W Tarnobrzegu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie związane z historią Polski. Tamtejszy klub „Gazety Polskiej” umieścił na miejskim rynku plenerową wystawę pt. „Sąd Boży 1920. Wojna polsko–bolszewicka”.
Wystawa, poświęcona jednej z najważniejszych bitew w historii Polski (zwanej Bitwą Warszawską), miała na celu przypomnienie heroicznej obrony ojczyzny przed bolszewicką agresją w 1920 roku. Ekspozycja składa się z materiałów historycznych, zdjęć oraz rekonstrukcji wydarzeń, które rozegrały się 104 lata temu, kiedy to Polska stanęła w obronie swojej niepodległości przed inwazją Armii Czerwonej. W uroczystym otwarciu wystawy w Tarnobrzeskim Domu Kultury wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Gościem specjalnym był Adam Borowski. Podkreślił wagę pamięci o wojnie polsko-bolszewickiej, która nie tylko uratowała niepodległość Polski, lecz także miała kluczowe znaczenie dla całej Europy. Po oficjalnym otwarciu wystawy goście zostali zaproszeni na uroczysty obiad w Pałacu Myśliwskim w tarnobrzeskiej dzielnicy Mokrzyszów. Spotkanie miało charakter integracyjny, a także stało się okazją do dalszej dyskusji na temat historii Polski oraz współczesnych wyzwań. Uczestnicy podkreślali znaczenie kontrolowania procesu wyborczego, aby zapewnić, że wybory odbędą się zgodnie z demokratycznymi zasadami, a wynik będzie odzwierciedlał wolę obywateli.
Z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Klub „Gazety Polskiej” im. ks. W. Gurgacza w Nowym Sączu po raz kolejny zorganizował spotkanie, by wspólnie oddać hołd naszej ojczyźnie poprzez patriotyczne śpiewanie. Wieczór rozpoczął się od serdecznych powitań i przypomnienia znaczenia 11 listopada, dnia, który symbolizuje powrót Polski na mapy Europy po 123 latach zaborów. Choć minęło już wiele lat, pamięć o tamtych wydarzeniach wciąż jest żywa w sercach Polaków.
Klub „Gazety Polskiej” Elbląg II podczas wizyty w Zamościu złożył kwiaty oraz zapalił znicze pod pomnikiem przy Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny Rotunda. Niemieccy zbrodniarze wywieźli do III Rzeszy i poddali brutalnej germanizacji ponad 30 tys. dzieci z tych terenów. Ostrożne dane mówią o 100 tys. dzieci z całej Polski.
W Olsztynie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” Olsztyn, którego celem było oddanie hołdu bestialsko zamordowanemu księdzu proboszczowi Lechowi Lachowiczowi. Zebrani w Olsztynie mieli okazję wziąć udział w uroczystej ceremonii upamiętniającej tę niezwykłą postać. Część religijną spotkania poprowadziły panie Irena Kozakiewicz – prezes Radia Maryja w Olsztynie – oraz Halina Skwierczyńska, które z ogromnym szacunkiem i zaangażowaniem przypomniały o życiu Księdza Lachowicza. Podczas uroczystości odmówiono modlitwę „Anioł Pański”, a także wspólnie odśpiewano Pierwszą Tajemnicę Chwalebną – Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Modlitwa była głębokim aktem duchowego wsparcia oraz wyrazem pamięci o ofi arach, które oddały życie w służbie Bogu i ojczyźnie. Wspólna modlitwa była momentem zadumy nad męczeństwem, a także symbolem nadziei płynącej ze Zmartwychwstania, które zawsze stanowiło fundament wiary i nadziei w obliczu cierpienia.
Klub „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II spotkał się przed Pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych, aby powiedzieć, że będzie bronił prawdy o Smoleńsku i godności tych, którzy tam zginęli. Klubowicze zapalili znicze pamięci. W intencji tragicznie zmarłych odmówiliśmy modlitwę, polecając Panu Bogu ich dusze z prośbą o odpuszczenie grzechów i przyjęcie do Królestwa Niebieskiego. Modlono się też w intencji zmarłego księdza prałata Lecha Lachowicza.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” z Banina wzięli udział w uroczystościach w Postołowie upamiętniających zamordowanego w Katyniu por. Edwarda Dorszewskiego. Uroczystość rozpoczęła się koncelebrowaną Mszą świętą pod przewodnictwem ks. płk. Wiesława Okonia w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika. Na bocznym ołtarzu, u stóp pięknej figury Matki Bożej, umieszczono, dostarczone przez rodzinę, pamiątki po zamordowanym w 1940 roku przez NKWD strzałem w tył głowy por. Dorszewskim. Po nabożeństwie rozpoczęły się uroczystości posadzenia katyńskiego Dębu Pamięci, którym towarzyszyły wystąpienia przybyłych gości.
Klub „Gazety Polskiej” w Mrągowie miał zaszczyt gościć posła Janusza Cieszyńskiego, który spotkał się z mieszkańcami miasta. Była to wyjątkowa okazja do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielem rządu, który odpowiedział na szereg pytań nurtujących mieszkańców regionu. Minister szczegółowo omawiał kwestie dotyczące aktualnych wyzwań politycznych i społecznych, które są istotne dla wszystkich Polaków.
W Mrągowie miało miejsce spotkanie z wyjątkowym gościem, posłem na Sejm RP, Markiem Jakubiakiem, który ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich 2025 roku. Spotkanie, zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” w Mrągowie, zgromadziło liczne grono mieszkańców, którzy mieli okazję osobiście porozmawiać z przybyłym gościem. Pan Marek Jakubiak, który od lat angażuje się w życie polityczne Polski, podzielił się swoimi planami i wizją przyszłości kraju. W trakcie spotkania odpowiedział na szereg pytań od zebranych, poruszających kwestie aktualnych wyzwań politycznych, społecznych oraz gospodarczych, z jakimi boryka się Polska. Marek Jakubiak przedstawił swoje poglądy na temat roli prezydenta w polskim systemie politycznym, podkreślając znaczenie niezależności, odpowiedzialności oraz działania na rzecz dobra wspólnego.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
DETROIT (USA) – powstał 522. klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Piotr Hałaczkiewicz, tel.: (248) 219 4557, e-mail: klubgp.detroit@gmail.com
ZIELONA GÓRA – reaktywacja klubu „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Daniel Sawicki, tel.: +48 600 320 004, e-mail: klubgp.zielonagora@gmail.com
GŁOGÓW – zaproszenie na spotkanie z dr. Karolem Nawrockim, prezesem IPN. 29 listopada (piątek), godz. 17.30, Teatr im. Andreasa Gryphiusa, Rynek 8, Głogów.
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na „Wspólne Kolędowanie”. 17 grudnia (wtorek), godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.
Ryszard Kapuściński