Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 24.04.2024 r. | Janusz Kochanowski patronem Klubu „GP” w Częstochowie


W kaplicy poświęconej ofiarom „nieludzkiej ziemi”, znajdującej się w Bastionie św. Barbary Klasztoru Jasnogórskiego, odbyła się wyjątkowa uroczystość, która na zawsze wpisała się w historię Klubu „Gazety Polskiej” w Częstochowie. W tym symbolicznym miejscu został wybrany patron klubu – prof. Janusz Kochanowski, prawnik, dyplomata i rzecznik praw obywatelskich, jedna z ofiar tragicznego wydarzenia pod Smoleńskiem.


Wybór prof. Kochanowskiego na patrona klubu był starannie przemyślany. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, odprawioną w intencji klubów „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika. W uroczystości brały udział delegacje klubów „GP” z regionu śląskiego. Obecnością zaszczycili ją redaktor naczelny „Gazety Polskiej” „Gazety Polskiej Codziennie” i Telewizji Republika – Tomasz Sakiewicz oraz bard Strefy Wolnego Słowa, koordynator klubów „Gazety Polskiej” – Paweł Piekarczyk, a także wielu innych znamienitych gości. Gliwicki Klub „Gazety Polskiej” uroczyście postawił znicz pod pomnikiem Epitafium Smoleńskiego. Wybór Patrona oraz symboliczne gesty podczas uroczystości stanowią ważny krok w historii Klubu „Gazety Polskiej” w Częstochowie, będącym nie tylko miejscem spotkań i dyskusji, lecz także symbolem patriotyzmu i pamięci o ważnych wydarzeniach w historii Polski.

Delegacja Klubów „Gazety Polskiej” złożyła przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie ulubione kwiaty śp. Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej – tulipany. To akcja środowiska „Gazety Polskiej” i klubów „Gazety Polskiej”. Tak dziesięć lat temu Polacy spontanicznie przywitali Panią Prezydentową – rzucając na trasie przejazdu trumny z Jej ciałem tulipany. Corocznie od tej pory w ten dzień warszawiacy dekorują nimi ulicę przed Pałacem Prezydenckim. „Każdy by się czuł wzruszony i wyróżniony” – mówiła skromnie i łagodnie Maria Kaczyńska, gdy w 2008 roku jednej z odmian tulipanów nadawano Jej imię. Uroczystość odbywała się w Polsce, jednak pomysł zrodził się w Holandii. To tam jeden z najsłynniejszych holenderskich kwiaciarzy Jan Ligthart stworzył specjalny gatunek kremowo-żółtych kwiatów, jaśniejszych na końcach. „Najpierw czytałem dużo o Marii Kaczyńskiej w internecie, żeby się dowiedzieć, jaka to osoba i co lubi. I wtedy w mojej głowie pojawiła się myśl, że to musi być kremowy tulipan, który jednocześnie jest delikatny, ale kryje w sobie siłę i stanowczość” – mówił wówczas hodowca tulipanów. Polacy pamiętali o tej historii, co udowodnili już trzy dni po katastrofie smoleńskiej. Gdy trumna z ciałem Marii Kaczyńskiej przyleciała do Warszawy 13 kwietnia 2010 roku, dziesiątki tysięcy ludzi rzucały żółte tulipany na całej trasie konduktu.

Przez Warszawę przeszedł też Narodowy Marsz Życia. To manifestacja sprzeciwu wobec ataków na małżeństwo, rodzinę i „poczęte dzieci zagrożone aborcją”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację św. Benedykta i Koalicję dla Życia i Rodziny, zostało wsparte niemal przez 60 organizacji partnerskich, cieszyło się dużym sukcesem frekwencyjnym. W Marszu licznie uczestniczyły również kluby „Gazety Polskiej”.

W 2024 roku przypada 30-lecie działalności Klubu „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach. Klub pierwszy raz został zarejestrowany w „Gazecie Polskiej” w 1994 roku i z kilkuletnią przerwą działa do dziś.

Klub „Gazety Polskiej” w Tarnobrzegu wziął udział w konwencji wyborczej w Stalowej Woli. Wśród uczestników wydarzenia znajdowali się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, byli premierzy Beata Szydło i Mariusz Morawiecki, byli ministrowie obrony narodowej Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz, były minister oświaty Przemysław Czarnek i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz europoseł Adam Bielan.

„Epitafium katyńskie” – taki był tytuł i wydźwięk wieczornego koncertu Pawła Piekarczyka w Głogowie. Dedykowany obrońcom Rzeczypospolitej walczącym ponownie, po odzyskaniu niepodległości, już od 1920 roku z rosyjską nawałą, a potem Katyń, Miednoje, Starobielsk, Bykownia, Syberia, Smoleńsk. Śpiewanie pieśni, przeplatane wzruszającą narracją barda nawiązało ciepły kontakt z publicznością. Wydarzenie odbyło się na zaproszenie głogowskiego klubu „Gazety Polskiej”.

Na Strzelnicy Sportowej LOK w Nowym Targu odbył się II Turniej Strzelecki Armii Krajowej im. ppłk. Janusza Kamockiego. Uczestnicy konkurowali w dwóch kategoriach: pistoletu centralnego zapłonu PCZ10 oraz karabinu bocznego zapłonu Ksemiautobz20. Wydarzenie skupiło miłośników strzelectwa, w tym członków nowotarskiego klubu „Gazety Polskiej”. Turniej został zorganizowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska oraz Fundacje Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach. Patronami głównymi były województwo małopolskie oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie. Poczęstunek składający się z lokalnych potraw przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Bór. Na miejscu stoisko promocyjne miała 11. Małopolska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”.

W Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej powstańców listopadowych deportowanych przez Austriaków do Ameryki w 1834 roku. Na organizowane przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce wydarzenie zaproszono działaczy klubów „Gazety Polskiej” z Nowego Jorku, Filadelfii i Bostonu oraz działaczy Solidarności. Po uroczystym odsłonięciu tablicy odbyła się Msza św., a po niej akademia i wręczenie odznaczeń – jednym z nich uhonorowany został członek klubu „Gazety Polskiej” Jacek Szklarski.

Dołącz do klubów „Gazety Polskiej”!

Kluby „Gazety Polskiej” są dobrowolnymi, nierejestrowanymi stowarzyszeniami działającymi w Polsce, a także poza jej granicami. Aktualnie istnieje ponad 500 Klubów „Gazety Polskiej”.

Pierwszy Klub „GP” powstał w 2005 roku, a jego celem było spełnianie roli integracyjnej w lokalnych środowiskach. Kluby miały skupiać wokół siebie czytelników „Gazety Polskiej” oraz pozyskiwać nowych. W ciągu osiemnastu lat powstało już ponad 500 klubów „GP” w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii.

Celem działalności klubów „Gazety Polskiej” jest wspieranie aktywności społecznej, przede wszystkim na szczeblu lokalnym, choć także ogólnokrajowym.

Działalność klubów jest bardzo wielostronna. To tysiące spotkań w Polsce i na świecie, które kontynuują szczytny cel, jakim jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego.


OGŁOSZENIA KLUBOWE


CHORZÓW – zaproszenie na spotkanie z dr. Tomaszem Cukiernikiem dotyczące promocji najnowszej książki pt. „20 lat w Unii Europejskiej. Bilans członkostwa”. 17 maja, godz. 17:30 w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie przy ulicy Siemianowickiej 59.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl