Warszawa stała się świadkiem wyjątkowego Marszu Papieskiego, w którym udział wzięły tłumy wiernych z całego kraju. Narodowy Marsz Papieski upamiętniał również 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez reżim komunistyczny.
Tysiące Polaków, w tym liczne kluby „Gazety Polskiej”, zebrało się na placu Zamkowym, by wziąć udział w uroczystości. Marsz rozpoczął się o godz. 13 i prowadził przez ulice Warszawy: Bonifraterską, Muranowską, gen. Andersa, Mickiewicza, Krasińskiego, Felińskiego i Hozjusza, aż pod sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Tłumy uczestników dotarły tam po godz. 15, wypełniając teren przy kościele św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób zamordowanego kapłana. To właśnie tutaj, przy grobie ks. Jerzego, zakończyła się symboliczna procesja, której zwieńczeniem była uroczysta Msza święta, celebrująca zarówno pamięć kapłana, jak i jego niezłomną postawę w walce o prawdę, sprawiedliwość i wolność. Marsz Papieski w tym roku był wyjątkowy – nie tylko w związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, lecz także z powodu szerokiego wsparcia dla ks. Michała Olszewskiego. Wielu uczestników wznosiło hasło: „Uwolnić księdza Michała!”, przypominając o losach duchownego. Razem z klubowiczami „Gazety Polskiej” maszerowali czołowi politycy polskiej opozycji, m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, oraz Mariusz Błaszczak, były szef MON. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, zwrócił uwagę na ogromne znaczenie wydarzenia, podkreślając, że zgromadzone tłumy świadczą o wielkim sukcesie dziedzictwa ks. Jerzego Popiełuszki. Marsz był wyrazem nie tylko patriotyzmu, lecz także silnej więzi z wartościami, za które ks. Jerzy oddał swoje życie. W wielu miastach Polski kluby „Gazety Polskiej” uczciły 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego, z inicjatywy sądeckiej „Solidarności”, spotkał się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, by pomodlić się w 40. rocznicę uprowadzenia przez funkcjonariuszy zbrodniczej peerelowskiej bezpieki ks. Jerzego Popiełuszki, legendarnego kapelana Solidarności. Mszy świętej przewodniczył proboszcz Parafii Kolejowej o. Bogdan Długosz SJ. Po nabożeństwie pod tablicą upamiętniającą męczeństwo ks. Jerzego przemówił wiceprzewodniczący Małopolskiej Solidarności – Krzysztof Kotowicz, a obecne na uroczystości delegacje złożyły kwiaty. Piękna oprawa muzyczna uroczystości była dziełem Tomasza Wolaka.
Klub „Gazety Polskiej” w Olsztynie zorganizował uroczyste spotkanie, aby uczcić pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Członkowie klubu oraz mieszkańcy Olsztyna zgromadzili się na placu Konsulatu Polskiego, pod Kolumną Orła Białego. W atmosferze zadumy złożono hołd kapelanowi Solidarności. Uczestnicy wspólnie modlili się za bł. ks. Jerzego, którego życie i męczeńska śmierć pozostają symbolem walki o wolność i godność człowieka.
W 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki koszaliński klub „Gazety Polskiej” uczestniczył w uroczyste Mszy świętej. Głównym organizatorem corocznych uroczystości ku czci błogosławionego w Koszalinie, a w tym roku także ku pamięci Księży Niezłomnych, była, NSZZ „Solidarność” Region Pobrzeże. Po nabożeństwie w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza przedstawiciele koszalińskich środowisk patriotycznych w obecności Związkowych Wart Honorowych złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego. Mszę świętą poprzedziło spotkanie w domu parafialnym z przedstawicielem koszalińskiego oddziału IPN, poświęcone życiu i męczeństwu ks. Popiełuszki, a na dziedzińcu kościoła została ustawiona wystawa z archiwum dokumentów misji błogosławionego kapłana.
Klub „Gazety Polskiej” Węgierska Górka wziął udział w uroczystej Mszy świętej w Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wygłaszający kazanie ks. prałat Józef Oleszko, przypominając życie błogosławionego księdza, wskazywał słuchaczom drogę na dzisiaj, zawartą w słowach św. Jana Pawła II: „Wstańmy i chodźmy”. Setki uczestników po nabożeństwie przeszły na plac Chrobrego. Tam przypomniano historie kilkunastu księży zamordowanych przez komunistów (widoczni na portretach niesionych przez protestujących), następnie odbył się protest w obronie aresztowanego księdza Michała i dwóch urzędniczek. Wspólnie odśpiewano: „Rotę”, „Mury” J. Kaczmarskiego i „Żeby Polska była Polską” J. Pietrzaka. Banery klubów „GP”, Solidarności, poczty sztandarowe Górali Żywieckich, Dzieci Serc – wszystko to budowało atmosferę patriotycznego sprzeciwu i troski o ojczyznę. Organizatorem wydarzenia byli Patrioci Śląska i Zagłębia, Klub „Gazety Polskiej” Bielsko-Biała, Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia.
Gościem aleksandrowskiego Klubu „Gazety Polskiej” był wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz. Podczas ponaddwugodzinnego spotkania minister mówił o działaniach, jakie od lat prowadzone były przez komunistów przeciwko Polsce. Dzielił się swoim ogromnym doświadczeniem zdobytym podczas sprawowania urzędu ministra spraw wewnętrznych i ministra obrony narodowej. Nie mogło zbraknąć tematu zamachu smoleńskiego. Pokazem slajdów gość zaciekawił uczestników spotkania i wywołał lawinę pytań. Z niepokojem ostrzegał też mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego przed niebezpieczeństwami, jakie grożą Polakom, gdy będą popierać koalicję 13 grudnia.
Klub „Gazety Polskiej” Węgierska Górka wziął udział w zbiórkach podpisów (od maja do września 2024 roku): w sprawie odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE zawartej w Zielonym Ładzie; na rzecz ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego – „TakDlaCPK”; pod petycją popierającą starania Telewizji Republika o miejsce na multipleksie; pod projektem PiS-u „NIE dla drożyny” zamrażającym ceny energii; pod protestem wobec dyskryminacji dzieci i młodzieży (sprawa religii w szkole) i w obronie szpitala w Żywcu. Klubowicze „Gazety Polskiej” Węgierska Górka uczestniczyli również w Zapolance (na szlaku na Rysiankę) w uroczystościach przy pomniku-obelisku upamiętniającym żołnierzy i pomocników Oddziału NSZ pod dowództwem por. Stanisława Kopika „Zemsty”, zamordowanego w 1948 roku przez UB w czasie śledztwa w Warszawie.
ZAPROSZENIA KLUBOWE
ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na spotkanie z dr. Karolem Nawrockim, prezesem IPN. 7 listopada (czwartek), godz. 18, ul. Wojska Polskiego 128, Aleksandrów Łódzki.
SKIERNIEWICE – zaproszenie na spotkanie z dr. Karolem Nawrockim, prezesem IPN. 30 października (środa), godz. 18, Aula Akademii Nauk Stosowanych, ul. Batorego 64F, II piętro, Skierniewice.
PABIANICE II – zaproszenie na spotkanie z prof. Przemysławem Czarnkiem, posłem PiS. 6blistopada (środa), godz. 18:30, Gminny Dom Kultury – Bychlew 107b, 95-200bBychlew (Gmina Pabianice).
Ryszard Kapuściński