Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 18.09.2024 r. 85. rocznica wybuchu II wojny światowej


Kluby „GP” w całej Polsce uczciły 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, organizując liczne wydarzenia w swoich miastach. W wielu miejscowościach odbyły się patriotyczne spotkania, podczas których składano kwiaty i zapalano znicze pod pomnikami poległych. W ten sposób członkowie klubów oddali hołd bohaterom, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski. W uroczystościach brały udział delegacje, lokalni mieszkańcy oraz przedstawiciele władz, podkreślając pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 85 lat.

O godz. 4:45 Gliwicki Klub „Gazety Polskiej” oraz Strzelcy Rzeczypospolitej Obwodu Południe stawili się, jak co roku, na Capstrzyk Westerplatczyków, na cmentarzu w Bojkowie gliwickim, by oddać hołd bohaterom i ofiarom tej okrutnej wojny. W niezbędnej oprawie wojskowej kompanii honorowej i warty przy dwóch grobach, wysłuchano występów artystycznych młodzieży szkolnej z Bojkowa oraz przemówień przedstawicieli władz i zaproszonych gości. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze. W kaplicy Golgota Polska, przy kościele pw. św. Barbary, delegacja Strzelców Rzeczypospolitej i gliwickiego klubu zapaliła znicze pod tablicami: „Wojna Obronna Westerplatte 1939” oraz „17 Września 1939”.

Częstochowski Klub „Gazety Polskiej” wziął udział w proteście w sprawie reparacji wojennych pod ambasadą Niemiec, upamiętniając 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Delegacja klubu pojawiła się w Warszawie, aby podkreślić, że Polska domaga się odpowiedzialności i zadośćuczynienia za zbrodnie oraz zniszczenia dokonane przez Niemcy podczas wojny. Członkowie klubu wyrazili swoje poparcie dla sprawy reparacji, przypominając o konieczności upamiętniania historycznych krzywd oraz działań na rzecz sprawiedliwości dla Polski i jej obywateli.

W Olsztynie odbyło się uroczyste upamiętnienie 78. rocznicy mordu na Danucie Siedzikównie „Ince” i Feliksie Selmanowiczu „Zagończyku”, zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” Olsztyn. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, w tym posłanka Iwona Arent, oraz mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Symboliczne przemówienia, w tym odczytanie listu od rodziny „Inki”, przypomniały o niezłomności bohaterów walczących za wolność Polski. Jednym z najbardziej poruszających momentów był list od Jerzego Sulejewskiego, męża kuzynki „Inki”, Krystyny Sulejewskiej. Podkreślono w nim ogromne poświęcenie i miłość do ojczyzny, jakie charakteryzowały Danutę Siedzikównę, która jako młoda dziewczyna postawiła na pierwszym miejscu wartości takie jak Bóg, Honor i Ojczyzna. W przemówieniach często pojawiały się refleksje o tym, jak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili dziś, tak jak „Inka”, odróżniać dobro od zła, a także by nie zapomniano o tych, którzy oddali życie za Polskę. Posłanka Iwona Arent, wnuczka żołnierza Armii Krajowej, również podkreśliła, jak kluczowe jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach narodowych. Wspomniała o znaczeniu zachowania polskich wartości i historii, od chrztu Polski, przez Westerplatte, po Żołnierzy Niezłomnych. Cała uroczystość była świadectwem szacunku i pamięci dla osób, które poświęciły wszystko w imię wolnej Polski.

Tradycyjnie, jak co roku, Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego, ludzie Solidarności i środowiska patriotyczne uczcili kolejną rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej. Nabożeństwu przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz prałat Zbigniew Biernat, proboszcz sądeckiej parafii pw. św. Jana Pawła II. Po Mszy św. udano się pod pomnik Solidarności przy Moście 700-lecia Nowego Sącza. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Krzysztof Kotowicz, szef sądeckiej Solidarności. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, członkowie Solidarności, delegacje zakładowych struktur związkowych, przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy oraz mieszkańcy Sądecczyzny.

Po raz 26. na Hali Łabowskiej odbyły się uroczystościach patriotyczne upamiętniające żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej Oddziału „Żandarmeria” oraz kapelana Polski podziemnej, ks. Władysława Gurgacza, w których uczestniczył Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego. Uroczystości rozpoczęto na cmentarzu parafialnym w Nawojowej, gdzie po Apelu Poległych, w obecności ministra Antoniego Macierewicza, złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych oraz pod mogiłą dowódcy oddziału – kpt. Stanisława Pióro. Następnie oddano hołd i złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem ks. Władysława Gurgacza w Łabowej. Punktem głównym była uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji żołnierzy walczących z sowieckim okupantem i ich kapelana. Przewodniczył ks. Adrian Helik SJ. Później odbył się Apel Poległych, po którym złożono kwiaty pod pomnikiem partyzantów PPAN. W uroczystościach uczestniczyli również: Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. ks. W. Gurgacza SJ oraz parlamentarzyści z ministrem Antonim Macierewiczem na czele, samorządowcy, radni, służby mundurowe, strażacy, leśnicy, młodzież ze szkół, poczty sztandarowe. Wartę honorową wraz z oddziałem reprezentacyjnym wystawił Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza. Przewodniczący klubu Tomasz Baliczek, oprócz reprezentowania klubu, również oficjalnie reprezentował Urząd Miasta Nowego Sącza.

Delegacja Stowarzyszenia Strzelcy Rzeczypospolitej Obwodu Południe oraz gliwickiego Klubu „Gazety Polskiej”, na zaproszenie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej Commando, pojechała na coroczne uroczyste spotkanie poświęcone pamięci pierwszych polskich komandosów. Przed Pomnikiem Poległych i Zmarłych Żołnierzy zostały złożone kwiaty. Odwiedzono również obelisk z tablicą pamiątkową gen. Broni Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, patrona 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu.

Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu uczestniczyli w spotkaniu z Polonią ze Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Związku Podhalan w Ludźmierzu. Tematem spotkania była historia redagowania polonijnego kwartalnika „Tatrzański Orzeł”, założonego w 1947 roku przez Jana Gromadę ze staropolskiego góralskiego rodu z Ostrowska. Pismo stanowiło przez długi czas łącznik pomiędzy Polską a USA, Kanadą i Wielką Brytanią.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Międzychód – zawieszenie działalności Klubu „Gazety Polskiej” Międzychód. Panu Kacprowi Witt dziękujemy za dotychczasową działalność.

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na spotkanie z prof. Przemysławem Czarnkiem. 18 września, godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.

BARTOSZYCE – zaproszenie na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem – red. naczelnym „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika. 20 września, godz. 17:30. Restauracja „Ardi”, sala konferencyjna, ul. Kętrzyńska 23, Bartoszyce.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big
Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl