Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

Tydzień w Klubach „GP” – 07.10.2020 r.

75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych

W całym kraju uroczyście obchodzono 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych, które sformowano 20 września 1942 r. Była to konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego, nastawiona na walkę z dwoma okupantami – Niemcami i Sowietami, a także wspierającymi ich polskimi komunistami, oraz Gwardią Ludową, Armią Ludową i partyzantką radziecką. W okresie późniejszym NSZ brały udział w tzw. powstaniu antykomunistycznym walcząc przeciw Armii Czerwonej, NKWD, formacjom Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego) i ludowego Wojska Polskiego. NSZ były największą po Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich podziemną formacją polityczno-wojskową w okupowanej Polsce. Liczyły około 100 tys. osób. Powstała w sierpniu 1944 r. Brygada Świętokrzyska NSZ była jedynym polskim oddziałem w czasie II wojny światowej, który wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie. Brygada nawiązała też współpracę taktyczną z wojskami amerykańskimi, które uznały ją jednoznacznie za jednostkę aliancką. Oddziały NSZ wzięły udział w Powstaniu Warszawskim; po upadku Powstania walczyły z postępującą sowietyzacją kraju. W lutym 1945 r. z NSZ i lokalnych struktur AK powołano Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW), jedną z największych i najdłużej działających formacji wojskowych polskiego podziemia niepodległościowego.

Poznan_NSZ1

Klub „GP” Poznań

W 75 rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętniania Żołnierzy Wyklętych podjęło inicjatywę uhonorowania tej rocznicy zapraszając na mszę św. do kościoła Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Mszę poprzedziło odczytanie Apelu Poległych a liturgię wraz z homilią odprawił ks. Leonard Poloch, kapłan silnie związany z Żołnierzami Wyklętymi i kombatantami Armii Krajowej – jest ich kapelanem, oraz wszelkimi organizacjami patriotycznymi. Na zakończenie homilii, która związana tematycznie była z odczytaną ewangelią, kapłan podziękował braciom z Narodowych Sił Zbrojnych, którzy na ołtarzu Ojczyzny ponieśli swoje ofiary, z miłości dla Niej i polecił ich Miłosiernemu Bogu. A żyjących polecił Bożej Matce, by tu na ziemi otoczyła ich opieką, a szczególnie weterana Wojny Obronnej 1939 r., żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego, członka Związku Jaszczurczego i Narodowych Sił Zbrojnych pana generała Jana Podhorskiego.
Po zakończeniu mszy św. wręczono kwiaty 99 letniemu panu generałowi Podhorskiemu i uczestnicy udali się ulicami Poznania do krużganków kościoła o. o. Dominikanów, by pod tablicami pamiątkowymi złożyć kwiaty i zapalić znicze. Mimo swego prawie stu letniego wieku i chorych nóg, pan generał Podhorski na stojąco zwrócił się do zebranych: „(…) Dumny jestem, że słabo chodząc tą ostatnią moją mszę kombatancką mogę tutaj zakończyć złożeniem wieńca pod tablicami ostatnich dowódców z naszego poboru z tego, z wojny 1939 – 1945. Cieszę się, że tak zakończyliśmy początek tego wieku.” Po uroczystościach członkowie Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej udali się na ulicę Grottgera pod dom, w którym mieszka ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych Stanisław Kasznica, który zginął strzałem w tył głowy w więzieniu na Mokotowie z rąk oprawców z UB i tam pod pamiątkową tablicą złożyli kwiaty i zapalili znicz.

dav

Kluby „GP” Krośniewice

Klub „GP” Krośniewice na swoim pierwszym posiedzeniu miał zaszczyt gościć córkę gen. Władysława Andersa, panią Ambasador RP  w Rzymie Annę Marię Anders, która tego dnia przybyła do Krośniewic z okazji 50-tej rocznicy śmierci swojego ojca. Klub zgodnie z Kartą Klubu zobowiązał się kultywować pamięć o gen. Andersie i jego żołnierzach. Podczas obchodów 50-tej rocznicy śmierci gen. Władysława Andersa złożono kwiaty przez delegację Klubu „GP” Krośniewice. Kwiaty składała przewodnicząca klubu, Bożena Wiśniewska oraz Halina Orlikowska i Jadwiga Dzikowska.

.

Kluby „GP” Elbląg II

Przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Elblągu odbyły się obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawiciele władz, służb mundurowych, środowisk kombatanckich i Klubu „GP” Elbląg II im Lecha Kaczyńskiego i innych organizacji złożyli kwiaty, odczytano także Apel Pamięci. Dla upamiętnienia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego wystrzelono salwę honorową. Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w okupowanej Europie. W różnych krajach działały mniej czy więcej liczne organizacje konspiracyjne, ale nigdzie nie stworzono podziemnego państwa z jego rozbudowanymi konspiracyjnymi strukturami i agendami wojskowymi i cywilnymi. Początki polskiej konspiracji wojskowej sięgają kampanii wrześniowej. W okrążonej Warszawie 27 IX 1939 r. powołana została do życia Służba Zwycięstwu Polski, na czele której stanął gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski. Szefem sztabu SZP został płk Stefan Rowecki. Organizacja miała działać na terenie okupacji niemieckiej i radzieckiej i mobilizować opór społeczeństwa. SZP nie cieszyła się jednak pełnym zaufaniem władz polskich na emigracji (przede wszystkim gen. Sikorskiego), które sądziły, że skupiło się w niej zbyt wielu piłsudczyków. Toteż w listopadzie 1939 r. przewodniczący Komitetu Ministrów dla Spraw Kraju we Francji gen. Kazimierz Sosnkowski stanął na czele nowej organizacji wojskowej, która przybrała nazwę Związek Walki Zbrojnej. Miała to być organizacja jednolita i działająca na terenie całego okupowanego kraju, ogólnonarodowa i ponadpartyjna. Dowódcą na ziemiach okupowanych przez Niemców został płk Rowecki, na terenach okupacji radzieckiej gen. Karaszewicz-Tokarzewski, którego jednak wkrótce aresztowało NKWD. ZWZ skupił w swych szeregach 24 tys. zaprzysiężonych członków SZP oraz wchłonął szereg innych mniejszych organizacji. Wiosną 1940 r. ZWZ, na czele którego stanął płk Rowecki mianowany w czerwcu generałem, liczył około 81 tys. osób.

Przemyśl

Klub „GP” Przemyśl

Na deskach Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek w Przemyślu” odbyło się widowisko słowno-muzyczne pt. „GRYPSY Z CELI ŚMIERCI” poświęcone pamięci jednego z dowódców Armii Krajowej płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Alicja Chruścicka, przewodnicząca przemyskiego Klubu „GP” tak opisuje to wydarzenie: – Brzmienie grypsów pisanych podczas pięciu miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, w wykonaniu znanego aktora Marcina Kwaśnego zrobiło na słuchaczach niesamowite wrażenie. Aktor jest znany m.in. z ról kinowych: senatora rzymskiego w „Quo Vadis”, Jana Kenta w „Dywizjonie 303”, por. Romana Dziemieszewicza w „Historii Roja”, ukrzyżowanego Chrystusa w „Wszyscy Jesteśmy Chrystusami”, oraz z wielu ról w serialach. Przybliżenie treści grypsów płk. Łukasza Cieplińskiego  wzbogaciło wiedzę o dramatycznych chwilach w życiu bohatera. Z ich treści wypływa wiele cennych dla życia wskazówek, ale też przesłanie z grypsu pisanego w Boże Narodzenie 1950 r. „Sny wstaną, syn zastąpi ojca, Ojczyzna niepodległość odzyska, Matka Boża ukoi wasz ból” w obecnym czasie nabiera szczególnego znaczenia. Autor grypsów był pobożnym, pełnym miłości do rodziny i Ojczyzny człowiekiem. Widowisko muzycznie wzbogacił muzyk i kompozytor Marcin Świderski. Widowisko zaistniało  dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu  „Kultura- Interwencje 2020” i dla mieszkańców Przemyśla było dostępne nieodpłatnie. Organizację imprezy wspierał Klub Gazety Polskiej w Przemyślu.

Suwalki

Klub „GP” Suwałki

Klub „GP” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach  brał udział w obchodach odsłonięcia Pomnika Obławy Augustowskiej w Sokółce. Najpierw była msza św., a następnie poświęcenie, salwa honorowa, składanie biało – czerwonych zniczy i kwiatów pod pomnikiem Obławy Augustowskiej w Sokółce.

.

.

.

.

Dąbrowa Górnicza_2020_09_23_3

Klub „GP” Dąbrowa Górnicza II

W Dąbrowie Górniczej z inicjatywy miejscowego Klubu „GP” odbyło się spotkanie z komisarzem Jackiem Wroną.

.

.

.

.

Essen Polak w Essen

Klub „GP” Essen

Członkowie Klubu „GP” w Essen serdeczne dziękują tym wszystkim, którzy zaangażowali się w promowanie grupy POLEN IN ESSEN w wyborach do Rady Integracyjnej Miasta Essen. Wg. wstępnych wyników uzyskaliśmy 1033 głosy, przeszło dwukrotnie więcej aniżeli inna grupa polonijna z Essen. Wynik ten daje 1 mandat dla Bożeny Wisłockiej, której serdecznie gratulujemy. Dziękujemy za każdy oddany głos, za każdą przekazaną informację czy udostępniony post, za każde przekazanie ulotki i za wszystkie inne działania na rzecz POLEN IN ESSEN. Teraz staje przed nami ogromne zadanie, by sprostać zaufaniu, jakim zostaliśmy obdarzeni – będziemy się starać na ile tylko sił starczy. Bóg zapłać.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

GP0_2020.10.07_serwis

Serwis 07.10.2020

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress