma Obywatelska, mimo powrotu Donalda Tuska do polityki, przegrała wybory i wprowadziła do Sejmu mniej posłów niż w poprzednich kadencjach. Jakubiak zauważył, że Tusk nie został wybrany przez naród, a jego pozycja jako lidera politycznego wynika z poparcia mniejszych ugrupowań koalicyjnych, takich jak Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050. W jego opinii brak zaufania społecznego do Tuska jest bezprecedensowy, co pokazują wyniki badań opinii publicznej. Jakubiak skrytykował także postawę elit unijnych, które odblokowały środki z Funduszu Odbudowy dla Polski wyłącznie z powodu zmiany rządu, mimo że nie zaszły żadne realne zmiany prawne. Według niego takie działanie świadczy o braku zasad i podporządkowaniu decyzji politycznych interesom elit.
Z klubowiczami połączył się również Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, który mówił o roli Wojsk Obrony Terytorialnej, które odegrały kluczową rolę w walce z kryzysami wewnętrznymi, takimi jak powodzie w Polsce. Dodał, że obecny rząd nie będzie dążył do wzmocnienia polskiej armii, a jego działania zmierzają raczej do jej osłabienia. Macierewicz podkreślił, że nie można pozwolić na dalsze marginalizowanie polskiej siły zbrojnej, zwłaszcza w obliczu rosnących zagrożeń zewnętrznych.
Na zakończenie pierwszego dnia zjazdu uczestnicy mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym sytuacji w Stanach Zjednoczonych, który koordynowali Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Filadelfii, oraz Jacek Szklarski, członek Klubów „Gazety Polskiej”. Dyskusja skupiła się na roli Polonii amerykańskiej w kształtowaniu międzynarodowych relacji oraz na wyzwaniach stojących przed Polakami za granicą.
VIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w La Ferté-sous-Jouarre był nie tylko okazją do podjęcia ważnych rozmów na temat przyszłości Polski, lecz także do integracji i wzajemnego wsparcia w obliczu wyzwań, z jakimi mierzy się nasz kraj na arenie międzynarodowej. Spotkanie zakończyło się apelem o dalsze zaangażowanie klubowiczów w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, zarówno w Polsce, jak i za granicą, oraz o kontynuowanie działań na rzecz suwerenności i niezależności Polski.
Serdeczne podziękowania dla Klubu „Gazety Polskiej” w Paryżu, na czele z przewodniczącym Andrzejem Wodą, za doskonałą organizację VIII Zjazdu Klubów w La Ferté-sous-Jouarre. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i staraniom wydarzenie to stało się wyjątkową okazją do rozmów na temat przyszłości Polski, wymiany poglądów i wzmacniania więzi pomiędzy klubami z całego świata. Wasza gościnność i profesjonalizm uczyniły ten zjazd niezapomnianym. Dziękujemy za poświęcony czas i trud włożony w organizację tego niezwykle ważnego spotkania.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
SULEJÓWEK – zaproszenie na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika. 9 października (środa), godz. 18, Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Aleksandra Świętochowskiego 15/17, Sulejówek.
WARSZAWA – zaproszenie na spotkanie z posłem Jarosławem Sachajko, 9 października (środa), godz. 18, ul. Marszałkowska 7, wejście od ul. E. Zoli 5, Warszawa.
KIELCE-CENTRUM – zaproszenie na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, Gazety Polskiej Codziennie” i TV Republika. 11 października (piątek), godz. 18, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego, ul. Księdza Piotra Ściegiennego 2, Kielce (Sala Lustrzana).
NOWY TARG – III Elitarne Spotkanie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu odbędzie się 12 października (sobota) o godz. 16 w remizie OSP w Ostrowsku przy placu św. Floriana 2.
Ryszard Kapuściński