Tydzień w Klubach „GP” – 23.01.2019 r.
10 lat Klubu „GP” w Poznaniu
W pięknych salach Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu odbyła się niezwykła uroczystość z okazji 10-lecia działalności Klubu „Gazety Polskiej” im. gen. pilota Andrzeja Błasika w Poznaniu. Uroczystości zaszczycili swoją obecnością m.in. min. Antoni Macierewicz, red. Tomasz Sakiewicz, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman, minister Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł Tadeusz Dziuba, poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący AKO Poznań prof. Stanisław Mikołajczak, reprezentant garnizonu Poznań, radni Rady Miasta, Sejmiku Wojewódzkiego z Panią Małgorzatą Stryjską na czele, oraz liczni działacze skupieni wokół Wielkopolskiej Prawicy. Nie zabrakło przedstawicieli okolicznych klubów „GP”. Spotkanie rozpoczęto od odśpiewania wielu kolęd, a następnie przewodnicząca poznańskiego Klubu „GP”, Maria Zawadzka opowiedziała o historii 10-letniej działalności klubu. Pokazano zdjęcia i film, który przypomniał najważniejsze dokonania klubu. Wspominano tych, którzy odeszli na wieczny spoczynek. Przypomniano śp. Zenona Torza, który był pierwszym przewodniczącym klubu „GP” w Poznaniu i specjalnie dla Niego przygotowano „Kolędę dla nieobecnych” Zbigniewa Preisnera. „Klub w Poznaniu należał zawsze do najaktywniejszych i największych. Organizował wielotysięczne marsze w Poznaniu i poza jego granicami. Krzewił i krzewi kulturę i polskość. To wielki oddział ludzi zaangażowanych w obronę tego, co nam najdroższe. Dziękuję mu za te dziesięć lat i życzę 100 lat” – powiedział podczas uroczystości Tomasz Sakiewicz. Maria Zawadzka wspominając ostatnie lata stwierdziła: „Dziesięć lat minęło nam co prawda 8 grudnia, ale było tyle uroczystości powstańczych w Poznaniu, że nasze świętowanie przesunęliśmy na ten dzień. Atmosfera była podniosła. Każdy klubowicz otrzymał dyplom za działalność, śpiewniki, orzełki z Powstania Wielkopolskiego”. Po uroczystościach na wszystkich czekał specjalnie przygotowany przez organizatorów tort urodzinowy wraz z innymi pysznymi słodkościami.
Kluby „GP” z Londynu i Filadelfii przy udziale Klubu „GP” w Przysusze zorganizował niezwykłe spotkanie z ministrem Antonim Macierewiczem. Odbyło się ono w sali widowiskowej Domu Kultury w Przysusze. Wykład znamienitego gościa pt. ,,Sytuacja polityczna w Polsce w roku wyborów” spotkał się z dużym zainteresowaniem prawie 200 osobowej widowni. Pytania zadawane przez uczestników spotkania świadczyły o trosce, z jaką myślą o przyszłości Polski. Na zakończenie minister Antoni Macierewicz otrzymał od organizatorów piękne biało – czerwone róże, a widownia odśpiewała szczere życzenia. Spotkanie zakończył koncert Pawła Piekarczyka.
Po raz czternasty na tradycyjnym opłatku spotkali się członkowie i sympatycy krakowskiego Klubu „GP”. Gościem honorowym był red. Tomasz Sakiewicz, któremu towarzyszyła małżonka Dagny, jedna z pierwszych członkiń klubu. Wśród gości można było zobaczyć zasłużonych działaczy antykomunistycznych: Ryszarda Majdzika, Krzysztofa Bzdyla, Jacka Smagowicza i Stanisława Zamojskiego. Radę Miasta reprezentował Bolesław Kosior, jeden z pierwszych członków klubu. Była prezes Fundacji Klubów Gazety Polskiej, Ewa Wójcik z siostrą Anią. Nie zabrakło gości z klubów w Braniewie, Winicjusza Sokoła i Andrzeja Piróga, oraz z Piotrkowa Trybunalskiego z Beatą i Waldkiem Dróżdż na czele oraz przewodniczącego nowego klubu w Grodkowie Danielem Janem Potockim. Dyskusją o przyszłości Polski nie było końca. Podniosłej i wzruszającej atmosferze towarzyszyły kolędy intonowane przez niezastąpionego Pawła Piekarczyka.
Klub „GP” w Nowym Sączu również spotkał się na tradycyjnym opłatku w którym uczestniczył przewodniczący „Solidarności”, Krzysztof Kotowicz. Spotkanie rozpoczął przewodniczący klubu Tomasz Baliczek odczytując list z życzeniami od Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przekazał życzenia od Posła RP Piotra Naimskiego. Pod honorowym patronatem Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla i Posła Piotra Naimskiego odbędzie się w kwietniu turniej siatkarski dla dziewcząt imienia śp. Prezydenta Prof. Lecha Kaczyńskiego. Organizatorem turnieju jest Klub „GP” w Nowym Sączu. Z tej okazji na ręce przewodniczącego klubu, Tomasza Baliczka, został przekazany specjalny list od Prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego.
Delegacja Klubu „GP” w Tychach uczciła pamięć poległych na kopalni Wujek górników. W czasie krótkiego spotkania które odbyło się pod tablicą upamiętniającą pomordowanych górników podkreślono, jak ważną dla odzyskania niepodległości okazała się ofiara dziewięciu zamordowanych górników. Odmówiono modlitwę za poległych górników i zapalono znicze pamięci.
Członkowie Klubu „GP” w Środzie Wielkopolskiej wzięli udział w uroczystościach związanych z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po uroczystej mszy świętej w Kolegiacie Średzkiej, której przewodniczył ks. biskup Damian Bryl, delegacja klubu udała się na skwer powstańców wielkopolskich na cmentarzu średzkim, w celu uczczenia tych, którzy przed stu laty mieli odwagę zaryzykować wszystko dla odzyskania niepodległości przez Polskę.
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim koło Elbląga Klub „GP” Elbląg II zorganizował koncert słowno-muzyczny dla wychowanków tego ośrodka. Koncert odbył się dzięki staraniom wychowawców, małżeństwa Kamili i Bogdana Malczyk, jak również dyrekcji ośrodka. Temat koncertu brzmiał – „Pamięć o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych w związku z ważnymi datami 14 luty – powołanie Armii Krajowej, 1 marzec – Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych”. Żołnierze antykomunistycznego podziemia stali po stronie wolnej Polski i nigdy się nie poddali. Żołnierze Wyklęci stali się „wielkim fundamentem silnej, suwerennej, niepodległej Polski”. Pieśni, recytacja poezji przeplatane były krótkimi filmami o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych. Wykonawcami koncertu, prawdziwej lekcji wychowania patriotycznego, byli członkowie Klubu „GP” w Elblągu.
Delegacje klubów „GP” oraz Strzelcy Rzeczypospolitej z Gliwic, Myślenic i Katowic wzięli udział w zajęciach sportowo – obronnych, rekonstruujących wysiłek powstańców w Powstaniu Wielkopolskim. Przed świtem z Gliwic wyruszył marsz na azymut do miejsca zbiórki. Potem była „czarna taktyka” w ruinach zabudowań i musztra. Wieczorem odbył się uroczysty apel i ognisko. Instruktor strzelców z Myślenic, pan Jarosław Czepiel, uhonorowany został awansem na stopień chorążego. Gospodarz miejsca, pan leśniczy Piotr Kulczyna, wygłosił prelekcję historyczną o Powstaniu Wielkopolskim.
New Port Richey (Floryda) – powstał 460. Klub „GP”, przewodniczącym został: Wiesław Gołębiewski, tel.: (001) 727 645 6346, e-mail: klubgp.newportrichey@gmail.com
Tarnowskie Góry II – powstał 461. Klub „GP”, przewodniczącym został Krystian Podzimski, tel.: 512 441 352, e-mail: klubgp.tarnowskiegory2@wp.pl
Żary – działalność zawieszona. Pani Marii Bartosińskiej-Pięta dziękuję za dotychczasową współpracę.
Stamford Connecticut (USA) – przewodniczącym został Jerzy Polak, tel. (001) 2035361849, e-mail: klubgpstamford@gmail.com
Miłosław – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącym został Marek Nowak, tel.: 609 047 232, e-mail: miloslaw.klubgp@gmail.com
Ryszard Kapuściński