Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 13.11.2024 r. W Skierniewicach o trudnej historii i aktualnych wyzwaniach Polski


Na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” w Skierniewicach odbyło się spotkanie z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karolem Nawrockim.

Spotkanie w Skierniewicach poprowadził Sylwester Kardialik, przewodniczący tamtejszego klubu. Wydarzenie zgromadziło liczne grono mieszkańców zarówno Skierniewic, jak i pobliskich miejscowości. Prezes Nawrocki poruszył kwestie związane z działalnością IPN oraz polską historią, w szczególności skupiając się na skomplikowanych relacjach Polski z Niemcami, Rosją i Ukrainą. Wyjaśniał, jak historyczne zaszłości wpływają na aktualne relacje dyplomatyczne, wskazując na obecne trudności i napięcia, nie tylko w kontekście historii, lecz także aktualnych problemów politycznych. Publiczność aktywnie uczestniczyła w dyskusji, poruszając w swoich pytaniach tematy dotyczące obecnej sytuacji w Polsce, takie jak zarzuty dotyczące przejmowania instytucji państwowych przez obecną koalicję, przywracanie przywilejów byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL oraz piętnowanie katolików. Prezes Nawrocki nakreślił stanowisko i zasady, jakimi kieruje się obecna władza, oraz odwołał się do okresów historycznych, które inspirują jej działania.

Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Częstochowa im. Janusza Kochanowskiego zebrali się na spotkaniu pełnym radości i optymizmu, ciesząc się z uwolnienia księdza Michała Olszewskiego oraz pani Urszuli i pani Karoliny. Atmosfera była pełna nadziei, a dyskusje skoncentrowały się na bieżących wydarzeniach oraz planach na przyszłość, mających na celu rozwój Klubu „Gazety Polskiej” w Częstochowie i jego działalności społecznej. Członkowie podkreślili, jak ważna jest wspólna praca na rzecz Polski i wsparcie wartości patriotycznych, a także rola solidarności w trudnych chwilach.

W salce konferencyjnej bytomskiego hotelu „Seven” Klub „Gazety Polskiej” w Bytomiu zorganizował nastrojową „Wieczernicę Patriotyczną”. Program wieczoru przygotowali przewodnicząca klubu Danuta Kostek wraz z mężem Andrzejem. Uczestnicy spotkania, przy akompaniamencie akordeonisty Jerzego Pałysa oraz grającego na kahonie Piotra Stanisławskiego, wspólnie śpiewali pieśni legionowe, powstańcze i wojenne, dając wyraz patriotyzmu oraz solidarności lokalnej społeczności.

Klub „Gazety Polskiej” w Pabianicach zorganizował w restauracji „Kaczorowski” spotkanie z wybitnym podróżnikiem Jerzym Majcherczykiem, znanym odkrywcą najgłębszego na świecie Kanionu Colca w Andach peruwiańskich. Spotkanie przyciągnęło licznych uczestników, zasłuchanych w pełne pasji opowieści podróżnika. Majcherczyk, poprzez swoje historie, stworzył niezapomnianą lekcję patriotyzmu, inspirując obecnych do dumy z polskich korzeni i pracy na rzecz kraju. Uczestnicy podkreślali, że takie spotkania przypominają o wartości bycia Polakiem i poświęcenia się sprawom ojczyzny.

Klub „Gazety Polskiej” w Zgorzelcu, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Jest Takie Miejsce Zgorzelec+,” zorganizował pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny w mieście. Wydarzenie okazało się sukcesem, przyciągając mieszkańców Zgorzelca oraz okolic, mimo niesprzyjającej pogody. Uczestnicy zamanifestowali swoje wsparcie dla wartości życia od poczęcia oraz dla tradycyjnej rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny. Marsz był także wyrazem sprzeciwu wobec działań uderzających w życie, rodzinę i naród. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję w przyszłym roku.

Klub „Gazety Polskiej” Tychy, Stowarzyszenie Rodzina i Tożsamość, we współpracy z parafią zorganizowały wystawę pt. „Kochamy Każde Życie”, którą można było oglądać przy kościele pw. Świętej Rodziny w Tychach. Wystawa, poświęcona przede wszystkim ochronie życia, ze szczególnym naciskiem na prawa najmniejszych i najbardziej bezbronnych, przyciągnęła uwagę wielu odwiedzających. Poprzez przedstawienie etapów i wartości życia człowieka, ekspozycja skłaniała do refleksji nad odpowiedzialnością, rolą rodziny i prawem do życia.

W warszawskim Klubie „Gazety Polskiej” miało miejsce wyjątkowe spotkanie z posłem Marcinem Przydaczem. Licznie zgromadzeni uczestnicy żywo zaangażowali się w rozmowę z gościem, który pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiele pytań od publiczności dotyczyło bieżącej polityki i zbliżających się wyborów.

W Uroczystość Wszystkich Świętych Klub „Gazety Polskiej” Słupsk uczestniczył we wzruszającej ceremonii poświęconej pamięci młodego polskiego żołnierza, sierżanta Mateusza Sitka, który oddał życie podczas obrony polskich granic. W hołdzie za jego poświęcenie, u stóp Pomnika Żołnierza Polskiego ustawiono jego portret, zapalono znicze i złożono kwiaty. Ten gest pamięci i wdzięczności symbolizował nie tylko szacunek dla tragicznie zmarłego bohatera, lecz także wyrażał wsparcie dla wszystkich polskich żołnierzy, którzy codziennie pełnią służbę na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny.

Klub „Gazety Polskiej” Zgorzelec spotkał się przy symbolicznym krzyżu, oddając hołd Żołnierzom Wyklętym – patriotom, którzy poświęcili życie dla wolnej i niepodległej Polski. Ci bohaterowie, walcząc z komunistycznym reżimem, trwali do końca wierni idei ojczyzny, honoru i niezależności. Ich ofi ara inspiruje nas do dalszego działania, by pamięć o Niezłomnych nie zaginęła. Modlitwą i przyrzeczeniem zobowiązaliśmy się do podtrzymywania ich dziedzictwa, szerząc miłość do ojczyzny i wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna” w sercach kolejnych pokoleń.

W Ludźmierzu odbyła się Msza Święta z okazji 40. rocznicy śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Na miejscu byli obecni członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu. Następnie udano się do Miejskiego Centrum Kultury na kontynuację wydarzeń rocznicowych.

Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Gdańsk II uczestniczyli w Zaduszkach partyzanckich na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku, oddając hołd bohaterom Polski – Danucie Siedzikównie „Ince” i Feliksowi Selmanowiczowi „Zagończykowi”. Uroczystości przy ich grobach były okazją do upamiętnienia tych, którzy oddali życie za ojczyznę, przypominając o ich odwadze i niezłomności.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


HEL – powstał 519. Klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Henryk Pozorski, tel.: +48 601 268 118, e-mail: klubgp.hel@gmail.com


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl