Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”]

Tydzień w Klubach „GP” – 18.05.2016 r.

Pod  Ambasadą Polską w Ottawie odbył się wiec poparcia dla Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, oraz Rządu RP Pani Premier Beaty Szydło. Liczną demonstrację zorganizował Klub „GP” w Ottawie przy wspólnym udziale i poparciu patriotycznych polonijnych organizacji: Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie, Polskiej Jedności Narodowej, Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie Oddział Ottawa, Klubu „GP” w Montrealu, Klubu „GP” w Kingston, Związku Narodowego Polski (ZNP) Gmina 25 w Ottawie,  TV Niezależna Polonii i  Komunikatów Ottawskich.

Gnieźnieński Klub „GP” wspólnie z posłem Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem klubowiczem Krzysztofem Ostrowskim zorganizował spotkanie z posłem Januszem Szewczakiem. Gość zaprezentował swoją ostatnią książkę pt.  „Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy”.

krakowskim kinie „Mikro” odbyła się premiera filmu dokumentalnego Elżbiety i Wacława Kujbidów pt. „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty”. Po projekcji odbyło się spotkanie z autorami filmu, którzy również przewodniczą ottawskiemu klubowi „GP”.  Film  jest zwieńczeniem ponad dwuletniej pracy autorów, którzy nie tylko jako pierwsi dotarli do dwóch żyjących i naocznych świadków tej zbrodni, nie tylko po raz pierwszy pokazują w swoim filmie część dowodów rzeczowych wykopanych w trakcie niedokończonej ekshumacji w Jedwabnem, na przełomie maja i czerwca 2001 roku, ale również ujawniają wiele nieznanych dotychczas faktów, detali i szczegółów.

Z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego gliwicki Klub „GP” zorganizował spotkanie poświęcone temu wydarzeniu. Rys historyczny, z odniesieniem do aktualnych problemów polityki historycznej, przedstawił Damian Dzierżyc – przewodniczący   „Polski Wolności”. W spotkaniu i dyskusji wzięli udział między innymi Łukasz Chmielewski – dyrektor Biura Poselskiego PiS,  Zdzisław Goliszewski – gliwicki radny, młodzież  z „Polski Wolności”, członkowie Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, oraz młodzi zwolennicy innych ugrupowań prawicowych.

Reprezentacja  klubu „GP” Gdańsk II brała udział w uroczystościach trzeciomajowych w Warszawie. Najpierw stawili się na wydarzeniu organizowanym przez Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka – wspólnym odtańczeniu poloneza na Placu Zamkowym. Następnie na Placu Teatralnym odbył się koncert patriotyczny Vivat 3 maj. Na uroczystościach obecny był Prezydent RP, Andrzej Duda.

Członkowie Klubu „GP” Berlin-Brandenburg uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez niemieckie MSZ i Fundację Körber oraz Schwarzkopf, a dotyczącej m.in. Majdanu. Podczas paneli dyskusyjnych przedstawili konkretne inicjatywy, w których brali udział: demonstracje w obronie Ukrainy przed ambasadą Rosji w Berlinie, pomoc rannym ukraińskim żołnierzom, zbiórki pieniężne dla Domu Dziecka na Ukrainie, czy informacje o Ukrainie do prasy polskiej.

Klub „GP” w Suwałkach  wziął  w uroczystych obchodach XX lecia nadania imienia Armii Krajowej Szkole Podstawowej w Janówce k. Suwałk. Przy szkole działa Muzeum Armii Krajowej, które jest jedynym na tym terenie i drugim – po krakowskim – w Polsce muzeum im. Armii Krajowej. Po mszy św. odprawianej przez ełckiego biskupa pomocniczego, złożeniu kwiatów i biało-czerwonych zniczy pod pomnikiem zamordowanych przez Niemców – z udziałem wojewody, kuratora oświaty i licznych organizacji w tym Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. nastąpiło  zwiedzanie muzeum, zasadzenie Dębu Wolności i patriotyczny występ młodzieży szkoły oraz wystąpienia gości.

W Berlinie przed pomnikiem Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty odbyła się uroczystość z okazji 71- rocznicy zakończenia II wojny światowej.

W dniach 27-29 maja w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbędzie się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie; www.czestochowa.us. W III Zjeździe zapowiedzieli udział przedstawiciele prawie wszystkich klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA  i Polski. Organizacją zjazdu kieruje Agata Mikołajczyk – koordynatorka klubów „GP” w USA i Kanadzie; kontakt: e-mail: klubgp.chicago2@gmail.com

W dniach 3-5 czerwca 2016 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się XI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2016. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek „Dresso”: www.dresso.pl  Uczestników zgłasza przewodniczący klubu „GP”. Więcej informacji udzielają przewodniczący klubów „GP”. Dodatkowe informacje można uzyskać  pod numerami telefonów: 505 038 217, 12 422 03 08 (biuro Klubów „GP”, p. Ewa Wójcik) i  792 237 403 (p. Beata Dróżdż). Ostatecznym terminem zgłoszenia jest dzień 1 czerwca.

 Tarnowskie Góry – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Grzegorz Grochowski, tel. 790 582 715; e-mail: klubgptarnowskiegory2@op.pl. Panu Janu Gładyszowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

 

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress